E8400 sisteme Windows 11 kurdum

Eski ve desteklenmeyen sisteme Windows 11 Kurma maceram:

Merhabalar. Dünden beri aksiyon olsun diye eski ve günlük işleri bile zor halledebileceğim sistemime Windows 11 kurmayı planlıyordum. Windows 8.1'in yanına Dual-Boot olarak kuracaktım ve bir süre sonra silecektim. Fakat kurduktan sonra tepkim değişti. Öncelikle nasıl kurduğumu merak edenler için dün açtığım konuda hocalarım baya bir yardımcı oldu.
@napimdedayagıye1 @SEMIKAANCAKIR @Yazılımcı46 @Myth4543 hocalarıma sonsuz teşekkürlerimi iletirim :)

Nasıl koyuldum bu yola?
Bahsettiğim gibi kurup silecektim. Windows 8.1 kullanıyordum normalde. Baya bir sıkılmıştım. Birazcık değişiklik olsun, farklılık yaşayım ve aksiyon olur dedim ve Windows 11 kurmayı düşündüm sistemime. Sistemim masaüstüne sağ tıklasam donup çökebilecek bir sistem :D Fakat Windows 11'in tuhaf ve saçma bulduğum gereksinimleri yüzünden kafam esince kuramıyordum. Üstte belirttiğim konuda hocalarıma sordum nasıl kurarım gereksinimleri karşılamayan bir sisteme Windows 11'i diye. Baya bir yardımcı oldular kendilerine tekrar teşekkür ederim. Sonra başladım gösterilen adımları uygulamaya. Tabii bu forum bağımlılık yapıyor baya. Hemen de koyulamadım kurma işine. Baya bir oyalandım forumda bu sırada. Sonra adımları uyguladım. Fakat saat geç olmuştu. Yarın kurarım dedim. Sonra bugün her şey hazırdı. Sadece kurmak kalmıştı geriye.
Yarın yani bugün diskimi 2'ye böldüm ve böldüğüm bölüme Windows 11'i kurdum. Windows 8.1 ile Windows 11'i yan yana kurmuş oldum. Yani Dual-boot yaptım. Bir bakmışım bayıldım ben bu işletim sistemine. Hani kurup silecektim? Yavaşlık, kaynak kullanımı hiç bir şeye aldanmadan tekrar format yoluna koyuldum ve bu sefer Windows 8.1'de silip ana işletim sistemimi Windows 11 yaptım. Bundan sonra Windows 11 kullanmayı düşünüyorum fakat beni tanıyanlar bilir. En sevdiğim Windows işletim sistemi Windows 8.1'dir. Eski dostuma bir gün geri dönerim büyük ihtimal.


Windows 11'i kurduğum sistemin özellikleri:
Intel Core 2 Duo E8400 2 çekirdekli 3.0 GHz işlemci 6 MB önbellek
ATI Radeon HD 3450 256 MB Ekran kartı
2x2 toplam 4 GB 800 MHz DDR2 RAM (kullanılabilir 3.25 GB)
Foxconn G31MXP DDR2 LGA 775 anakart
250 GB 16 MB önbellekli 7200 RPM Samsung HDD (Samsung HD253HJ)


Nasıl bir Performans aldım?
Aslında çok iyi bir performans aldığımı söyleyemem. HDD kullandığım için yavaşlık mevcut. Fakat Microsoft Windows 11'de animasyonları o kadar güzel yapmış ki yavaşlığı hissetmiyorsun. Sürekli akıcı geliyor kullanırken. Kaynak kullanımları ise fazlaydı. Fakat şuanda bu makaleyi yazmak için tarayıcı açık olduğu için kaynak kullanımı %100 doğru olmayacak. Fakat işletim sistemini ilk kurduğumda %40 civarı bir RAM kullanımı mevcuttu. Ayrıca kurulum uzun sürmüştü. FPS değerlerini henüz test edemedim. Windows 10'a kıyasla daha hızlı çalıştığını düşünüyorum.


İşte sizler için masaüstü görüntüsü;
Ekran görüntüsü 2021-12-05 210802.png


İşletim sisteminde çektiğim sıkıntılar:
- Technopat Sosyal'e görüntü yüklerken masaüstündeki görseli görev çubuğundaki tarayıcıya sürükleyip oradan görseli yükleyemiyoruz. Yani çoğu kişinin tabiri ile sürükle-bırak yok.
- Masaüstüne sağ tıklayınca açılan menü çok karmaşık geldi ilk başta. Bir klasörün kısayolunu oluşturmam gerekiyordu ve kısayol oluştur yazısını bulana kadar ölüm çıktı. Ama bir şekilde hallettim :)
- Görev çubuğunun en sağındaki işlem merkezi simgesinin yokluğu bir tuhaf geldi. Windows 8.1'de de yoktu fakat Windows 10'a benzeyen bu işletim sisteminde onun olmaması çok tuhaf geliyor.
- Başlat menüsünü pek beğenmedim. Favori başlat menüm Windows 8.1'inkidir. Windows 10'daki de hoşuma gidiyor. Fakat Windows 11'dekini pek sevdiğimi söyleyemem :(


Genel olarak beğendim açıkçası. Şuanda Windows 11'de kalmayı planlıyorum. Buraya kadar okuyan herkese teşekkür ederim.
 
Son düzenleme:

akincelik10

Centipat
Katılım
9 Kasım 2020
Mesajlar
282
Çözümler
2
Bende de 80 GB SATA HDD vardı yakın zaman önce. Tam modeli Samsung HD080HJ olması lazım. O da ömrünü doldurdu. Virüs test ediyordum ne güzel içerisinde :D
Bende de arkadaşın rahmetli PC'sinden kalma eski IDE HDD var. Virüs denemek için iyi olabilir boşta duruyordu sen söyleyince aklıma geldi 😂 Benim SATA HDD'de Samsung'un ama 17 yıldır bana mısın demedi içinde bir tane bad sector yok hala HDD'nin, şaka gibi. Günlük kullanımda biraz performans kayıpları var ama çok yüklenmeyince idare ediliyor gibi. Tabii Windows 10'da falan ölüm, 8.1'de bile performans kayıpları vardı.
 

akincelik10

Centipat
Katılım
9 Kasım 2020
Mesajlar
282
Çözümler
2
Benim bahsettiğim diskin üzerinde 2006'nın Mart ayında üretildiği yazıyordu. Düşürülüp hayatına son verilene kadar düzgün çalışıyordu.
Düşürmek hile yapmak sayılıyor, düşen her HDD ömrünü tamamlar illaki. Ben düşürmeden buraya kadar geldim, hangi ayda üretildiğine bakmadım aslında ona da bakayım. 2005'ten beri kullanıyorum tam ayını hatırlamasam da.
 
KS
KS
Mehmet Taban

Mehmet Taban

Hectopat
Katılım
21 Aralık 2020
Mesajlar
4.463
Makaleler
4
Çözümler
67
Yer
Windows 11'de ETS 2 oynuyor.
Bence daha yaşardı o HDD zaten. Başkası tarafından düşürüldü bir kaç kez. 2'sinden sağlam çıktı, 3.'de baya bir badsector ile atlattı ve artık virüs testi için kullanmaya başladım. Sonra kendi kendine hayatına son verdi, en son taktığımda kafa vuruyordu. İyi HDD'ydi. Zamanının kralıydı bunlar.
 

akincelik10

Centipat
Katılım
9 Kasım 2020
Mesajlar
282
Çözümler
2
Bence daha yaşardı o HDD zaten. Başkası tarafından düşürüldü bir kaç kez. 2'sinden sağlam çıktı, 3.'de baya bir badsector ile atlattı ve artık virüs testi için kullanmaya başladım. Sonra kendi kendine hayatına son verdi, en son taktığımda kafa vuruyordu. İyi HDD'ydi. Zamanının kralıydı bunlar.
Ben internette birisinden denk geldim adam zamanında 2008 yılında 1TB SATA2 Samsung HDD almış. Şu anda da oyun ve arşiv için kullanıyorum dedi bana, fiyatı da uygundu o zamanlar baktığımda. Bu zamanda bile iş görebilecek bir HDD, o zamanlar 1TB HDD'yi nasıl aldığına şaşırmıştım hala stoklarda mevcutmuş. Almayı düşünmedim değil.
 

akincelik10

Centipat
Katılım
9 Kasım 2020
Mesajlar
282
Çözümler
2
Bu eski HDD'lerin önbelleği düşük oluyor ve yılların getirdiği yaşlanma ile yavaşlamış oluyorlar. Fazla tavsiye etmem almanı. Konu nereden nereye geldi :D Konudan fazla saptık. Konuya dönmeliyiz bence.
Önbelleğin sorun olacağını ben düşünmemiştim, bunu öğrenmem iyi oldu. Konuyu saptırdığım için üzgünüm, HDD konusuna ileride bir başlık açarım olmazsa. Ben sıkıntısız kullanılır diye tahmin ettim ama eski oluyormuş🙂
 
KS
KS
Mehmet Taban

Mehmet Taban

Hectopat
Katılım
21 Aralık 2020
Mesajlar
4.463
Makaleler
4
Çözümler
67
Yer
Windows 11'de ETS 2 oynuyor.
Ayrıyeten sohbetiniz sardı açıkçası. Half-Life oyununu biliyorsanız böyle bir konum var. Bu konuda oyunla ilgili tartışabilir, konuşabiliriz.
Konu: Half-Life Oyunları Hakkında Neler Düşünüyorsunuz?
Ayrıca şuanda bulunduğumuz konuyla ilgili konuyu saptırmayacak konuşmalara şu anki konumdan devam edebiliriz.
 
Yukarı