EFI ve EMI filtre özellikli akım korumalı priz önerisi

yigidox

Zeptopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Zotac Gaming RTX 3060Tİ Twin Edge LHR,Ryzen 5 5600x,Gigabyte B550m Ds3h,Crucial Ballistix 8x2 16GB Ram
Oturduğum binanın topraklama hattı sıkıntılı, ekran kartım kasanın içini dinlediğimde az şiddette coil whine parazit sesi veriyor, güç kaynağımın sertifikası 80+Plus tier e kategorili olduğu için bu sorunun, elektrik hattı ve PSU kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Güç kaynağını değiştirene kadar filtreli priz kullanacağım. Bilgisayarda Cougar xtc serisi 650 80+ güç kaynağı var. Bazı kaynaklarda bu tür filtreleme özellikli prizlerin sorunu azaltabileceği söylenmekte. Schneider APC, Tunçmatik Powersurge model akım korumalı prizlerden hangileri kaliteli RFI/EMI filtreleme özelliğine sahip?

Son düzenleme:
Topraklama önemli bir etken. Topraklama iyi olmazsa UPS, akım korumalı prizler de tam olarak görev yapamaz. APC iyidir. @Yeni Teknik Sembol ve @Taptic hocalarım da baksınlar.

https://www.hepsiburada.com/schneider-electric-apc-tekli-akim-korumali-priz-230v-pm-hrsppm1wgr

Bu ürünü tercih edebilirsiniz. Fiyatı ve üreticisi iyi. 100 kHz ile 10 MHz arası gürültüleri bastırdığı belirtilmiş teknik raporlarında. CW sorununuzu çözer mi bilemiyorum. Genelde şebekede oluşacak gürültüler SMPS güç kaynaklarını geçemeden filtrelenir. Bu sebeple de donanımlarda bir gürültü oluşması beklenmez. Yine de deneyebilirsiniz. Hiç olmazsa voltaj yükselmelerine ve nötr kesmelerine karşı bir önlem almış olursunuz.

https://www.hepsiburada.com/schneider-electric-apc-tekli-akim-korumali-priz-230v-pm-hrsppm1wgr

Bu ürünü tercih edebilirsiniz. Fiyatı ve üreticisi iyi. 100 KHz ile 10 MHz arası gürültüleri bastırdığı belirtilmiş teknik raporlarında. Cw sorununuzu çözer mi bilemiyorum. Genelde şebekede oluşacak gürültüler smps güç kaynaklarını geçemeden filtrelenir. Bu sebeple de donanımlarda bir gürültü oluşması beklenmez. Yine de deneyebilirsiniz. Hiç olmazsa voltaj yükselmelerine ve nötr kesmelerine karşı bir önlem almış olursunuz.

Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Coil whine gürültüsü kesinlikle donanım kaynaklıdır, şebeke dışı etkilenimlerle ilgisi bulunmuyor. Ancak şebekeden kaynaklı (sızan) elektronik gürültüler söz konusu ise ev girişinden veya kullanılan cihazların öncesinde takılan EMI filtrelerini kullanırsınız. Ancak kaliteli akım korumalı prizler de bu gürültüleri önleyebilir, önce akım korumalı prizleri deneyip alınan sonuç değişmezse cihaz veya ev girişinden bağlanan EMI filtrelerini kullanırsınız Ancak bunlardan (EMI filtreler ve akım korumalı prizlerden) en olumlu sonucu alabilmek için bir elektrikçiyle evdeki toprak hattınız zayıfsa öncelikle onu güçlendirmeniz gerekiyor. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı