Editte kendimi nasıl geliştirebilirim?

Merhaba ilk önce Edit hakkında pek bir bilgim yok canım sıkıldıkça girip kendi videolarımı editliyorum videolar buraya atılmadığı için YouTube hesabımı bırakayım. Son 3 video Edit bilmeyen birisi için nasıl ve nasıl kendimi geliştirebilirim?

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCUTSKKQOwbyJAlFPIAL55Hw
Adobe Premiere kullanabilirsiniz. After effects'e göre son derece kolaydır ve arayüzü kolayca öğrenilebilir. İnternette de bedava youtube videoları bolca bulunmakta. After effects gerçekten iyi bir edit programıdır, doğru. Ancak After effects daha çok görsel kurguya yönelik. Edite yeni başlayan birisinin direkt after effects'i öğrenmeye çalışmasını mantıklı bulmuyorum çünkü daha temel teknikleri ve efekt çeşitlerini bilmeden öğrenmeye çalışıyorsunuz. Premiere ile hiç değilse adobe arayüzüne alışacak, video/film okumayı öğreneceksiniz. Videolarınızda gördüğüm kadarıyla amacınız aşırı büyük projeler değil. Frag movie tarzı bir şey yapmayı deniyorsunuz. İlk baş Premiere ile bir şeyler yapmaya çalışın. Evet Premiere bir klip birleştirme programıdır, ancak efektlerle oynayarak after effects'i daha da iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

Konuyu birazcık hortlattım kusura bakmayın..

Selam,

Piyasada birçok kurgu programı mevcuttur. Bunların başını; Avid Media Composer, Final Cut Pro, Premiere Pro, DaVinci Resolve gibi programlar çeker. Son zamanlarda benim görüşüme göre, VEGAS Pro'da atağa kalkmıştır ve birçok yenilik getirmiştir. Bu programlar film, televizyon ve sosyal içerik üretiminde en fazla kullanılan programlar diyebiliriz. Bunlar görüntü düzenleme üzerine işleyen programlar ve temel mantıkları aynıdır(kes, biç ve efektle).

Birde VFX dediğimiz görsel efektler ve kompozisyon üzerine işleyen programlar vardır. NUKE, After Effects, Houdini vs. Bunlara ek olarak; çizim yaptığın programlar da vardır. O yaptığın çizimi kompozisyon için programlara atarsın.

Ekstra olarak; efekt için birçok eklenti üreten firmalar bulunur. Boris FX, NewBlue FX, Red Giant vs. Bu eklentileri hem kompozisyon hem de düzenleme yazılımlarında kullanabilirsin.

Benim sana tavsiyem, Premiere Pro, After Effects ve Photoshop üçlüsünden ilerlemen.

Yeni konular

Geri
Yukarı