E-Spor kariyerinin olması

methz

Hectopat
Yer
Ascent
Daha fazla  
Öncelikle herkese selam. Ankara'da yaşıyorum, 14 yaşındayım ve lise 1 öğrencisiyim. Abim sağ olsun ilk okuldan beridir oyunlarla iç içeyim. Ve küçüklüğümden bu yana Twitch'te canlı yayın yapıp içerik üretmek veya e-spor kariyerine sahip olmak hayalim diyebilirim. Hayal kurarken kendimi çoğu zaman bu tarz yerlerde başarılı olmuş olarak görürüm. Şu anda genellikle Valorant oynuyorum ve e-sporu Valorant oyununda düşünüyorum. Çünkü gerçekten yaşıma göre yetenekli olduğumu düşünüyorum. Yani benim yaşımda benim gibi oynayan kaç tane örnek var ki? Egoist değilim yanlış anlamayın ama biraz zoruma gidiyor. En azından kendim başarılı olduğumu düşünüyorum ve hayalimdeki mesleği yapabilecekken üniversite okuyup iş bulmaya çalışmak bana o kadar kötü geliyor ki anlatamam size. Kısaca özetlersem size 2 sorum var.
1- Gerçekten ileride e-spor kariyerim olabilir mi?
2- Kitleye sahip kişiler ile, beni tanıtabilecek kişiler ile nasıl iletişime geçebilirim? Yüksek eloda birileriyle vs. oynama şansım olsa keşke ama olmuyor. Bildiğiniz herhangi bir şey varsa çekinmeden söyleyebilirsiniz eleştiri olsun öneri olsun fark etmez. Aşağıda bir önceki sezonun kısım rankını ve anlık olarak rankımı koydum.
Okuduğunuz için teşekkürler.
Not: 14 yaşıma 5 ay önce girdim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    31,2 KB · Görüntüleme: 132
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    234,5 KB · Görüntüleme: 126
Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle herkese selam. Ankara'da yaşıyorum, 14 yaşındayım ve lise 1 öğrencisiyim. Abim sağ olsun ilkokuldan beridir oyunlarla iç içeyim. Ve küçüklüğümden bu yana Twitch'te canlı yayın yapıp içerik üretmek veya e-spor kariyerine sahip olmak hayalim diyebilirim. Hayal kurarken kendimi çoğu zaman bu tarz yerlerde başarılı olmuş olarak görürüm. Şu anda genellikle Valorant oynuyorum ve e-sporu Valorant oyununda düşünüyorum. Çünkü gerçekten yaşıma göre yetenekli olduğumu düşünüyorum. Yani benim yaşımda benim gibi oynayan kaç tane örnek var ki? Egoist değilim yanlış anlamayın ama biraz zoruma gidiyor. En azından kendim başarılı olduğumu düşünüyorum ve hayalimdeki mesleği yapabilecekken üniversite okuyup iş bulmaya çalışmak bana o kadar kötü geliyor ki anlatamam size. Kısaca özetlersem size 2 sorum var.
1- Gerçekten ileride e-spor kariyerim olabilir mi?
2- Kitleye sahip kişiler ile, beni tanıtabilecek kişiler ile nasıl iletişime geçebilirim? Yüksek eloda birileriyle vs. oynama şansım olsa keşke ama olmuyor. Bildiğiniz herhangi bir şey varsa çekinmeden söyleyebilirsiniz eleştiri olsun öneri olsun fark etmez. Aşağıda bir önceki sezonun kısım rankını ve anlık olarak rankımı koydum.
Okuduğunuz için teşekkürler.
Not: 14 yaşıma 5 ay önce girdim.
16 yaşınıza girdikten sonra resmi olarak olabilir.

Daha da yükselirseniz illa kitleye sahip birileriyle tanışırsınız. KILICARSLAN bunun en güzel örneği galiba.

Son düzenleme:
E sporcu dediğin kişiler, ben diyeyim 10, sen de 12 saat bilgisayarın başında aynı oyunu oynayıp duruyorlar.

Kendini geçindirmek için büyük takımlarda oynaman gerekiyor. Bu takımlara girmek de sandığın kadar kolay olmuyor. Tanınmak için, bu işlerle ilgilenen insanların olduğu çevreye, çok iyi bir oynayışa sahip olman gerekiyor.

Koskoca büyük takımlarda taş çatlasın 10 kişi ya vardır, ya yoktur. Gidip de küçük takımlara gidersen ne tanınırsın, ne de kendini geçindirirsin.

Bu büyük bir risk. Okulunu, derslerini aksatmak zorunda kalacaksın. Her gün 10 saat antrenman yapmak, oradan oraya koşturmak derken bir baltaya sap olamama riski de var. Eğer şansın yaver gitmezse, ver elini kasiyerliğe.

Sen bilirsin, senin kararın ama, bence biraz gerçekçi düşün.

Son düzenleme:
16 yaşınıza girdikten sonra resmi olarak olabilir.

Daha da yükselirseniz illa kitleye sahip birileriyle tanışırsınız. KILICARSLAN bunun en güzel örneği galiba.
Ben de bu şekilde düşünüyorum. Teşekkürler.
Kendini tanıtma şansın var. Radyant olman ve ilk 500 sıralamasına girmen gerekiyor. Çoğu kişi oralara bakıp iyi adamlar arıyor çünkü.
Yeni gelen sıralama sisteminde üst sıralarda olmaya çalışın.
Yapılan küresel turnuvalarda şansınız olabilir.
Anladım. Radyant olamasam bile yükselebildiğim kadar yükselmem gerek sonuçta. En azından ''xxx. oldum'' diyebilmek iyi bir şey.
E sporcu dediğin kişiler, ben diyeyim 10, sen de 12 saat bilgisayarın başında aynı oyunu oynayıp duruyorlar.

Kendini geçindirmek için büyük takımlarda oynaman gerekiyor. Bu takımlara girmek de sandığın kadar kolay olmuyor. Tanınmak için, bu işlerle ilgilenen insanların olduğu çevreye, çok iyi bir oynayışa sahip olman gerekiyor.

Koskoca büyük takımlarda taş çatlasın 10 kişi ya vardır, ya yoktur. Gidip de küçük takımlara gidersen ne tanınırsın, ne de kendini geçindirirsin.

Bu büyük bir risk. Okulunu, derslerini aksatmak zorunda kalacaksın. Her gün 10 saat antrenman yapmak, oradan oraya koşturmak derken bir baltaya sap olamama riski de var. Eğer şansın yaver gitmezse, ver elini kasiyerliğe.

Sen bilirsin, senin kararın ama, bence biraz gerçekçi düşün.
İnanın o saatler benim için hiçbir şey. Ben 2 yıl önce kendim zaten bu kadar oynuyordum. Eğlencesine hem de. Oyunlar artık benim bir parçam.

Takım konusunda haklısınız bunu ben de biliyorum. Fakat aslında buradaki avantajım yaşımın küçük olması. Bilmiyorum belki de yanlış düşünüyorum ama çok büyük bir avantaj olarak görüyorum. Kendimi geliştirmek için çok fazla zamanım var.

Bunu sadece e-spor kariyeri olarak düşünmeyin. Mesela wtcN gibi bir yayıncının yayınına konuk olduğumu düşünün. Veya Legoo gibi. İnsanlar beni gördüğü zaman şaşırırlar. Tek yayında tanınırım. Tabii bu şekilde bir şey olması ne kadar mümkün orası muamma. Eğer olursa aynı KILICARSLAN gibi Twitch yayınları da yapabilirim. Twitch yayınları yapmak, e-spor kariyerine sahip olmaktan çok daha kolay.

Ben tamamen derslerimi bırakıp e-spor kariyeri kovalayacağım demedim ki hocam. Siz klasik ''ben e-sporcu olçam api'' diyen çocuklardan sanmış olabilirsiniz ama ben bu şekilde düşünmüyorum. Okul hayatımı riske atmadıktan sonra yaptığım hiçbir şeyin bana zararı yok.
Ayrıca size hak veriyorum. Şans işi biraz. Bir kere tanınsam çok kolay olacak diye düşünüyorum ama şans işi işte. Şuanda herhangi bir e-spor girişimi yok olamaz da zaten yaşımdan dolayı. 16 yaşıma girmem gerekiyor sanırım. En erken 1.5 yıl sonra olabiliyorum. İlginiz için teşekkür ederim.
Boş verin e-sporu falan. Oyunla hayatınızı harcamayın, kendinizi geliştirin ilerde de geçerliliği olabilecek bir meslek edinin.
Hocam bu laflar eskimedi mi artık? Elinizde bir sürü örnek var. Hızla büyüyen artık herkesin bildiği bir sektör.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı