Düşük RAM frekansı darboğaz yapar mı?

AtakanGuney

Hectopat
Merhabalar arkadaşlar iyi günler. Sistemimde 16 GB 8x2 Corsair Vengeance 2400 MHz 14 Cl RAM bulunmakta. Oyunlarda işlemcim her ne kadar güçlü de olsa yer yer ekran kartıma ciddi sayılabilecek darboğaz uyguluyor. Bunun sebebi eski model RAM'lerim olabilir mi acaba? İnterntte biraz araştırdım ve 2400 ve 3200 MHz RAM'lerin arasında bazı oyunlarda ciddi şekilde performans farkı olduğunu gördüm. Benim de darboğaz yememin sebebi bu olabilir mi?
İşlemci: R7 3700x, Ekran kartı: RTX 3060 Ti
Şimdiden teşekkürler, iyi günler.

Merhaba arkadaşlar iyi günler. Sistemimde 16 GB 8x2 Corsair Vengeance 2400 MHz 14 CL RAM bulunmakta. Oyunlarda işlemcim her ne kadar güçlü de olsa yer yer ekran kartıma ciddi sayılabilecek darboğaz uyguluyor. Bunun sebebi eski model RAM'lerim olabilir mi acaba? İnterntte biraz araştırdım ve 2400 ve 3200 MHz RAM'lerin arasında bazı oyunlarda ciddi şekilde performans farkı olduğunu gördüm. Benim de darboğaz yememin sebebi bu olabilir mi?
İşlemci: R7 3700X, Ekran kartı: RTX 3060 Ti
Şimdiden teşekkürler, iyi günler.

Dostum sistemine göre bayağı bir düşük kalmış RAM frekansların RAM'i fazla kullanan oyunlarda olabilir.

Yapıyor. Cyber'da darboğaz yiyorum 2666 MHz RAM ile.
Hocam inanın şu darboğaz meselesi hiç peşimi bırakmadı ya. i5 7500 kullanıyordum 1060 ile yine darboğaz yedim, gittim Ryzen 7 aldım. Sonrasında geçenlerde gittim 3060 Ti aldım yine aynı durum. Şahsen sebebi kesin olarak buysa gidip 3200 MHz RAM alacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı