Düşük Sistem Gereksinimli Pek Bilinmeyen 10 Oyun Önerisi - V2

ensareis

Hectopat
Makaleler
17
Herkese merhabalar. Bugün size düşük siste gereksinimi isteyen pek bilinmeyen 10 oyunu derledim. Normalde bu listeden bir tane daha yapmıştım. İlk listeye buradan ulaşabilirsiniz. Birkaç tane daha yapmayı düşünüyorum. Sizden de başka oyun önerileri bekliyorum. Hepinize iyi okumalar dilerim.

Listedeki tüm oyunları bildiğini yazacak arkadaştan bir şey rica edeceğim: Eğer sadece listedeki tüm oyunları bildiğini yazacaksan rica ediyorum öyle bir şey yazma. Eğer illaki listedeki tüm oyunları bildiğini yazacaksan bunun yanında listedeki oynadığın oyunlar hakkındaki düşüncelerini yazabilir, başka bir oyun ya da başka oyunlar önerebilirsin. Böylece hem bu yazıyı okuyacak kişilere, hem de bana bir faydan dokunmuş olur. Sözlerimi dikkate aldığın için teşekkür ederim.

1- Counter-Strike: Condition Zero Deleted Scenes

1659906179553.png

Valve zamanında CS için bir hikaye modu yapmış lakin bu oyun tutmamış. O oyun bu oyun işte. Şahsen bu oyunu beğendim. Bir CS oyununun hikaye modu nasıl olabilirse öyle olmuş bu oyun da. Bu oyun tek başına satılmıyor. Orijinal Counter-Strike ve Counter Strike: Condition Zero ile beraber satılıyor. Bir göz atın derim.

Fiyat: 18,50 TL
İndirimde: 3,70 TL
  • İşlemci: Intel Pentium 3
  • VRAM: 16 MB
  • RAM: 96 MB
  • Depolama: 500 MB

2- Crusader Kings II

1659906128778.png

Bu oyun ücretsiz olabilir ama Paradox'un yaptığı oyunlar malumunuz, DLC'siz oynanamıyor. Bazen bu oyunun DLC'leri ücretsiz falan oluyordu. Eğer birkaç DLC alabildiyseniz birazcık ta olsa oyunu zevkle oynayabileceksiniz. DLC'siz de oynanır ama o kadar zevk vermez. Yine de bir bakılır.

Fiyat: Ücretsiz
  • İşlemci: Intel Pentium 4
  • VRAM: 512 MB
  • RAM: 4 GB
  • Depolama: 2 GB

3- FlatOut 2

1659906053677.png

Böyle vurmalı, kırmalı, dağıtmalı araba oyunlarıyla pek aram yok. Daha çok gerçekçi araba oyunlarını tercih ederim. Buna rağmen FlatOut 2'yi ayıla bayıla oynarım. Eğer oynamadıysanız size de tavsiye ederim.

Fiyat: 18 TL
İndirimde: 3,60 TL
  • VRAM: 64 MB
  • RAM: 256 MB
  • Depolama: 3 GB

4- Medal of Honor: Allied Assault™

1659905985154.png

Bu oyun belki de listedeki en bilinen oyun olabilir. Buna rağmen listeye koydum çünkü hala bu oyunun varlığını bilmeyen kişileri görmekteyim. Call of Duty'nin ilk oyunları gibi 2. Dünya Savaşı'nı konu alıyor bu oyun. Savaş atmosferini çok güzel yansıtmasının yanında oynayış ta zevkli olunca şahane bir oyun karşımıza çıkıyor. Şu an Steam'de bu oyun yok. Yanlış hatırlamıyorsam GOG'da vardı lakin Origin'de daha ucuza satılıyordu. Tabi bu oyuna göre biraz fazla pahalı bir fiyatı var. EA Play alarak daha ucuza geliyor bu arada. Denemediyseniz kesinlikle deneyin.

Fiyat: 140 TL
İndirimde: 40 TL
  • VRAM: 16 MB
  • RAM: 256 MB
  • Depolama: 1 GB

5- Remember Me

1659905859882.png

Bu listedeki 10. sıradaki oyundan sonra en sevdiğim oyundur kendisi. Gerçekten değeri bilinmemiş bir oyun. Ortalamanın üstünde güzel bir hikayesi var. Dövüş sistemini de Batman Arkham oyunlarına benzettim. Parkur mekanikleri de güzel. Tek sıkıntısı hikayesinin 10 saat gibi bir sürede bitmesi. Daha oyuna doyamadan bitiyor. Daha uzun olmasını isterdim ama daha uzun olsaydı belki de oyun bir süre sonra bayabilirdi. Yani böyle iyi. Fiyatına da bence değiyor. Kesinlikle tavsiye ederim.

Fiyat: 81,50 TL
İndirimde: 16,30 TL
  • İşlemci: Intel Core 2 Duo
  • VRAM: 512 MB
  • RAM: 2 GB
  • Depolama: 9 GB

6- Silent Hill: Homecoming

1659905766881.png

Silent Hill serisinin en zayıf ana oyunu olmasına rağmen gayet beğenerek oynadım. Bazı kişiler çok fazla crash yediğini söylüyor. Şahsen hiç crash yemeden oyunu bitirdim. Oyunu yeni oynayanların çoğu da hiç crash yemeden oyunu bitiriyorlarmış. Yani siz de hiç crash yemeden oyunu bitirebilirsiniz. Bu oyunu oynamak için diğer Silent Hill oyunlarını oynamaya gerek yok. Oyunun fiyatı zaten 1,5 litrelik su fiyatında. Pek bir şey kaybetmezsiniz.

Fiyat: 31 TL
İndirimde: 3,10 TL
  • VRAM: 256 MB
  • RAM: 1 GB
  • Depolama: 10 GB

7- Spec Ops: The Line

1659905743910.png

Bu oyuna Gears of War benzeri bir shooter oyunu desem yanlış olmam sanırım. Lakin bu oyun diğer shooter oyunlara benzemiyor. Psikolojik yönü ağır basan ve vicdanınızı sorgulatan çok kaliteli bir hikayesi de var. Kesinlikle deneymenizi tavsiye ediyorum.

Fiyat: 49 TL
İndirimde: 9,80 TL
  • VRAM: 256 MB
  • RAM: 2 GB
  • Depolama: 6 GB

8- Thief™ Gold

1659906339524.png

Bu oyun bir gizlilik oyunu. Ayrıca günümüze göre biraz eski de kalıyor. Lakin bu oyundaki ayrıntı seviyesi günümüz oyunlarında bile yok. İsminden anlayacağınız gibi hırsızlık yapıyoruz. Hırsızlık yaparken de korumalara yakalanmamaya çalışıyoruz. Bunun için de dikkat çekmememiz lazım. Dikkat çekmemek için de yapacaklarımızın sayısı çok fazla. Işıkları su okuyla kapatma, karanlık yerlerden geçme, az ses çıkartmak için geçeceğimiz yerlere dikkat etme gibi sayamayacağım birçok ayrıntı var. Şahsen ben bu oyunu beğendim. Gizlilik oyunu seviyorsanız bir bakın derim.

Fiyat: 13 TL
İndirimde: 1,82 TL
  • RAM: 512 MB
  • Depolama: 2 GB

9- To the Moon

1659905616204.png

Bu oyun normalde yanlış bilmiyorsam RPG Maker ile yapılmış. Steam'de genelde RPG Maker ile yapılan oyunlar genelde kart düşürmeye yarayan boş oyunlar oluyor. Bu oyunun kartları oyunun indirimdeki fiyatından fazla olduğundan kartları düşürerek kar elde edebilirsiniz. Bu oyun kart düşürmeye yarıyor ama boş bir oyun değil kesinlikle. Anlattığı hikayeye bayıldım. 3 ila 4 saat arasında bu oyunu bitirebilirsiniz.

Fiyat: 21 TL
İndirimde: 3,60 TL
  • RAM: 512 MB
  • Depolama: 100 MB

10- Yakuza 0

1659905581537.png

Listedeki en yüksek sistem isteyen oyun bu. Bu oyun aslında bir PS3 oyunu olduğundan düşük sistem gereksinimi istiyor. Tabi grafik ayarlarını biraz düşürmemiz lazım. Grafikleri düşürseniz bile oyunun çok canlı olduğunu fark edeceksiniz. Bu oyunda yaşayan bir şehir var. Bu oyun öncelikle bir Japon GTA'sı değil. Küçük bir yerde geçmesine rağmen yapılacak tonla yan etkinlik dolu. Yan hikayeler gerçekten çok eğlenceli. Yakuza 0 aslında bir dövüş oyunu diyebiliriz. 6(+2) farklı dövüş stili var ve bu dövüş stillerinin hepsi birbirinden güzel. Ana hikayesine şahsen bayıldım. Bu oyun herkese gitmez. Yakuza oynayan tanıdıklarımın yarısı bu oyunu bitirdikten sonra bir daha uzun bir süre Yakuza görmek istemediklerini söylerken diğer yarısı daha fazla Yakuza içeriği tüketmek istiyor. Ben şahsen 2. kısımdanım. Yakuza 2 hariç (PS2 versiyonu, Remake olanı değil.) tüm Yakuza ana oyunlarını bitirdim. En azından serinin hikaye olarak ilk oyununa bir şans verin.

Ekleme: Bu yazıyı normalde hazırladığımda bu oyunun fiyatı 60 TL idi. Ertesi gün 250 TL'ye fırlamış. Game Pass üzerinden oynamanızı tavsiye ederim.

Fiyat: 250 TL
İndirimde: 62,50 TL
  • İşlemci: Intel Core i5-3470
  • VRAM: 1 GB
  • RAM: 4 GB
  • Depolama: 25 GB

Hocam To The Moon'a da kart düşürme oyunu demezsin. Oldukça popüler ve her şeyiyle şahane bir oyundur.
Bu sefer bilmediğim oyun çıkmadı liste güzel gayet ama Remember Me beni çok sıkmıştı 2 saat dayanabilmiştim.

Hocam To The Moon'a da kart düşürme oyunu demezsin. Oldukça popüler ve her şeyiyle şahane bir oyundur.
Kart düşürme oyunu derken küçümseme amacıyla demedim kesinlikle. To The Moon'a bayıldığımı belirttim zaten. Spec Ops: The Line çok fazla bilinmeyen bir oyun olarak geçiyor. To The Moon'un yarısı kadar Dünya çapında Steam incelemesi varken Türkiye çapında Spec Ops'un inceleme sayısı To The Moon'un inceleme sayısından daha fazla. To The Moon'un popüler bir oyun olduğunu biliyorum ama Türkiye çapında o kadar popüler olmadığını gördüğümden dolayı listeye ekledim.
Bu sefer bilmediğim oyun çıkmadı liste güzel gayet ama Remember Me beni çok sıkmıştı 2 saat dayanabilmiştim.
Bu listeye diğer listeye göre daha bilindik oyunlar koydum. Remember Me'nin seni sıkmasını normal karşılıyorum. Bazı kişiler bu oyundan bıkmış senin gibi. Galiba bu oyun herkes için uygun değil.

Hocam çok yararlı bir yazı olmuş elinize sağlık. Sizin sayenizde kütüphanemi zenginleştiriyorum.

Herkese merhaba. Bugün size düşük siste gereksinimi isteyen pek bilinmeyen 10 oyunu derledim. Normalde bu listeden bir tane daha yapmıştım. İlk listeye buradan ulaşabilirsiniz. birkaç tane daha yapmayı düşünüyorum. Sizden de başka oyun önerileri bekliyorum. Hepinize iyi okumalar dilerim.

listedeki tüm oyunları bildiğini yazacak arkadaştan bir şey rica edeceğim: eğer sadece listedeki tüm oyunları bildiğini yazacaksan rica ediyorum öyle bir şey yazma. Eğer illaki listedeki tüm oyunları bildiğini yazacaksan bunun yanında listedeki oynadığın oyunlar hakkındaki düşüncelerini yazabilir, başka bir oyun ya da başka oyunlar önerebilirsin. Böylece hem bu yazıyı okuyacak kişilere, hem de bana bir faydan dokunmuş olur. Sözlerimi dikkate aldığın için teşekkür ederim.

1- Counter-Strike: Condition Zero Deleted Scenes

Eki Görüntüle 1478030
Valve zamanında CS için bir hikaye modu yapmış lakin bu oyun tutmamış. O oyun bu oyun işte. Şahsen bu oyunu beğendim. Bir CS oyununun hikaye modu nasıl olabilirse öyle olmuş bu oyun da. Bu oyun tek başına satılmıyor. Orijinal Counter-Strike ve Counter-Strike: Condition Zero ile beraber satılıyor. Bir göz atın derim.

fiyat: 18,50 TL.
indirimde: 3,70 TL.
  • işlemci: Intel Pentium 3
  • VRAM: 16 MB.
  • RAM: 96 MB.
  • depolama: 500 MB.

2- Crusader Kings II

Eki Görüntüle 1478026
Bu oyun ücretsiz olabilir ama Paradox'un yaptığı oyunlar malumunuz, DLC'siz oynanamıyor. Bazen bu oyunun DLC'leri ücretsiz falan oluyordu. Eğer birkaç DLC alabildiyseniz birazcık ta olsa oyunu zevkle oynayabileceksiniz. DLC'siz de oynanır ama o kadar zevk vermez. Yine de bir bakılır.

fiyat: ücretsiz.
  • işlemci: Intel Pentium 4
  • VRAM: 512 MB.
  • RAM: 4 GB.
  • depolama: 2 GB.

3- FlatOut 2

Eki Görüntüle 1478024
Böyle vurmalı, kırmalı, dağıtmalı araba oyunlarıyla pek aram yok. Daha çok gerçekçi araba oyunlarını tercih ederim. Buna rağmen flatout 2'yi ayıla bayıla oynarım. Eğer oynamadıysanız size de tavsiye ederim.

fiyat: 18 TL.
indirimde: 3,60 TL.
  • VRAM: 64 MB.
  • RAM: 256 MB.
  • depolama: 3 GB.

4- Medal of Honor: Allied Assault™

Eki Görüntüle 1478023
Bu oyun belki de listedeki en bilinen oyun olabilir. Buna rağmen listeye koydum çünkü hala bu oyunun varlığını bilmeyen kişileri görmekteyim. Call of Duty'nin ilk oyunları gibi 2. dünya savaşı'nı konu alıyor bu oyun. Savaş atmosferini çok güzel yansıtmasının yanında oynayış ta zevkli olunca şahane bir oyun karşımıza çıkıyor. Şu an Steam'de bu oyun yok. Yanlış hatırlamıyorsam GOG'da vardı lakin Origin'de daha ucuza satılıyordu. Tabii bu oyuna göre biraz fazla pahalı bir fiyatı var. EA Play alarak daha ucuza geliyor bu arada. Denemediyseniz kesinlikle deneyin.

fiyat: 140 TL.
indirimde: 40 TL.
  • VRAM: 16 MB.
  • RAM: 256 MB.
  • depolama: 1 GB.

5- Remember Me

Eki Görüntüle 1478020
Bu listedeki 10. sıradaki oyundan sonra en sevdiğim oyundur kendisi. Gerçekten değeri bilinmemiş bir oyun. Ortalamanın üstünde güzel bir hikayesi var. Dövüş sistemini de Batman Arkham oyunlarına benzettim. Parkur mekanikleri de güzel. Tek sıkıntısı hikayesinin 10 saat gibi bir sürede bitmesi. Daha oyuna doyamadan bitiyor. Daha uzun olmasını isterdim ama daha uzun olsaydı belki de oyun bir süre sonra bayabilirdi. Yani böyle iyi. Fiyatına da bence değiyor. Kesinlikle tavsiye ederim.

fiyat: 81,50 TL.
indirimde: 16,30 TL.
  • işlemci: Intel Core 2 Duo.
  • VRAM: 512 MB.
  • RAM: 2 GB.
  • depolama: 9 GB.

6- Silent Hill: Homecoming

Eki Görüntüle 1478019
Silent Hill serisinin en zayıf ana oyunu olmasına rağmen gayet beğenerek oynadım. Bazı kişiler çok fazla crash yediğini söylüyor. Şahsen hiç crash yemeden oyunu bitirdim. Oyunu yeni oynayanların çoğu da hiç crash yemeden oyunu bitiriyorlarmış. Yani siz de hiç crash yemeden oyunu bitirebilirsiniz. Bu oyunu oynamak için diğer Silent Hill oyunlarını oynamaya gerek yok. Oyunun fiyatı zaten 1,5 litrelik su fiyatında. Pek bir şey kaybetmezsiniz.

fiyat: 31 TL.
indirimde: 3,10 TL.
  • VRAM: 256 MB.
  • RAM: 1 GB.
  • depolama: 10 GB.

7- Spec Ops: The Line

Eki Görüntüle 1478018
Bu oyuna Gears of War benzeri bir shooter oyunu desem yanlış olmam sanırım. Lakin bu oyun diğer shooter oyunlara benzemiyor. Psikolojik yönü ağır basan ve vicdanınızı sorgulatan çok kaliteli bir hikayesi de var. Kesinlikle deneymenizi tavsiye ediyorum.

fiyat: 49 TL.
indirimde: 9,80 TL.
  • VRAM: 256 MB.
  • RAM: 2 GB.
  • depolama: 6 GB.

8- Thief™ Gold

Eki Görüntüle 1478038
Bu oyun bir gizlilik oyunu. Ayrıca günümüze göre biraz eski de kalıyor. Lakin bu oyundaki ayrıntı seviyesi günümüz oyunlarında bile yok. İsminden anlayacağınız gibi hırsızlık yapıyoruz. Hırsızlık yaparken de korumalara yakalanmamaya çalışıyoruz. Bunun için de dikkat çekmememiz lazım. Dikkat çekmemek için de yapacaklarımızın sayısı çok fazla. Işıkları su okuyla kapatma, karanlık yerlerden geçme, az ses çıkartmak için geçeceğimiz yerlere dikkat etme gibi sayamayacağım birçok ayrıntı var. Şahsen ben bu oyunu beğendim. Gizlilik oyunu seviyorsanız bir bakın derim.

fiyat: 13 TL.
indirimde: 1,82 TL.
  • RAM: 512 MB.
  • depolama: 2 GB.

9- To the Moon

Eki Görüntüle 1478016
Bu oyun normalde yanlış bilmiyorsam RPG maker ile yapılmış. Steam'de genelde RPG maker ile yapılan oyunlar genelde kart düşürmeye yarayan boş oyunlar oluyor. Bu oyunun kartları oyunun indirimdeki fiyatından fazla olduğundan kartları düşürerek kar elde edebilirsiniz. Bu oyun kart düşürmeye yarıyor ama boş bir oyun değil kesinlikle. Anlattığı hikayeye bayıldım. 3 ila 4 saat arasında bu oyunu bitirebilirsiniz.

fiyat: 21 TL.
indirimde: 3,60 TL.
  • RAM: 512 MB.
  • depolama: 100 MB.

10- Yakuza 0

Eki Görüntüle 1478015
Listedeki en yüksek sistem isteyen oyun bu. Bu oyun aslında bir PS3 oyunu olduğundan düşük sistem gereksinimi istiyor. Tabii grafik ayarlarını biraz düşürmemiz lazım. Grafikleri düşürseniz bile oyunun çok canlı olduğunu fark edeceksiniz. Bu oyunda yaşayan bir şehir var. Bu oyun öncelikle bir Japon GTA'sı değil. Küçük bir yerde geçmesine rağmen yapılacak tonla yan etkinlik dolu. Yan hikayeler gerçekten çok eğlenceli. Yakuza 0 aslında bir dövüş oyunu diyebiliriz. 6(+2) farklı dövüş stili var ve bu dövüş stillerinin hepsi birbirinden güzel. Ana hikayesine şahsen bayıldım. Bu oyun herkese gitmez. Yakuza oynayan tanıdıklarımın yarısı bu oyunu bitirdikten sonra bir daha uzun bir süre yakuza görmek istemediklerini söylerken diğer yarısı daha fazla yakuza içeriği tüketmek istiyor. Ben şahsen 2. kısımdanım. Yakuza 2 hariç (PS2 versiyonu, remake olanı değil.) Tüm yakuza ana oyunlarını bitirdim. En azından serinin hikaye olarak ilk oyununa bir şans verin.

ekleme: bu yazıyı normalde hazırladığımda bu oyunun fiyatı 60 TL idi. Ertesi gün 250 TL'ye fırlamış. Game Pass üzerinden oynamanızı tavsiye ederim.

fiyat: 250 TL.
indirimde: 62,50 TL.
  • işlemci: Intel Core i5-3470
  • VRAM: 1 GB.
  • RAM: 4 GB.
  • depolama: 25 GB.

Yakuza 0 bence düşük sistemli değil ama günümüzde düşük sistem denebilir CS'nin hikaye moduna şans vereceğim.

Geri
Yukarı