Düşük RAM-CPU Kullanan Tarayıcı Önerisi

BalikŞuşişi

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar Opera GX'in bir sıkıntısı var anladığım kadarıyla. Video izlerken ekran kartı 45 derece 50 dereceye kadar çıkıyor. Ancak başka bir tarayıcıda denediğimde böyle bir şey olmuyor. Bu yüzden güzel düşük RAM-CPU kullanımı olan bir tarayıcı önerisi istiyorum sizden. Teşekkürler. Bir de normal Opera'yı denemedim o nasıldır? Bunun gibi ısıtır mı ekran kartını yine?

@acv Şöyle göz atınca Firefox alt yapılı versiyonunu da buldum.
Slim browser
Diğer tarayıcılar da bu kadar düşük bellek tüketimi gözlemlemedim. Bellek temizleme ayarının ne kadar süreyle bellek temizleyeceğini filan da belirleyebiliyorsun. Ayrıca sayfalar hızlı yüklensin diye Resim sıkıştırma ayarı da sunuyor. Bunlar varsayılan olarak var mı ben de bilmiyorum.

Ben de bellek tüketimi konusunda takıntılı değilim. Halen Chrome, Edge ya da Brave arasında geziyorum. Forumda düşük bellek arayanlar için deneyip bakıyorum. Ona göre öneri yapıyorum.

Şöyle göz atınca Firefox alt yapılı versiyonunu da buldum.
Slim browser

Bir de buna bakayım bakalım 👍

Bellek temizleme ayarının ne kadar süreyle bellek temizleyeceğini filan da belirleyebiliyorsun.

Pratik olduğu doğru evet. Buna benzer ayarın bir şekilde about:config menüsünden de değiştirilebileceğini düşünüyorum fakat henüz hangisi olduğunu bilmiyorum. Chrome:flags menüsünde ise yok sanırım.

Ayrıca sayfalar hızlı yüklensin diye Resim sıkıştırma ayarı da sunuyor.

Bu sadece yüklemelerde geçerli diye biliyorum. Sizin dediğiniz şekilde gerçekleşebilmesi için verilerin bilgisayarınıza ulaşmadan önce sıkıştırılabileceği bir proksi şart. Daha uzun süre denemek isterdim fakat hem kullanıcı arayüzündeki buglar hem de Comodo'nun muhtemel yanlış algılaması yüzünden deneyimim yarıda kesildi :)

Ekran Alıntısı.PNG

Slimbrowser'da bahsettiğiniz seçeneğin işlevi daha iyi açıklanmış.

Ekran Alıntısı.PNG

Tarayıcıyı kapattıktan birkaç dakika sonra bile arkaplanda çalışmaya devam eden işlemi biraz huzur bozucu açıkçası. Kapatamıyorsunuz da :)

Ekran Alıntısı.PNG

Ekran Alıntısı2.PNG

Ekran Alıntısı3.PNG

Oldu olacak bir şeyler var ki, Norton PE algılamış.

Ekran Alıntısı.PNG
asd.PNG

Son düzenleme:
Arkadaşlar fark ettiğim kadarıyla bu GPU sıcaklık artışı "donanımsal hızlandırma" yüzünden oluyormuş.
Kapatınca sadece CPU'ya yük biniyor ancak bu sefer de videolar üzerinde çizgiler çıkmaya başlıyor sanki şeffaf bir çizgi var ve videoyu 2-3 parçaya bölüyor.

Yenilenmiş halini 6 ay kullandım. Chromeden daha fazla ram tükettini gördüm o yüzden chrome bana göre. Artık hiç bir tarayıcı az ram tüketmiyor he o kadar az ram tüketen bir tarayıcı istiyorsanız slimjet yada kmelon bunlar az kullanıyor her tarayıcı aslında yeni açtıgında az kullanır geçmişi veye verileriniz belirli bir süre silmezseniz ram kullanım oranı artıyor.
Beyler dediğimi geri alıyorum Edge gerçekten güzelmiş :(

Geri
Yukarı