E-postaya gelen yüksek öncelikli virüs mesajı

Hesonder35

Femtopat
Merhabalar şu an bile bunu yazarken gerginim.
E-postamı kontrol ederken bir mesaj geldiğini gördüm. Yüksek öncelikli gözüküyor. Gereksizlerde.
Ne yapacağımı bilemedim.

E-posta şu şekilde;
I հɑѵе tо ѕһаге bɑď ɴеwѕ wἰtհ уоս. Aрρгохìᴍɑtеlу ɑ ḟеw ᴍᴏɴtһѕ аɡᴏ, ı ɡаἱɴеď ɑᴄᴄеѕѕ tо уоսг ԁеνἱϲеѕ, wһἱᴄһ уоս սѕе ḟоᴦ ìᴨtегᴨеt bᴦᴏwѕἱᴨɡ. Aḟtеᴦ tհаt, ı һɑѵе ѕtаᴦtеď tᴦɑскíɴɡ уоսᴦ íᴨtегᴨеt аᴄtìνἱtìеѕ.

Hеге íѕ tհе ѕеԛսеᴨсе оḟ еѵеᴨtѕ:

Sоᴍе tìᴍе аɡο, ı рսᴦсһɑѕеԁ ассеѕѕ tᴏ еᴍɑἰl ɑсϲσսᴨtѕ ḟгᴏᴍ հаᴄкегѕ (ɴᴏwɑďɑуѕ, ìt ἰѕ ԛսἱtе ѕἰᴍρlе tо bսу ìt σɴlìɴе). I հаνе еɑѕἰlу ᴍɑɴɑɡеԁ tо lᴏɡ ìɴ tо уᴏսᴦ еᴍаἰl аϲᴄοսɴt.
Oᴨе wееĸ lɑtеᴦ, ı һаνе аlᴦеɑďу ἰɴѕtаllеԁ tհе tгσյɑɴ ѵἰᴦսѕ οɴ tհе oрегаtíᴨɡ sуѕtеᴍѕ ᴏḟ аll tհе ԁеνἰϲеѕ уоս սѕе tσ аϲϲеѕѕ уσսг еᴍаἱl. It wаѕ ɴᴏt һагԁ ɑt аll.
Tһíѕ ѕσḟtwɑге ρгᴏνἰďеѕ ᴍе wìtհ асϲеѕѕ tσ аll уοսг ďеνἰϲеѕ' сσɴtᴦоllеᴦѕ.
I һɑѵе ɑᴄᴄеѕѕ tо ɑll уоսг ᴍеѕѕеɴɡегѕ, ѕᴏϲìаl ᴨеtwᴏᴦĸѕ, еᴍɑἱlѕ, ᴄһаt հíѕtогу, аᴨď сᴏɴtɑᴄtѕ lἰѕt. Mу νἱᴦսѕ сσᴨtἰᴨսσսѕlу геḟᴦеѕһеѕ tհе ѕἱɡᴨаtսᴦеѕ (ít ìѕ ďᴦἱѵег-bɑѕеԁ) ɑɴď հеɴсе ᴦеᴍɑἰɴѕ íɴνìѕìblе ḟοг аɴtìѵìгսѕ ѕоḟtwɑᴦе.

Bunun devamında malum sitelerde gezdiğimi ve oradan birkaç video kaydettiğini, eğer 1707 dolar civarında bir ödeme yapmazsam yakınlarıma ve o sitelere göndereceğini söylemiş. Ne yapmalıyım?
Bilgisayarımda ESET kurulu ve ara sıra Kaspersky ve malware programlarını indirip taramalar yapıyorum. Telefonum da Xiaomi ve onun kendi güvenliğinden 3-5 günde bir tarıyorum. Ayrıyeten Malwarebytes ve Kaspersky kurdum onla da taradım ve bir şey çıkmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar şu an bile bunu yazarken gerginim.
E-postamı kontrol ederken bir mesaj geldiğini gördüm. Yüksek öncelikli gözüküyor. Gereksizlerde.
Ne yapacağımı bilemedim.

E-posta şu şekilde;

Bunun devamında malum sitelerde gezdiğimi ve oradan birkaç video kaydettiğini, eğer 1707 dolar civarında bir ödeme yapmazsam yakınlarıma ve o sitelere göndereceğini söylemiş. Ne yapmalıyım?
Bilgisayarımda ESET kurulu ve ara sıra Kaspersky ve malware programlarını indirip taramalar yapıyorum. Telefonum da Xiaomi ve onun kendi güvenliğinden 3-5 günde bir tarıyorum. Ayrıyeten Malwarebytes ve Kaspersky kurdum onla da taradım ve bir şey çıkmadı.
Oltalama

Phising. Şüpheniz varsa:

Takılma bu kadar. Tahminim genç adamsın. Malum sitelerde dolanman kadar normal bir şey yok. Cevap maili at; Cam açayım, sana el sallamak isteyen biri var de ve malum yerini salla arkadaşa. Şaka bir yana, böyle olayların %90ı oltalama denilen olay oluyor. Yem atıyorlar, yersen para kazanıyorlar. Dikkate almamanı öneririm.

Takılma bu kadar. Tahminim genç adamsın. Malum sitelerde dolanman kadar normal bir şey yok. Cevap maili at; cam açayım, sana el sallamak isteyen biri var de ve malum yerini salla arkadaşa. Şaka bir yana, böyle olayların %90ı oltalama denilen olay oluyor. Yem atıyorlar, yersen para kazanıyorlar. Dikkate almamanı öneririm.

İzlemek konusunda takılmıyorumda. Yakınlara göndermesi falan işte içine kuşku düşürüyor insanın.
Cevaplar için teşekkür ederim herkese o zaman dikkate almıyorum umarım bir problem olmaz olursa konuyu güncellemeye geleceğim. @olyshoweR attığı o virüs silme taktiklerine bir göz atacağım.

Sahte. Ama o e-postayı açtığın için risk olabilir. Antivirüsle tarama yap.

Yine de çok endişeleniyorsan şifrelerini değiştirmeni tavsiye ederim.

Bunun AV ile alakası yok. Siz iş işten geçince AV kurmaya alışıksınız.
Mail adresiniz veya bazı veriler internet ortamına düşmüş olabilir bunun dışında en fazla hangi siteden açık olmuş onu bulamanız lazım sonraki açıkları kapatmak için sadece.
Bilmediğinzi yere kayıt olmayın mümkün olduğunca az kişisel bilgi verin.

Bunun av ile alakası yok. Siz iş işten geçince av kurmaya alışıksınız.
Mail adresiniz veya bazı veriler internet ortamına düşmüş olabilir bunun dışında en fazla hangi siteden açık olmuş onu bulamanız lazım sonraki açıkları kapatmak için sadece.
Bilmediğinzi yere kayıt olmayın mümkün olduğunca az kişisel bilgi verin.

Hocam ben bu site üzerinden kontrol yaptığımda kırmızı çıkıyor sonucum ne yapmam gerekiyor?

Hocam ben bu site üzerinden kontrol yaptığımda kırmızı çıkıyor sonucum ne yapmam gerekiyor?
Hangi site çıkıyorsa oradan bilginizi değiştirin, benzer yerde mail ve şifreniz varsa onu da değiştirin.

Geri
Yukarı