Durup dururken sistemime virüs bulaştı

AidenPearce

Hectopat
Bir kaç gündür bilgisayarı açmıyordum. Son açışımda da hiç bir sorun yoktu, Apex Legends, Bioshock oynadım. Sıradışı bir şey indirmedim. Son indirdiğim uygulamalar TaskbarX, Kaspersky Security Cloud, Razer Synapse 3, Hard Disk Sentinel ve Bioshock. Oyunlar torrent değil. Korsan olarak sadece Lightroom, Photoshop ve Premiere kullanıyorum. Üçünü de yaklaşık 1 sene önce yükledim. Sorunun bu uygulamalardan kaynaklandığını düşünmüyorum. Bilgisayarı benden başka kullanan yok. Bugün bilgisayarı açınca Sistem Belleğinde tehdit var diyerek uyarı verdi. Trojan bulaşmış. Şu anda tarama yapıyorum Kaspersky ile. Format atamam çok önemli verilerim var. Yandex Browser açılmıyor, Synapse açılmıyor, Sentinel açılmıyor. DLL hatası veriyor hepsi. Durup dururken nereden geldi bu virüs ve bundan tam olarak nasıl kurtulabilirim bilgisi olan veya yardımcı olabilecek var mı?

Mevcut Kaspersky Security Cloud ile tarama yaptım ve yeniden başlattı. Yandex Browser sorunsuz çalışıyor şu anda. Sildi sanırım. Emin olmak için bir tane daha detaylı tarama yapacağım ama neden böyle bir şey oldu? Hiçbir indirme yapmadım çünkü.

Lokal ağda olan bir cihazda olan virüs size geçmiş olabilir. Lokal ağdaki tüm cihazları taratın bence.

Lokal ağda olan bir cihazda olan virüs size geçmiş olabilir. Lokal ağdaki tüm cihazları taratın bence.
Lokal bir ağa bağlı değil bilgisayar.
Siz zararlı temizleme işlemini yapmadan/tamamlamadan bazı programlar açılmadıysa normaldir, kaliteli AV'ler zararlı bulununca sistemi kilitler(zararlının etkinliklerini önlemek için). Tam tarama yapabilirsiniz isterseniz. Durup dururken bulunma nedenleri çok ama mesela veritabanı güncellemeleri sonrası bulunmuş olabilir vb.
Uygulamaları yükledikten sonra çok kez açıp kapadım aslında sistemi.

Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Ama yine de güvene almak istiyorsan:
Rehber: Windows Zararlı Yazılım Temizleme rehberindeki Anti-Malware'lerden seçip tam tarama yapabilir ya da
HijackThis Log Paylaşımı ve Çözümleri
rehberlerine göz atabilirsin.

Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Ama yine de güvene almak istiyorsan:
Rehber: Windows Zararlı Yazılım Temizleme rehberindeki Anti-Malware'lerden seçip tam tarama yapabilir ya da
HijackThis Log Paylaşımı ve Çözümleri
rehberlerine göz atabilirsin.
Az önce apex legends girmek istedim ama easy anticheat güvenilir olmayan dosya diyerek girmemi engelledi.
Kaspersky loglarından bulduğu zararlıya ait bilgileri paylaş.
Nasıl yapabilirim?

Güncelleme ile değişmediyse More Tools butonuna basınca solda raporların belirmesi lazım, Kaspersky yüklü olmadığı için şu an gösteremiyorum.
Sistem Denetiminde bana gösterilen bildirimdeki gibi bir uyarı yok. Uyarıda Trojan yazıyordu, sonra Kaspersky kendi kendine açıldı tarama yaptı ve yeniden başlattı sistemi. Ama uygulamada bu gözükmüyor. Şimdi de Apex Legends'da DLL hatası alıyorum.

Sistem Denetiminde bana gösterilen bildirimdeki gibi bir uyarı yok. Uyarıda Trojan yazıyordu, sonra Kaspersky kendi kendine açıldı tarama yaptı ve yeniden başlattı sistemi. Ama uygulamada bu gözükmüyor. Şimdi de Apex Legends'da DLL hatası alıyorum.
Bakmanız gereken yer sistem denetimi değil, raporları bulmaya çalışın.

Yeni konular

Geri
Yukarı