eGPU ile dahili ekran kullanılabilir mi?

memedov

Decapat
Daha fazla  
Sevgili Technopat sakinleri, bu gün bir konunun açıklığa kavuşturulması için değerli bilgilerinize ihtiyacım var. Başlıktan da anlaşılacağı üzere eGPU ile düzüstü bilgisayarın kendi ekranı ile birlikte kullanılabilir mi? 10. nesil Intel işlemcili ( yüksek performanslı h serisi bir işlemci ) ve Thunderbolt 3 portuna sahip bir düzüstü bilgisayarımıza şu an piyasada bulunan RTX 2080 Super veya muadil ekran kartlarından bir tanesini eGPU kutularından birisi ile ( bildiğiniz eGPU box, ASUS XG station olur, Razer Core olur, hiç fark etmez ) Thunderbolt 3 arabirimine bağlayıp düzüstü bilgisayarımızı sanki 320 milyar metreküp doğalgaz bulmuşcasına şahlandırabilir miyiz?

Çok araştırdım ancak neredeyse tüm inceleme ve testlerde düzüstü bilgisayara bağlı bir eGPU ve bir adet monitör ile çalıştırıldığını gördüm. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Kullanabilirsiniz ama 2080S biraz ağır gelir gibi.

Peki ekranım 4K ise? Cevap yine aynı olur mu? :D
Kullanabilirsiniz. Çok iyi olur. Şimdi gelip eGPU boş derler.

eGPU boş diyeni de yargılamam. Sonuçta çok tercih edilen bir kullanım senaryosu değil. Ancak şöyle düşünün, elimde 4K ekranı olan bir laptop var. Fotoğraf ve basit düzzeyde video editleme işlemlerimi kullanıyorum. Ancak arada bir hikayeli oyunlara göz kırpıyorum. Fakat daahili GPU GTX 1660 Ti. Bu senaryoda ben RTX 2080 Ti ekran kartını eGPU yoluylaoyun da oynayabileceksem harika.

Peki herhangi bir inceleme videosu var mı? Siz mi kullandınız yoksa canlı canlı gördünüz mü?
Exp Gdc aparatlarıyla bunu yapabiliyordunuz. eGPU kutularıyla rahatlıkla yaparsınız.

Bu yöntemin eskide kaldığını okumuştum. Artık Thunderbolt 3 var. Umarım doğru biliyorumdur. :D

Peki ekranım 4K ise? Cevap yine aynı olur? :D

eGPU boş diyeni de yargılamam. Sonuçta çok tercih edilen bir kullanım senaryosu değil. Ancak şöyle düşünün, elimde 4K ekranı olan bir laptop var. Fotoğraf ve basit düzzeyde video editleme işlemlerimi kullanıyorum. Ancak arada bir hikayeli oyunlara göz kırpıyorum. Fakat daahili GPU GTX 1660 Ti. Bu senaryoda ben RTX 2080 Ti ekran kartını eGPU yoluylaoyun da oynayabileceksem harika.

Peki herhangi bir inceleme videosu var mı? Siz mi kullandınız yoksa canlı canlı gördünüz mü?

Hayır ekran değil işlemci yetişemez diye düşünüyorum benim bildiğim 2080 çok güçlü bir kart masaüstü işlemciler bile zor yetişiyor diye duymuştum. Yetişecek gücü varsa sorun olmaz tabii ama. Ayrıca 1660 Ti'da gayet güçlü bir kart.

Hayır ekran değil işlemci yetişemez diye düşünüyorum benim bildiğim 2080 çok güçlü bir kart masaüstü işlemciler bile zor yetişiyor diye duymuştum. Yetişecek gücü varsa sorun olmaz tabii ama. Ayrıca 1660 Ti'da gayet güçlü bir kart.

Şimdi 4K için i5 10500 bile RTX 2080 Süper ekran kartını besleyebilir. Buradan hareket ettim. 1080p çözünürlükte i7 10700K gibi bir işlemci gerekiyor tabi.
Rahatlıkla yapabilirsiniz fakat Thunderbolt'tan çift yönlü aktarım yaptığınızda performans düşecektir. Bir monitör almanız sizin için çok daha verimli olur.

4K/60FPS için 12.54 Gbit/s veri akışı gerekli. Bunu çift yönlü düşünürsek ( ki çift yönlü bu kadar geniş olmaz, sadece görüntü için ekrana giden veri 12.54 Gbit/s olur, eGPU'ya giden veri bundan çok daha az olur diye düşündüm ) ortalama 26 Gbit/s eder. Thunderbolt 3 ise 40 Gbit/s veri aktarımı yapabiliyor. Sizce bu mümkün mü yoksa benim atladığım veya unuttuğum bir nokta var mı? Teşekkürler.

Son düzenleme:
Peki ekranım 4K ise? Cevap yine aynı olur mu? :D.

Bu yöntemin eskide kaldığını okumuştum. Artık Thunderbolt 3 var. Umarım doğru biliyorumdur. :D.

Thunderbolt ile herhangi bir Dock'u bağlayıp kullanabilirsiniz kendi ekranınızda. Mpcı-e'e göre hız farklarını yukarıda sizde belirtmişsiniz zaten. Bilgisayarınız destekliyorsa en rahat Thunderbolt ile kullanırsınız eGPU olayını. Kendi ekranınızı kullanırsanız kayıp yaşarsınız bir miktar performansta ama yine de hatrı sayılır bir miktar olmaz. EGPU'da mpcı-e ve ExpressCard slotuyla kullandığınızda 10 bilgisayardan belki 7 belki 8'inde whitelist olsun, uyum sorunu olsun BIOS sorunları olsun yaşıyorsanız Thunderbolt ile bu sorunları 10 bilgisayardan belki 3'ünde yaşarsınız.

Sadede gelirsek, gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz ve güzel de verim alırsınız. İnsanlara kalsa AMD Chipset'li bilgisayarlarda da çalışmıyor eGPU ama çalışıyor. Yeterince uğraşmanız gerek sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı