Eğitimli insanların doğurganlık oranının az, eğitimsiz insanların fazla olması

Eğitim değilde cahillik diyelim. Kendini geliştirmiş insan iyi bi hayat verebilecek miyim diye 2 kere düşünür acaba bile dese vazgeçer. Cahil kesim zaten enine boyuna düşünmediği için birde kariyer yapmicağı için başka işim yok bari çocuk yapiyim der.
*Ülkelerinden kaçan mültecilere bakaraktan*
Öhm Öhm!

Bilinç sahibi olmakla ilgili. Bilinçli bir aile, çocuğa iyi bir hayat sunamayacağını düşünüyorsa çocuk yapıp hem kendi hayat standartlarını düşürmek istemez hem de çocuğun kötü bir yaşama gözünü açmasını istemez. 3 çocuk yerine 1 çocuk yapar, o çocuk da olabildiğince en iyi şartlarda yetişir. Nitelik > nicelik.

Eğitimsiz, bilinçsiz ailelerde ise mantık çocuk öyle ya da böyle büyür, büyür ama nasıl büyür işte burada patlarlar.

Kavgadan sonra barışmak için çocuk yapılan bir toplumun içindeyiz, çok da kasmaya gerek yok :D Eğitim seviyesine buradan ulaşılabilir :D

Bilinç sahibi olmakla ilgili. Bilinçli bir aile, çocuğa iyi bir hayat sunamayacağını düşünüyorsa çocuk yapıp hem kendi hayat standartlarını düşürmek istemez hem de çocuğun kötü bir yaşama gözünü açmasını istemez. 3 çocuk yerine 1 çocuk yapar, o çocuk da olabildiğince en iyi şartlarda yetişir. Nitelik > nicelik.

Eğitimsiz, bilinçsiz ailelerde ise mantık çocuk öyle ya da böyle büyür, büyür ama nasıl büyür işte burada patlarlar.

Kavgadan sonra barışmak için çocuk yapılan bir toplumun içindeyiz, çok da kasmaya gerek yok :D Eğitim seviyesine buradan ulaşılabilir :D
Kesinlikle öyle, bir buçuk yıllık evliyim ve çocuk yapmayı aklımızdan bile geçirmiyoruz. Çünkü yaşadığımız hayatta kendimize zor yeterken ve doğacak çocuğuma kaliteli bir hayat sunamayacağımın farkındayken en mantıklısı bu.

Çünkü eğitimli insan maddi gelirini, kendi geleceğini ve ülke geleceğini hesaba katabilecek kadar zekidir. Buna göre çocuk yapmayı ya seçer ya seçmez. Seçse de bile 1 tane veya en fazla 2 tane yapar. Eğitimsiz insanlar "aman çocuk yapayım da rızkıyla gelir" kafasındadır. Bu yüzden hepsi 7-8 çocuk ile dolaşmıyorlar mı?

Doktor çift belki ilgilenecek zaman bulamadığı için çocuk sayısını az tutarken, tarlada iş yükünün ağırlığı nedeniyle Mehmet efendi 10 çocuk yapabilir. Konunun eğitim seviyesi ile ne kadar doğru orantılı olduğu tartışılabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı