DVI sinyal yok, PCI-e güç kablosunu bağlayın hatası

Oğuz Yalçın

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Merhaba, geçtiğimiz günlerde bilgisayarın ön ve üst panelini açıp toz temizliğini yaptım, sadece bir tane fanı söktüm ve geri taktım. İşim bittikten sonra bağlantıları yapıp çalıştırdım. Oyuna girecektim, DVI sinyal yok yazısı çıktı ve ekran karardı. Aynı zamanda sesler de kesildi. (Temizlik yaptıktan sonra, senede 1 ya da 2 kez bunu yaşıyorum) Normalde bilgisayarı bir süre kapatıyorum veya restart yapıyorum. Geçmezse ekran kartını söküp yeniden takınca sorun çözülüyordu. Fakat bugün sorunu tekrar yaşadım.
Opera tarayıcısında tam ekran maç izliyordum, ekran karardı ve DVI sinyal yok yazdı. Ben de her zaman ki alışkanlıkla restart tuşuna bastım. Buraya kadar olanları daha önce yaşamıştım ama sonra fotoğrafta ki yazı çıktı.

IMG20201107173316.jpg

Fotoğrafta yazanın aynısını yaptım. Power tuşuna basıp bilgisayarı kapattım, ekran kartının bağlantılarını söktüm. Altta ki kablolardan bahsediyorum. 2+6+6 Molex bağlantısı galiba. İçlerine falan üfledim geri taktım.

IMG20201107174129.jpg

Bu kabloları sök tak yaptım ve Power tuşuna basıp bilgisayarı çalıştırdım, görüntü geldi, bu kez de "galiba" Power tuşuyla aniden kapattığım için HDD'de bir sorun oldu, bu düzeltmeyi yaptı.

IMG20201107174241.jpg

Şu an sorunsuz çalışıyor ama bu DVI sinyal yok sorununu uzun zamandır yaşıyorum, nedenini çözebilmiş değilim.

Ekran kartı MSI GTX 970 4 GB
İşlemci i5 4460
Anakart MSI Z97 PC Mate
Xigmatek X-Calibre 600W Güç kaynağı var
8x2 16 GB Kingston HyperX Fury RAM mevcut. (Bir tanesini sonradan ekledim)
Kasada gelen fanlardan biri bozulunca 2 tane LED'li almıştım. Şu an 3'ü LED, 2'si normal 120mm 5 fan var.

1TB HDD var. Bir de 5+1 ses kartı var.

Detay lazım olursa ona göre program kullanarak paylaşım yaparım. Güç kaynağı yetersiz olabilir mi? Diye düşünerek bu kadar detay veriyorum. Şimdiden herkese teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG20201107174209.jpg
    IMG20201107174209.jpg
    128,1 KB · Görüntüleme: 40

Yeni konular

Geri
Yukarı