Edebiyat Dersinde Din Dersi

Scorpions

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Herkese merhabalar, ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü okuyorum. Geçen hafta edebiyat dersinde din görmüştük. Başörtülü hocamız din ile bilimi karşılaştırdı. Bilimi tanıtırken sağ elini sol kulağına başının üzerinden geçerek tuttu, dini tanıtırken sol elini sol kulağına direk tuttu ve din ile çözmek daha kolay dedi.

Bence bu yanlış bir şey çünkü bunu yaparsak sorgulama yapmamış oluruz, ne denilirse ve ne yazılırsa ona inanıyoruz gibi bir şey çıkmış oluyor. Bilim ile çözmeye kalkışırsanız oraya buraya giderek sorunu çözmenin çok zorlaştığını anlattı.

Ben artık bu eğitimden bıktım, Müslüman olmayanlara kafir deyip kendilerini üstün görmekten bıktım. Tarih dersi görüyoruz, Avrupa'da ki Hristiyan'lık bu sorunları 300-400 sene önce çözmüşken hala bizde bu düşünceler var. Orada nasıl kilise baskısı varsa bizde de aile ve toplum baskısı var.

Not: Edebiyat hayatımızın bir parçası, her şey ile alakalı fakat bu kadarda olmaz.

Hocam ben senin kafana...

Benim biyoloji hocam başörtülü idi. Şimdi her şeyi başka uzvundan anlayanlar için açıklayayım, annem başörtlüdür. Ama bir biyoloji hocasının başörtülü olması kadar saçma bir şey yok. Öğrencilere evrimi anlatması gereken bir kişinin yaratılışçı olması kadar saçma bir şey olamaz.

Edebiyat dersinde neden din dersi görüyorsunuz ? Bunu şikayet edemiyor musun ?

Bu ülke zaten şaka gibi. Dinde zorlama yok derler ama din dersi zorunludur...

Tasavvuf konusunda idik ve hoca bunları anlatıyor. 1., 2. ve 3. sınıflara bile din dersi verilirken biz n'apalım? Osmanlıca öğrenip mezar taşlarını mı okuyalım?

Birde biyoloji dersi görürken hücreleri işliyorduk, öğretmen soru soruyordu öğrenci Allah'ın hikmeti deyip geçiştiriyordu.

Artık insanların sinirlerini bozmaktan başka bir şey yapmıyorlar gerçekten. Eğitim sistemi sürünüyor. Gerekli yerlere şikayet edin diyeceğim ama şikayet edeceğiniz yerler de malesef bu zihniyette. Yazık gerçekten çok çok yazık. Konuyla alakalı değil ama lise dönemlerim de din kültür ve ahlak bilgisi dersinde sadece islam ile ilgili şeyleri anlatırlardı. Bir tek din islammış gibi hemde. Beni benden alırdı bu tutumları. Yapacağınız en güzel şey protesto etmek olur diyeceğim ama bizim ülkemiz de her protestocu terörist muamelesi gördüğü için demeye korkuyorum. Hak ve vicdan özgürlüğü merhaba yeni Türkiye. :(

Benim biyoloji hocam başörtülü idi. Ama bir biyoloji hocasının başörtülü olması kadar saçma bir şey yok. Öğrencilere evrimi anlatması gereken bir kişinin yaratılışçı olması kadar saçma bir şey olamaz.
Biyoloji dersi sadece evrimden ibaretmiş gibi bir değerlendirme de bulunmuşsunuz. Ayrıca onca pompalamaya rağmen evrim hala bir teori. Evrimleştiler deniyor ama hala ara geçiş formlarına ait bir fosil kalıntısı bulup iddialarını ispatlayamıyorlar. Ayrıca tr.wikipedia.org: Piltdown Adamı - Vikipedi linkinde anlatılan "Piltdown Adamı" skandalı hala taze bir olay iken evrime inanmak çok anlamlı gelmiyor bana.

Bu ülke zaten şaka gibi. Dinde zorlama yok derler ama din dersi zorunludur...
Bu görüşünüze katılıyorum. Bizim zamanımızda din dersi müfredatı oldukça kötüydü. Dini konuları tabiri caizse kuşa çevirmişlerdi. İnşallah şimdi daha iyidir. Şahsi kanaatimce din eğitimi okulda verilmemeli. İsteyen Kur'an kurslarında rahatlıkla daha iyi bir eğitim alabilir.

Ben artık bu eğitimden bıktım, Müslüman olmayanlara kafir deyip kendilerini üstün görmekten bıktım.
İslami literatür açısından bakılırsa Müslüman olmayanlara kafir denmesi normal. Ancak müslümanlığına güvenip "Müslümanım ya yırttık paçayı" deyip sadece kafirleri küçük görerek müslümanlığının içeriğini doldurmamak çok büyük hata olur.

Tarih dersi görüyoruz, Avrupa'da ki Hristiyan'lık bu sorunları 300-400 sene önce çözmüşken hala bizde bu düşünceler var. Orada nasıl kilise baskısı varsa bizde de aile ve toplum baskısı var.
Cehaletten kaynaklanan aile ve toplum baskısı olduğu görüşünüze katılıyorum. Bu baskı nedeniyle insanlar kendilerini doğru ifade edemiyorlar. Avrupa yada Amerika'nın daha özgürlükçü yada daha insancıl olduğu fikrinize katılmıyorum. Onlar sadece kendi vatandaşlarına ve dindaşlarına iyiler. Kalanlar onları ilgilendirmez. Bir müslüman öldürülse hangisi durdurun bu zulmü yada zulmü durdurmazsan bak yakarım çıranı diyor? Biz'e yakınlaşıyorlarsa onların mutlaka bir çıkarları vardır. Geçmişte görece Kudüs'ü almak için oysa çoğu zengin olmak için gelen haçlı serserilerinin Kudüs'ü aldıktan sonra yaptıkları katliamlar ile Iraktaki Ebu Gureyp cezaevinde yaşananları yanyana koyun. Dile kolay aradan 1000 sene geçmiş ama aynı davranış tekrar açığa çıkmış. Bir de işin garibi Ebu Gureybteki olayın faillerinin çok ciddi cezalar almamaları da ayrı bir rezalet. Demek ki henüz onlarda halledememişler.

Son düzenleme:
Madem o kadar dinini savunuyor İslam dini mantık dinidir. Şöyle bir düşünmek lazım: Madem bilim zor bir şey idi neden koskoca peygamber "İlim Çin de dahi olsa alınız" desin ki? -Ki islam akıl mantık dinidir yani bilimle çakışmaz çoğu şeyi bilimle aynıdır.

Artık okullar ve eğitimciler, olmamız gerektiği gibi değil, olmamızı istedikleri kişi gibi yetiştiriyorlar. Zaten şu zamanda çoğu devlet okulunda işini iyi yapanı değil, ''dini iyi kullananları'' alıyorlar. Matematik, coğrafya gibi din ile alakası olmayan dersleri, din'e bağlıyorlar. Gerçekten hayret verici bir durum. Kimse, bir başkasına inandığı dinden veya görüşünden dolayı ''yobaz'' gözüyle bakmaz. Her konuda kendi düşüncelerini, inançlarını bizlere ''doğrusu kesinlikle budur'' şeklinde bilmemiz için baskı yapıyorlar. İşte bu nedenden dolayı o kişiler, başkalarının kötü tepkisine mağruz kalıyorlar.

Kimse öğretmenin veya bir eğitimcinin inancına karışamaz. Sadece her türlü konuyu din'e bağlayıp, sınıf içinde alevi-sünni ayrımı yapmalarına karşıyız.

Türkiye'de, sırf din dersinde, hiç bir din'e inanmadığını söylediği için dışarı atılan öğrenci var. Bu kadar saçma ve berbat bir sistemde, birşeylerin değişeceğinden pek umudum yok artık.

Ama bir biyoloji hocasının başörtülü olması kadar saçma bir şey yok. Öğrencilere evrimi anlatması gereken bir kişinin yaratılışçı olması kadar saçma bir şey olamaz.
Recep Bey yazdıklarınıza katılmıyorum. Müslüman birisi evrime inanmayacak diye bir kaide yok. Müslüman yaratılışçıdır diye bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Evrimin olduğuna inanmak, zaten evrimi oluşturan güce inanmaktır. Ama maalesef bazı dinsiz bilim adamları evrimle yaratıcı güç olduğu gerçeğini geçiştirmeye çalışıyor. Onlara büyük patlamayı kim yaptı sorusunu sormak kafalarını karıştırmaya yetecektir. Ayrıca insanın dünyada yaratılıp yaratılmaması doğrudan evrim teorisini çürütmeye yetmez.

İslamı bilmeden yargılıyorlar. Gayrimüslimler serbest olabilirler İslam'da. Onlar istemiyor ise din dersi verilemez. Ama bir kişi müslümanım diyorsa ona dinini öğretmek gerekir diye düşünüyorum.

Dine girerken zorlama yoktur herkes dini seçmede serbesttir. Ama dinde zorlama vardır yoksa farz ibadetleri açıklayamazsınız.

Madem o kadar dinini savunuyor İslam dini mantık dinidir. Şöyle bir düşünmek lazım: Madem bilim zor bir şey idi neden koskoca peygamber "İlim Çin de dahi olsa alınız" desin ki? -Ki islam akıl mantık dinidir yani bilimle çakışmaz çoğu şeyi bilimle aynıdır.
Aslında bütün problem de tam olarak burda. Kendini dinden çok anlayan, cok iyi bilen biri gibi gören insanlar bize gönderilen Kuran-ı Kerim'i açıp biraz okusalar ve uygulamaya geçirseler her şey sorunsuz bir şekilde devam etcek ama. Kuran'da herşey o kadar net ve yalın anlatılmış ki. Farklı anlam yüklemek bile zorken, hayata at gözlüğü ile bakan ve kıt zekalı insanlar yüzünden yıllardır bu durumlardayız.

Yeni konular

Geri
Yukarı