e-Devlet'ten akrabamın ölüm sebebini öğrenebilir miyim?

Anunswin

Hectopat
Arkadaşlar soy ağacımızda gezerken fark ettim büyük dedem 1918'de ölmüş. Bende ölüm sebebini çok merak ettim eğer Çanakkale savaşında veya herhangi bir cephede şehit olduysa bundan gurur ve onur duyarım. Sizlere sorum ölüm sebebini nasıl öğrenebilirim?

En son öyle bir imkan yoktu. Kaldıki herkesin ölüm nedeni arşivlerde kayıtlı mı? Yani devletin kendi acaba biliyor mu ölüm nedenlerini? Ve hangi tarihe geriye kadar biliyor.

Arkadaşlar soy ağacımızda gezerken fark ettim büyük dedem 1918'de ölmüş. Bende ölüm sebebini çok merak ettim eğer Çanakkale savaşında veya herhangi bir cephede şehit olduysa bundan gurur ve onur duyarım. Sizlere sorum ölüm sebebini nasıl öğrenebilirim?
Savaşta öldüyse ve yaşadığı yer köy ya da kasaba ise o köyde çok yüksek ihtimal yapılmış araştırma vardır. Mesela benim büyük dedem Çanakkale'de şehit olmuş. Onun gibi şehit olan 20-30 kişiyi köy muhtarı araştırmış zamanında.

Benim dedem yavuz ge misin de rauf Orbay'ın çavuşlarındandı ve İstanbul milli arşiv dairesine gidip araştırmıştım buldum kendisini istersen sende bakabilirsin.

Bulacağımı sanmıyorum 1800'lü yıllardan beri Ankara da oturuyoruz buradan da fakir bir soydan geldiğimiz bariz biz zaten türkmeniz.

Osmanlı zamanında Horasan'dan yani ya kafkasya ya da türkistan'dan osmanlıya göçmüşüz ama ilginç bir şekilde dedem sarışın ve mavi gözlü ama badem gözlü yani çekik gözlü gibi.

En son öyle bir imkan yoktu. Kaldı ki herkesin ölüm nedeni arşivlerde kayıtlı mı? Yani devletin kendi acaba biliyor mu ölüm nedenlerini? Ve hangi tarihe geriye kadar biliyor.

Biliyorum ama belki kayıt ediliyordu diye düşündüm neden olmasın dedim.

Bulacağımı sanmıyorum 1800'lü yıllardan beri Ankara da oturuyoruz buradan da fakir bir soydan geldiğimiz bariz biz zaten türkmeniz.

Osmanlı zamanında Horasan'dan yani ya kafkasya ya da türkistan'dan osmanlıya göçmüşüz ama ilginç bir şekilde dedem sarışın ve mavi gözlü ama badem gözlü yani çekik gözlü gibi.

Biliyorum ama belki kayıt ediliyordu diye düşündüm neden olmasın dedim.b
Anladım hocam o zaman bende size bir soru sorayım izninizle :) kendi geçmişinizi bilmeniz çok iyi bir şey mesela Türkmensiniz, tam olarak atalarımın ve benim ne olduğumu öğrenmem için hangi yolları izlemem gerekli bizimkiler dedelerim hep zeytincilik ile uğraşmış kimisi manav diyor kimisi yörüğüz diyor bursa'danız.

Anladım hocam o zaman bende size bir soru sorayım izninizle :) kendi geçmişinizi bilmeniz çok iyi bir şey mesela türkmensiniz, tam olarak atalarımın ve benim ne olduğumu öğrenmem için hangi yolları izlemem gerekli bizimkiler dedelerim hep zeytincilik ile uğraşmış kimisi manav diyor kimisi yörüğüz diyor Bursa'danız.

Onu bir araştırayım hocam sağ olsun 😄

Anladım hocam o zaman bende size bir soru sorayım izninizle :) kendi geçmişinizi bilmeniz çok iyi bir şey mesela türkmensiniz, tam olarak atalarımın ve benim ne olduğumu öğrenmem için hangi yolları izlemem gerekli bizimkiler dedelerim hep zeytincilik ile uğraşmış kimisi manav diyor kimisi yörüğüz diyor Bursa'danız.

Hocam amcam aile soyumuzu iyi bilir bugün ona sordum bana dedelerimizin hayvancılık ve tarım işe uğraştığını söyledi ve osmanlının dedelerimi boz ulus türkmenleri diye isimlendirdiğini de söyledi ancak herhangi bir savaşa girmiş mi vs bilmiyormuş.

Ayrıca bayındır boyun mensupmuşuz.

Son düzenleme:
Onu bir araştırayım hocam sağ olsun 😄

Hocam amcam aile soyumuzu iyi bilir bugün ona sordum bana dedelerimizin hayvancılık ve tarım işe uğraştığını söyledi ve osmanlının dedelerimi boz ulus türkmenleri diye isimlendirdiğini de söyledi ancak herhangi bir savaşa girmiş mi vs bilmiyormuş.

Ayrıca bayındır boyun mensupmuşuz.
Türkmen boyları bu ülke de savaşa giren kısımlardan hocam gönlünüz rahat olsun Maşallah gururla asil kanı taşıyoruz bende sanırım yörükmüşüm bizimkilere sordum :)

Türkmen boyları bu ülke de savaşa giren kısımlardan hocam gönlünüz rahat olsun maşallah gururla asil kanı taşıyoruz bende sanırım yörükmüşüm bizimkilere sordum :)

Benim babaannem yörük dedem türkmen hatta babaannem ağa torunuyuş amcam dedi türkmen ağanın torunuymuş. Bu arada gerçekten de insanın ecdadını bilmesi çok güzel bir şey hocam bizim bu vatanın ferdi olduğumuz belli :).

Yeni konular

Geri
Yukarı