Egzoz Fan Tavsiyesi

ajhi

Hectopat
Sharkoon TG4 kasam var Ryzen 2500X ve RX570 ekran kartı kullanıyorum. Kasadaki sıcak hava dışarı çıkmıyor, sanırsam kasa çok sıcak oluyor fakat yan camı açtığımda soğuyor.

Egzoz fanı olarak F/P ürünü bakıyorum ışıklandırma ilgimi çekmiyor.

Bu iki fan hakkında olumlu yorumlar var bunlar nasıldır, başka ürün tavsiye eder misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arctic olan 56 CFM, Akasa olan 86 CFM. Arada çok fiyat farkı da var. Bütçenize uygun olanı alın. Arcticten 2 tane alıp üst ve arkaya egzoz olarak takabilirsiniz.
Edit: Kasada üst tarafta fan yeri olmadığını gördüm. Ön cam paneli söküp rahatlatabilirsiniz PC'nizi. Hava alacak yeri çok kısıtlı çünkü.

Akasa Viper basınçlı üfleme ve üflediği hava miktarı olarak sese nazaran rakipsiz diye biliyorum. Sarı rengini sevmeyenler Noctua'ya yönelebiliyor.

Not: Akasa Viper kasa içerisine hava üfleme de aslında daha mantıklı tercih olurdu, bence de bütçenize uygun olanı alın zaten üzeceğini düşünmüyorum P12 de çok tercih edilen bir fan.

Akasa Viper sesli bir fan, oraya 6.9dBA yazmışlar fakat o en düşük hızda çıkardığı gürültü tam hızda çalışırken 29dBA ses çıkarıyor.

Akasa Viper : 83 CFM - 29dBA - 88 TL
Arctic P12 : 56,3 CFM - 23dBA - 26 TL

Bence kesinlikle Arctic P12 alın, aradaki fiyat farkına değmez. Radyatör fanı olması da kasada kullanılamayacağı anlamına gelmiyor. Egzoz olarak kullanacaksınız havayı toplayarak veya dağıtarak atması bir şey değiştirmiyor, atsın yeter.

Noctua, Thermaltake, Be Quiet'ın güzel fanları var fiyat belirtmemişsin bu markalardan bütçene uygun olanı alabilirsin hepsi pahalı genelde. Daha ucuz birşey bakıyorsan Fps fanı da alabilirsin. Mavi ledli + görseli güzel çok sesli değil tabi performansı yukarıdaki markalara göre daha düşük.

Fan hızını kontrol edebildiğin bir fan al. Ucuz olan sabit 1.800 RPM'de dönüyor. Gündüz pek farketmezsiniz ama geceleri kasadan uçak sesi geliyor. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı