E-ticaret'te kargo ücreti nasıl hesaplanır?

dark2020

Centipat
Öncelikle herkese merhaba, e-ticaret yapmayı düşünüyorum Trendyol'da fakat aklıma bir soru takıldı "kargo ücreti" Trendyol'da (alıcı olarak) aldığımız ürüne ek kargo ücreti ödüyoruz(19, 99) Trendyol satıcıdan da kargo ücreti alıyor "barem" adı altında bir uygulamayla (fotoğraf ektedir) kargoyu alıcı ödüyorsa ben neden kargo ücretini veriyorum eğer durum böyleyse hesaptan düşülmüyorsa buna istinaden bir hesap yaptım ve kâr değil zarar etmiş oluyorum bilmediğim bir şey mi var. Hemen bir örnekle anlatıyorum. 12(KDV dahil) TL'ye aldığım bir ürünü 41, 30(KDV dahil) TL'den satışa koyuyorum komisyon KDV dahil "7, 43" kargo KDV dahil "15, 49" devlete ödenecek KDV "0, 97" = net kâr "5, 41" ben mi yanlış hesaplıyorum bilmiyorum. Bu konularda yardımcı olabilecek biri varsa yardım etsin. Dün geceden beri kafayı yiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• kargo barem.png
    kargo barem.png
    29 KB · Görüntüleme: 40
Benim bildiğim trendyolda sadece bir ürünü diyelim ki 79,99a satışa sundun. Bundan trendyol yüzde kaç komisyonu varsa alıyor ancak sen kargo kısmını alıcı yaparsan ekstra bir ücret almıyor sadece kendi komisyonunu alıyor.

Benim bildiğim trendyolda sadece bir ürünü diyelim ki 79,99a satışa sundun. Bundan trendyol yüzde kaç komisyonu varsa alıyor ancak sen kargo kısmını alıcı yaparsan ekstra bir ücret almıyor sadece kendi komisyonunu alıyor.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim fakat Trendyol'da 75 TL ve üzeri kargolar bedava ibaresi yer alıyor bu da satıcı ödüyor anlamındadır böyle bir şey yapılır mı bilmiyorum

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim fakat Trendyol'da 75 TL ve üzeri kargolar bedava ibaresi yer alıyor bu da satıcı ödüyor anlamındadır böyle bir şey yapılır mı bilmiyorum
Her üründe olduğunu sanmıyorum kargo bedava için, eğer öyleyse de trendyola danışabilirsiniz sizden kesileni de ücret olarak arttırırsınız.

Trendyol satıcı destek ile görüşün çözüm odaklı oluyorlar halledersiniz hemen.

Geri
Yukarı