Düşük SNR değerinde yüksek hız

Eryd

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Ankara
Bir arkadaşımın evinde internet kullanırken bana bir şey gösterdi ve çok ilginç olduğunu düşünüyorum. Size de göstermek istiyorum Technopat ahalisi, bilemiyorum nasıl mümkün oluyor bu durum ve ne diyeceksiniz bu konu hakkında merak ediyorum.
Hat değerleri bu şekilde:

opera_2018-11-21_16-31-40.png

Alınan hız ve ping de bu şekilde:

ShareX_2018-11-21_17-10-24.png

SNR değeri ciddi derecede düşük olsa bile internette kopma olmuyor, MMO oynarken ping stabil, Twitch yayını izlerken donma-kopma yok. TTNET'ten soruşturduğumuzda max 81 Mbit çıkıyor. 99Mbit vermişler. Hat zayıflamasından da anlaşılacağı gibi santrale ciddi anlamda yakın olunduğu için mi SNR'ın düşük olması önem arz etmiyor da kopma-ping artışı olmadan 100 Mbit kullanılabiliyor?
Kafamda deli sorular.

SNR değeri 10'un altında olduğunda paket kayıpları oluyor ve sürekli hat düşüyor. Eğer yüksek hızlarda uzun süre kullanırsa arkadaşınız da çok sık kopma yaşayacaktır. Zaten ''Hata'' şeklinde yazan yer paket kayıplarını gösteriyor sanırım. Gördüğünüz üzere paket kaybı var. Belki de hat potansiyelini zorlamadığı için kopma yaşamıyordur. Ben olsam 90 Mbit hızla kopma yaşamaktansa 70-80 Mbit hızla sağlıklı bir bağlantım olsun isterim.

SNR değeri 10'un altında olduğunda paket kayıpları oluyor ve sürekli hat düşüyor. Eğer yüksek hızlarda uzun süre kullanırsa arkadaşınız da çok sık kopma yaşayacaktır. Zaten ''Hata'' şeklinde yazan yer paket kayıplarını gösteriyor sanırım. Gördüğünüz üzere paket kaybı var. Belki de hat potansiyelini zorlamadığı için kopma yaşamıyordur. Ben olsam 90 Mbit hızla kopma yaşamaktansa 70-80 Mbit hızla sağlıklı bir bağlantım olsun isterim.
Ben de açıkçası sizin gibi düşündüm. Uzun bir süre bu şekilde kullanıldı ama kopma ile karşılaşılmadı. Az önce modeme bir reset atmak istedim ve attım. Değerler ilginç bir şekilde değişti. Son durum bu şekilde:
opera_2018-11-21_17-55-34.png

Speedtest'ten 80Mbit çıkıyor olması gerektiği gibi. Zaten 81 Mbit desteklediğini söylemişler. 8.3 SNR değeri de bildiğim kadarıyla 8'in üzerinde olursa normal oluyor bu denli yüksek hızlarda. Özellikle yaklaşık 15dk PingPlotter'dan test yaptım ve paket kaybı yok şu an. Belki de yanlışlıkla 99Mbit verildi ve modemi resetleyince düzeldi.

SNR düşerse hız yükselir, hız düşerse SNR yükselir, yani siz hattınızın kapasitesi olan en yüksek hıza yaklaştıkça kanunlar(elektronik-elektrik) gereği SNR düşecektir. 10-12'nin altına inmedikçe korkmanıza gerek yok. 10'nun altına indiğinde ise 8 baraj sınırdır, onuda geçerseniz kopma sorunu yavaş yavaş başlar.

Bu arada maddi imkanınız var ise 75 Mbps bir pakete geçmeniz sizin için önerimdir.

Ben de açıkçası sizin gibi düşündüm. Uzun bir süre bu şekilde kullanıldı ama kopma ile karşılaşılmadı. Az önce modeme bir reset atmak istedim ve attım. Değerler ilginç bir şekilde değişti. Son durum bu şekilde:
Eki Görüntüle 345449
Speedtest'ten 80Mbit çıkıyor olması gerektiği gibi. Zaten 81 Mbit desteklediğini söylemişler. 8.3 SNR değeri de bildiğim kadarıyla 8'in üzerinde olursa normal oluyor bu denli yüksek hızlarda. Özellikle yaklaşık 15dk PingPlotter'dan test yaptım ve paket kaybı yok şu an. Belki de yanlışlıkla 99Mbit verildi ve modemi resetleyince düzeldi.
Asus modem ile snr yi 2 ye düşürüp hızınızı 100 e kadar bile arttırabilirsiniz bence.ben denedim 8 den 2 ye düşürdüm 50 mbitten 75 mbite çıktı.kopma falan da olmadı.saha dolabına yakınım ben de 10 metre var yok.Crc baya oluyor ama kopma olmuyor bende.oyunlarda da kopma yaşamadım pubg de ping 40-50 oluyor.(ms)

Geri
Yukarı