EFI Sistem Bölümü Silinmeli mi?

Emre E.

Hectopat
Yer
Konya
Daha fazla  
Disk Yönetimini açtığımda sanırım gereksiz bölümler olduğunu fark ettim, (EFI Sistem Bölümü) bir işe yarar mı, silinebilir mi?
Silmem gereken başka bölümler varsa belirtirseniz sevinirim.

Taslak.png

Orası Windows'un Boot Loader bölümü. O olmadan Windows'u açabilirim diyorsanız buyrun :)

Neden Microsoft gereksiz bir şey koysun ki?

Merhaba,
Tamam, dediklerinize dayanarak EFI Sistem Bölümü silinmemeli. Ancak diğer bir yandan, bir kurtarma bölümü (sanıyorum ki BIOS_RVY o oluyor) oluşturduğumu hatırlamıyorum ve ayrıca Disk 0 Bölüm 4'teki OEM Bölümü'nün de neden oluşturulduğunu bilmiyorum.
Bu iki bölümü silip diğerlerine katmam bir sorun teşkil eder mi?
Disk Yönetimi.png

Merhaba,
Tamam, dediklerinize dayanarak EFI Sistem Bölümü silinmemeli. Ancak diğer bir yandan, bir kurtarma bölümü (sanıyorum ki BIOS_RVY o oluyor) oluşturduğumu hatırlamıyorum ve ayrıca Disk 0 Bölüm 4'teki OEM Bölümü'nün de neden oluşturulduğunu bilmiyorum.
Bu iki bölümü silip diğerlerine katmam bir sorun teşkil eder mi?Eki Görüntüle 385962
aynı sıkıntı bende de var, MSI gf62 8re gaming laptop'ım var, bir türlü windows'un bulunduğu ssd'yi tek parçada C: haline getiremedim. Acaba uefi yada bios'unda yüklü bulunan hazır windows'tan mı kaynaklanıyor bu durum? bir bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim :(
Adsız.jpg

Windows'u kuracağınız disk GPT bölümlenme ise ve daha önceden de UEFI kurulum yapmışsanız. Format attığınız dizkteki her şeyi silebilirsinizi. O bölümler de dahil. Ne var ki kuruluma devam ederken, "İlerle" butonunu değil, "yeni" butonunu kullanarak devam edin. Böyle yaptığınızda format için kullandığınız Flash Disk tekrardan o bölümleri oluşturacaktır.

Hortlatayım biraz ama aynı sorunu ben de yaşıyordum, Windows özellikle C'de bu tip durumları yaptırtmıyor. Diskpart diye bir komut yöneticisi var, oradan elle yapmak zorundasın çünkü bu alanda yaptığın en ufak bir değişim tüm sistemi siler. Bu nedenle elle buradan yapılamıyor. Google'da aramalarla bulabilirsin.

Geri
Yukarı