Egzoz fanı tavsiyesi

Arkadaş güzel açıklamış, fakat tahliye ettikleri yani hareket ettirdikleri hava kütlesi aynı miktarda olmuyor. Basınç fanları nispeten daha az hava kütlesini hareket ettiriyor. Hava akışı fanları ise daha fazla havayı hareket ettiriyor. Örneğin: bu fan bir basınç fanı 1500 devirde 93, 4 m³/h hava hareket ettiriyor. Bu fan ise hem 1200 devirde dönüyor, 1DB yakın daha sessiz, hem de 107, 5 m³/h bir değere sahip. Fakat bu fanın da basıncı düşük.
Ben de sizlere katılıyorum ön tarafta(kule tipi soğutucu kullanıyorsanız) bir tane kule soğutucuya, bir tane de ekran kartının üstüne yönlendirilmiş iki basınçlı fan daha etkili oluyor. Hava doğrudan bu bileşenlerin üstüne kuvvetli bir biçimde üfleniyor. Fakat tahliye fanlarının eğer bütçe varsa yüksek hava akımı olmasını tavsiye ederim.
Soğutma işi aslında bütçe işidir. Noctua fanlardan örnek verdim hep; bu fanlar işini iyi, sessiz ve uzun ömürlü yapan fanlar fakat pahalılar. Sonuçta hep aynı yere geliyoruz, para var mı şekerim?
Arctic fanlar son yıllarda tam p/F ürünü olarak geçiyorlar.

Ne zaman bütçeden bahsedecek diye bekledim :) stok ve bütçe çok önemli, ben F serisi alacaktım fakat stok yoktu p yi bile zar zor buldum düşük fiyata. Noctua vardı fakat cebimegöz kırpıyordu :)

Eline sağlık dostum. öyle düşündüm. Zalman z3 plus ın ön tarafına 2 adet Arctic F12 takayımÜst kısmına da 2 adet takayım diyorum. Nasıl olur? esas kafamdaki soru ses azalacak mı acaca? yoksa Zalman Z1225 asl yeter mi? işlemci sıcaklığım oyunlarda max 51 lerde zaten. ben ses takıntımdan diyorum. Şu an ortalama zalman 1225 asl lerin rpm değeri 730 da dönüyor. üst egzostlar biraz sesli gibi. O da ordaki plastik kısma çarpmasından mı, siyah sünger filtrden mi hava rahat dışarı çıkamıyor anlamadım?

Arctic fanlar son yılların p/f ürünleridir. Dediğimiz gibi Hem işini iyi yapsın, hem sessiz yapsın istiyorsak paramıza kıyacağız.
Mesela Arctic F12 124 metre küp hava hareket ettiriyor çok güzel değer, fakat 25 dB'e yakın sesi var görünüyor. Sessizlik istiyorsanız, hem de iki tanesi sizi üzebilir.
Eline sağlık dostum. öyle düşündüm. Zalman z3 plus ın ön tarafına 2 adet Arctic F12 takayımÜst kısmına da 2 adet takayım diyorum. Nasıl olur? esas kafamdaki soru ses azalacak mı acaca? yoksa Zalman Z1225 asl yeter mi? işlemci sıcaklığım oyunlarda max 51 lerde zaten. ben ses takıntımdan diyorum. Şu an ortalama zalman 1225 asl lerin rpm değeri 730 da dönüyor. üst egzostlar biraz sesli gibi. O da ordaki plastik kısma çarpmasından mı, siyah sünger filtrden mi hava rahat dışarı çıkamıyor anlamadım?

Akasa "Viper R" 12cm Yuva için 14cm S-Flow Yüksek Performanslı Sessiz Fan (AK-FN073) | Teknobiyotik
Bunu alın 1000 devir'e ayarlayın, arkaya takın yeter. Kule tipi soğutma kullanıyorsanız; işlemciye 1, öne 2, egzoz olarak arkaya 1 tane bence yeterli. Fazlası masraf ve ses sorunu yaratır. Linustechtips bununla ilgili güzel bir video yapmıştı seneler önce, üç fandan yukarı çıktığımızda artık elde ettiğimiz kazanç çok azalıyor. Dört, bence(kule tipi soğutucu kullanılan senaryolarda) sınır diye düşünüyor.

Son düzenleme:
Arctic fanlar son yılların p/f ürünleridir. Dediğimiz gibi Hem işini iyi yapsın, hem sessiz yapsın istiyorsak paramıza kıyacağız.
Mesela Arctic F12 124 metre küp hava hareket ettiriyor çok güzel değer, fakat 25 dB'e yakın sesi var görünüyor. Sessizlik istiyorsanız, hem de iki tanesi sizi üzebilir.

Akasa "Viper R" 12cm Yuva için 14cm S-Flow Yüksek Performanslı Sessiz Fan (AK-FN073) | Teknobiyotik
Bunu alın 1000 devir'e ayarlayın, arkaya takın yeter. Kule tipi soğutma kullanıyorsanız; işlemciye 1, öne 2, egzoz olarak arkaya 1 tane bence yeterli. Fazlası masraf ve ses sorunu yaratır. Linustechtips bununla ilgili güzel bir video yapmıştı seneler önce, üç fandan yukarı çıktığımızda artık elde ettiğimiz kazanç çok azalıyor. Dört bence(kule tipi soğutucu kullanılan senaryolarda) sınır diye düşünüyor.
Valla dostlar Arctic f12 nin düz olanını, 3 pin olanından sipariş verdim. bendeki diğer Zalman Z1225 asl modelleri ortalama 670-720 rpm de dönüyor. Bu 12f ler de o rpm değerlerinde dönecektir. bununla ilgili video yapıp youtube a koyacağım. eğer memnun kalmaz isem üst modellere bakacağım.

Bunu alın 1000 devir'e ayarlayın, arkaya takın yeter. Kule tipi soğutma kullanıyorsanız; işlemciye 1, öne 2, egzoz olarak arkaya 1 tane bence yeterli. Fazlası masraf ve ses sorunu yaratır. Linustechtips bununla ilgili güzel bir video yapmıştı seneler önce, üç fandan yukarı çıktığımızda artık elde ettiğimiz kazanç çok azalıyor. Dört, bence(kule tipi soğutucu kullanılan senaryolarda) sınır diye düşünüyor.
Bu arada teknobiyotik de güzel indirim var fanlarda. bi göz atın.

Vallahi dostlar Arctic F12'nin düz olanını, 3 pin olanından sipariş verdim. Bendeki diğer Zalman Z1225 asl modelleri ortalama 670-720 RPM'de dönüyor. Bu 12F'ler de o RPM değerlerinde dönecektir. Bununla ilgili video yapıp YouTube'a koyacağım. Eğer memnun kalmaz isem üst modellere bakacağım.

Bu arada Teknobiyotik'de güzel indirim var fanlarda. Bir göz atın.

:( 94 liraya aldığım Akasa fanlar indirimle 105'e düşmüş. Yazık.

Pure wings 2 modelide güzel hem Arctic P12 PWM fiyatlarında ama zor bulunuyor.

Wings 2'lere karşıyım efendim. Bir dünya para veriyoruz tüfek rulman(rifle bearing) kullanıyorlar. Ömrü kısa, titreşimi çok ve daha sesli çalışıyor. Burada saydığımız tüm fanlar, yağlı ya da sıvı/yakışkan rulman dediğimiz(hydrodynamic - fluid bearing diye geçiyor) fanlar. Ömürleri uzun, titreşimleri ve ses seviyeleri çok daha az. Wings 3'ler o yüzden çok daha iyiler. Onlar da diğerleri gibi sıvı rulmana geçiyorlar.

Wings 2'lere karşıyım efendim. Bir dünya para veriyoruz tüfek rulman(rifle bearing) kullanıyorlar. Ömrü kısa, titreşimi çok ve daha sesli çalışıyor. Burada saydığımız tüm fanlar, yağlı ya da sıvı/yakışkan rulman dediğimiz(hydrodynamic - fluid bearing diye geçiyor) fanlar. Ömürleri uzun, titreşimleri ve ses seviyeleri çok daha az. Wings 3'ler o yüzden çok daha iyiler. Onlar da diğerleri gibi sıvı rulmana geçiyorlar.

İki adet 2000RPM hıza ulaşan var. Memnunum tabii üst seviyelerde kullanmıyorum. İnsanı memnun edecek seviyede tabii ki. SW 3 güzel ama fiyatları bayağı kabarık. 3 adet almıştım fakat iade edip PW 2 aldım. Sonuçta üfledikten sonra içerisi bir şekilde soğur. :) üst düzey bir işlem yapmadığımızdan sıradan kullanıcılar için gereksiz gördüm. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı