Durup dururken sistemime virüs bulaştı

AidenPearce

Hectopat
Bir kaç gündür bilgisayarı açmıyordum. Son açışımda da hiç bir sorun yoktu, Apex Legends, Bioshock oynadım. Sıradışı bir şey indirmedim. Son indirdiğim uygulamalar TaskbarX, Kaspersky Security Cloud, Razer Synapse 3, Hard Disk Sentinel ve Bioshock. Oyunlar torrent değil. Korsan olarak sadece Lightroom, Photoshop ve Premiere kullanıyorum. Üçünü de yaklaşık 1 sene önce yükledim. Sorunun bu uygulamalardan kaynaklandığını düşünmüyorum. Bilgisayarı benden başka kullanan yok. Bugün bilgisayarı açınca Sistem Belleğinde tehdit var diyerek uyarı verdi. Trojan bulaşmış. Şu anda tarama yapıyorum Kaspersky ile. Format atamam çok önemli verilerim var. Yandex Browser açılmıyor, Synapse açılmıyor, Sentinel açılmıyor. DLL hatası veriyor hepsi. Durup dururken nereden geldi bu virüs ve bundan tam olarak nasıl kurtulabilirim bilgisi olan veya yardımcı olabilecek var mı?

Birkaç gündür bilgisayarı açmıyordum. Son açışımda da hiçbir sorun yoktu, Apex Legends, BioShock oynadım. Sıra dışı bir şey indirmedim. Son indirdiğim uygulamalar TaskbarX, Kaspersky Security Cloud, Razer Synapse 3, Hard Disk Sentinel ve BioShock. Oyunlar Torrent değil. Korsan olarak sadece lightroom, Photoshop ve Premiere kullanıyorum. Üçünü de yaklaşık 1 sene önce yükledim. Sorunun bu uygulamalardan kaynaklandığını düşünmüyorum. Bilgisayarı benden başka kullanan yok. Bugün bilgisayarı açınca sistem belleğinde tehdit var diyerek uyarı verdi. Trojan bulaşmış. Şu anda tarama yapıyorum Kaspersky ile. Format atamam çok önemli verilerim var. Yandex browser açılmıyor, Synapse açılmıyor, sentinel açılmıyor. DLL hatası veriyor hepsi. Durup dururken nereden geldi bu virüs ve bundan tam olarak nasıl kurtulabilirim bilgisi olan veya yardımcı olabilecek var mı?

Bilgisayarını güvenli mod da başlatıp virus taraması yapmalısın.

Kaspersky'ı nereden indirdiniz?
Kendi sitesinden. Mail adresimi girdim 19 gün kalmıştı deneme sürecimden.
Bilgisayarını güvenli mod da başlatıp virus taraması yapmalısın.
Verileri gerçekten kaybetmemem gerekiyor, tezlerim ve çektiğim fotoğraflarım var. Bu şekilde kurtulabilir miyim?
Farklı bir cihaza virüs girdi mi?
Ne tür farklı bir cihaz?

Verileri gerçekten kaybetmemem gerekiyor, tezlerim ve çektiğim fotoğraflarım var. Bu şekilde kurtulabilir miyim?
Bunu kullanın.

Benim bilgisayarıma eskiden de bulaşmıştı fakat güvenli mod da başlatıp ve ardından virüsü taratıp, bulup ve kaldırdıktan sonra sorunum çözülmüştü ama ben emin olamadığım için format atmıştım. Eğer içinde yine virüs vardır kesin diye bir his varsa format atmanı öneririm. Fotoğraflarını Google Drive ile yedekleyebilirsin.

Mevcut Kaspersky Security Cloud ile tarama yaptım ve yeniden başlattı. Yandex Browser sorunsuz çalışıyor şu anda. Sildi sanırım. Emin olmak için bir tane daha detaylı tarama yapacağım ama neden böyle bir şey oldu? Hiç bir indirme yapmadım çünkü.

Siz zararlı temizleme işlemini yapmadan/tamamlamadan bazı programlar açılmadıysa normaldir, kaliteli AV'ler zararlı bulununca sistemi kilitler(zararlının etkinliklerini önlemek için). Tam tarama yapabilirsiniz isterseniz. Durup dururken bulunma nedenleri çok ama mesela veritabanı güncellemeleri sonrası bulunmuş olabilir vb.

Geri
Yukarı