ECS G31T-M7 BIOS Güncelleme

andr0ge0

Hectopat
Merhaba,

Şimdi ben en kolayından kasayı açtım. BİOS dediğimiz siyah kartın üzerinde aynen şöyle yazıyordu,

686
AMIBIOS
1999©
ED29
1 9 1 4

Anakartın markası ECS ELİTEGROUP

Bu bilgilere göre bana yardımcı olabilirseniz sevinirim...

Dipnot: Bu işlemler disket olmadan olmuyor mu veya başka türlü olabilir mi?

Merhaba,

ECS Web Site > G31T-M7 (V1.0)

Masaüstündeki bir klasöre ZIP'i çıkarıp AFUWIN ile Windows üzerinden güncelleştirin. Disketsiz güncelleştirebilirsiniz bu şekilde.

Yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Verdiğiniz (http://download.ecs.com.tw/dlfileecs/bios/mb/p4/G31T-M7/100225S.zip) linkten ZIP'i indirdim ve klasöre çıkarttım. Ardından AFUWIN'a tıklıyorum. Açılan pencereye tamam dedikten sonra "Error: Loading driver" hatası çıkıyor.

Ayrıca 2. resimdeki kutucukta "Başka bir program BIOS güncelleme işlemi müdahale sağlamak için, son derece devam etmeden önce diğer tüm programları kapatmak için tavsiye edilir" yazıyor. Programların hepsini hatta Anti-Virüs programınıda kapattım yine aynı hatayı verdi.

Sorun nedir?

Merhaba,

Şimdi ben en kolayından kasayı açtım. BİOS dediğimiz siyah kartın üzerinde aynen şöyle yazıyordu,

686
AMIBIOS
1999©
ED29
1 9 1 4

Anakartın markası ECS ELİTEGROUP

Bu bilgilere göre bana yardımcı olabilirseniz sevinirim...

Dipnot: Bu işlemler disket olmadan olmuyor mu veya başka türlü olabilir mi?

Eğer 10/100 Ethernet kartı kullanıyorsan bunu;
http://download.ecsusa.com/dlfileecs/bios/mb/p4/G31T-M7/100225S.zip
Eğer Gigabit 10/100/1000 ethernet kartı kullanıyorsan bunu;
http://download.ecsusa.com/dlfileecs/bios/mb/p4/g31t-m7/100225S_giga.zip
İndireceksin.
Uygun olanı indirdikten sonra bunu da indir;
http://www.ami.com/support/downloads/amiflash.zip
Verdiğim Son linkdekini indirdikden sonra işletim sistemin hangisi ise o klasörde ki afuwin olanı aç, Açtıktan sonra Open tıklayıp ilk başda verdiğim ethernet kartı hangisi ise indirdiğin dosya içinde ki rom dosyasını seçin ve altta gördüğün resimde Block option yazan yerleri işaretle. Cmos option da "Load Current Optional" Seç. Miscellaneous yazan yerde, "Do not check Rom ıd Seç" ve flash yazana tıkla.
Adim-2.png

Eğer 10/100 Ethernet kartı kullanıyorsan bunu;
Eğer Gigabit 10/100/1000 ethernet kartı kullanıyorsan bunu;
İndireceksin.
Uygun olanı indirdikten sonra bunu da indir;
Verdiğim Son linkdekini indirdikden sonra işletim sistemin hangisi ise o klasörde ki afuwin olanı aç, Açtıktan sonra Open tıklayıp ilk başda verdiğim ethernet kartı hangisi ise indirdiğin dosya içinde ki rom dosyasını seçin ve altta gördüğün resimde Block option yazan yerleri işaretle. Cmos option da "Load Current Optional" Seç. Miscellaneous yazan yerde, "Do not check Rom ıd Seç" ve flash yazana tıkla.
Adim-2.png

Dediğinizi aynen yaptım. Ama ''CMOS Options'' kısmında ''Load Current Optimal'' ve ''Load Current Failsafe'' donuk olduğu için onlara tıklanmıyor.

Sizin resimdeki AFUWIN v4.47 benimki ise resimde göründüğü gibi v4.48 olduğu için olabilir mi acaba ?

Fark etmez sorun yok o şekilde de Flash'a basıp güncelleyebilirsin. "Load ROM files optimal " Olan'a da basabilirsin. Eğer optimalllerden birini seçmeyip basarsan bilgisayar açılırken Biosa girip optimal default yapmanda geçerlidir.

Dediklerini aynen yapıyorum ama yine bir sonuca varamadım. ''Amiflash/AMIBIOS/AFUWin/64/AFUWinx64'' şeklinde programı açıyorum. Dediğiniz gibi OPEN'a basıp ''100225S.ROM" adlı dosyayı seçiyorum. Ardından resimde göreceğiniz şekilde ayarı yapıyorum ve Flash'a basıyorum. Resimdeki gibi yükleme yapıyor. Daha sonra Exit'e basıp çıkıyorum. Bilgisayarı yeniden başlatıyorum ve BIOS'a girip "Load default setting" yapıyorum ve kaydet deyip çıkıyorum. CPU-Z programında BIOS aynı şekilde eski halini gösteriyor. Hiçbir değişiklik yok. Bu nasıl iş anlamadım.

Not; BIOS'a girince "optimal default" değil "Load default setting" var. 2 kelimede aynı anlama geliyor sanırım. Benim BIOS sürümünde bu şekilde.

O zaman şunu dene, Forumda usb booatable etme araştır uygula ve Afuwın rar'ının içinde bulunan Afudos klasöründe ki dosyaları usb belleğe atıp biosdan boot edip 98 ekranı geldiğinde "AFUDOS 100225S.ROM /p /b /n /c /x" yazıp enter'a bas ve default edip tekrar sistemi aç. Ethernet kartının 10/100 olduğuna eminsen indirdiğin bios doğru.

O zaman şunu dene, Forumda usb booatable etme araştır uygula ve Afuwın rar'ının içinde bulunan Afudos klasöründe ki dosyaları usb belleğe atıp biosdan boot edip 98 ekranı geldiğinde "AFUDOS 100225S.ROM /p /b /n /c /x" yazıp enter'a bas ve default edip tekrar sistemi aç. Ethernet kartının 10/100 olduğuna eminsen indirdiğin bios doğru.

Yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Bu yöntemi yarın deneyeceğim. Ayrıca aşağıdaki resimden anlaşılacağı gibi 10/100 ethernet kartı.

Resim;

t2dgs.png

- - - Güncellendi - - -

USB Belleği Bootable yaptım. Geri kalanını yapamadım. Daha doğrusu yanlış bir şey yapmamak için biraz daha ayrıntılı anlatabilirseniz iyi olur. Şuan sizin indirmemi istediğiniz ''amiflash'' ve ''100225S.ROM'' dosyaları var. Bunlardan hangisini belleğe atacağım anlamadım. Resimleri paylaşacağım. Dosyaları USB belleğe attıktan sonra bıosdan boot ediyorum. 98 ekranı geldiğinde harfiyen "AFUDOS 100225S.ROM /p /b /n /c /x" yazıyorum ve enter'a basıyorum. Ardından BIOS'u varsayılana ayarlayıp sistemi açıyorum. Doğru mu?

Resimler;

t3gz4.png

t3gzx.png

Hangilerini belleğe atıyoruz?

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı