E-kitap okuyucu önerisi

Rolnes

Hectopat
Merhabalar,

Konuyu doğru yerden açıp açmadığıma pek emin değilim, yanlışım varsa düzeltilmesini rica edeceğim.

Son iki yıldır kur sebebiyle artan fiyatlar ve zaten Türkiye'de e-kitap okuyucular tarafında fazla alternatif olmaması nedeniyle halen bir e-kitap okuyucusu alabilmiş değilim.

İşin aslı, herhangi bir e-kitap okuyucusunun yüzünü dahi görmüş değilim, yalnızca YouTube üzerindeki araştırmalarım sonucu almaya karar verdim.

Çoğu kimse rahat taşınabilir olması sebebiyle pratik bulduğu için satın aldığından söz ediyor. Açıkçası henüz bir e-kitap okuyucusu görmemiş olmama rağmen 'kitabın dokusu, kokusu olacak' gibi gereksiz romantizme kapılıp başından beri reddederdim.

Ancak belli bir noktadan sonra, kitabın çanta içerisinde taşıma hali, toplu taşımada zaten ayakta durmak güçken beş yüz sayfa kitabı elde tutmak güçleşiyor.

Daha fenası, genelde okumalarımı gece yaparım. Yataktayken yan dönerek kitap okumak epey güç. Önce kendin pozisyon alacaksın, sonra da kitabı bir pozisyona sokacaksın derken son zamanlarda ciddi derecede kitaptan uzaklaştığımı fark ettim.

Hikaye kısmını geride bırakalım. 1000TL civarında bir bütçem var. Daha önce hiç e-kitap okuyucu elime almadığım için teknik tarafıyla beraber ayrıca deneyimlerinizi de duymak isterim.

D&R Online mağazasında gezerken Kobo Nia denk geldi karşıma. Bu ürün sanırım yeni ve Clara modelinin kırpılmış hali. Teknik açıklamalarından anladığım kadarıyla durum bu şekilde.

Bu cihazdan tek beklentim, gerçek kitap deneyimine yakın olması, gece uykusundan önce kullanacağım için ışığın gözlerimi rahatsız etmemesi. Baktığım şeyin bir tablet ekranı değil, kitap sayfası ya da ona yakınlıkta olması.

Tavsiye ve deneyimlerinize açığım. Eğer Kobo Clara HD ile Nia arasında çok ciddi bir fark varsa Clara HD alabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir zamanlar bende peşine düşmüştüm bu sevdanın, fiyatlardan sonra tablete kaydı fikrim. Sonrada unuttum gitti.. Aklımda her formatta dosyayı açamamak gibi bir sorun kalmış e kitap hakkında. Satın alınabilir içeriklerin yabancı dilde olması gibi bir sorun daha. Gün ışığında sıkıntısız okuma yapılabildiği ve göz yormadığı gibi iyi olaylarıda var.

Tabletede şu şekilde kaydım, 10" üzeri boyut, IPS ekran ve göz sağlığını koruyan özellik. Alınırken bataryaya ve ağırlığa dikkat edilmelidir.

Evet, şimdi bir makale okudum geçen yıl Kasım ayında çıkacağı söylenmiş ama henüz net bir haber yok. Türkiye'ye gelme durumu da belirsiz.

Türkiye için ne önerirsiniz?
Ben telefondan okuyorum otobüste falan kitap dışında. Çok pahalı çünkü e kitap okuyucular. O paraya kütüphane dizerim. 70 dolar diyorlardı çıkış fiyatı şuan aliexpreste 90 dolara var. Avrupa ama Türkiye romu yok ama sanırım. Çincedir yüksek ihtimal. Türkiyeyede elbet gelecektir. Ucuz olmadıkça almam herhalde. İkinci el bakabilirsin belki.

Yeni konular

Geri
Yukarı