Ehliyet sınavından kaldım

mofrick

Decapat
Daha fazla  
Direksiyon sınavından 2.defa kaldım ne yapacağım bilmiyorum. İlk kaldığımda l parkta kaldım bu sefer de sinyali unuttum. Kursta yaparken bu hataları hiç yapmamıştım. Bir tavsiyeniz var mı?

Direksiyon sınavından 2.defa kaldım ne yapacağım bilmiyorum. İlk kaldığımda l parkta kaldım bu sefer de sinyali unuttum. Kursta yaparken bu hataları hiç yapmamıştım. Bir tavsiyeniz var mı?

Ekstra kurs al ücretle yoksa sıkıntı kendinden emin ol ona göre hamle yap zaten belli periyordlar içinde sürüyorsun sınavda ezberle tekrar et sürekli emin ol yaparsın ne arkadaşlarım geçti sınavdan garanti söylüyorum yaparsın ezber yeteneğin varsa biraz.

Hocam heyecan işi bozuyor. Kendinizi toplayın ve başaracağınıza inanarak girin.
Ben debriyajı bozuk corolla ile geçmiştim.

Bende Hyundai i10 ile eski kasa arabanın göstergeler çalışmıyordu hız ve benzin göstergesi sadece devir vardı el freni doğru tutmadığı için az daha yokuşta kalıyordum debriyaj gaz geçtim yokuşu yoksa gittiydi ehliyet :D.

Eğer yaşadığınız yerde trafiğin az olduğu yerde pratik yapabilirsin. Eliniz alışsın. Üstelik çoğu direksiyon kursunda direksiyonun nasıl tutulacağını öğretmeden sürdürüyorlar. Dokuz çeyrek tutuşu yüksek süratte kullanılır mesela.

Ee unuttuysan sorun yok, bir dahakine unutmazsın ve geçersin. Heyecanlanma falan diyoruz ama mutlaka heyecanlanırsın, belki sınav öncesi kahve falan içmen iyi gelebilir.

Parkı vs. kurallarına göre yapamazsın tamam da bana sinyali unutmak tuhaf geliyor.

Bu aleti sadece sağa, sola dönerken ya da şerit değiştirirken kullanacaksın. 300 metre sonra sağa mı döneceksin. Beyninde bunu analiz ettikten sonra direkt olarak elini sinyale götür ve ver. Sonraki işin de zaten aynaya bakıp müsait olduğunda şerit değiştirmek/dönmek.

Sinyal önemli arkadaşlar. Yanlış sinyal ya da kullanılmayan sinyal yüzünden binlerce kaza yaşanıyor. Karşı tarafla tek iletişimin sinyal koluyken bunu unutmak tabii ki kırmızı kart getirir.

Ha senin heyecan yüzünden elin ayağın dolaşıyorsa sorun sinyali unutman değil, sorun heyecanındır. Onu aşmaya çalış.

Trafiğe kapalı ya da az trafik olan köy yolları gibi yerlerde pratik yapabilirsin.

Sinyali unutmanın bence heyecanınla alakası var. Başka türlü çok fazla unutulacak bir şey değil. Heyecan yapıyorsan yapmamaya çalış.

Merhaba. Hocam gerçek olan şu ki; yazılı ehliyet sınavlarıyla uygulamalı direksiyon sınavları birbirlerinden çok farklıdır, örneğin yazılıda heyecan olup trafik, motor, ilk yardım bilginiz varsa bunlardan yine de geçilir. Ancak direksiyonda en başta aracın koltuğuna oturunca olan heyecanın iyice azaltılması gerekiyor. Yapılan işlemler (araca binerken araca dıştan bakma, oturunca koltuk, ayna ayarı, el frenini indirme, vitesi boşa alıp debriyaja basıp çalıştırma, 1.vitese takıp sinyal verip yola çıkma, vb.) çok rutin işlemler, bunlar kolayca ezberlenebilir, bu noktada bir sıkıntı olamaz, ancak araca sahip olmamak duygusuyla veya ilk defa binilen bir araçta sınavla birlikte mutlaka artan bir heyecan ortaya çıkabilir. Bunu yenebilmek için çok yakın arkadaşlarınızın araçlarıyla araç kalkış pratiği, motoru stop ettirmeden sinyalle yola çıkma egzersizleri, vb. yapabilmiş olabilmek bu aşamada mutlaka gereklidir.

Özel ücretli direksiyon dersi almak da öz güveni artırıp mevcut olan bir heyecanı azaltır. Yani değişik şekillerde mutlaka direksiyon sürüşü pratikleri yapılıp mevcut öz güvenin artırılıp heyecanın iyice bastırılması gerekiyor. Askere gitmeden de geldikten sonra da çok fazla sayıa direksiyon pratiği dersi aldım, 2 defa dosya yakıp (şehir değişikliği ve gereken önemi gereğince veremediğimden) kapattım, ancak 3. dosya açılıp önceki tecrübelerle ve pratiklerle bu B sınıfı ehliyeti aldım.

Çocukluktan itibaren babasının kendi aracı olamayanların, çocukluktan beri araç koltuğuna hiç oturmadan sonradan direksiyon sınavında hemen başarılı olmaya çalışanların bu konuda çok fazla pratik yapması gerekiyor. Örneğin ben de öyleydim, çok direksiyon dersi aldım, şantiyelerde transmikser, beton pompası kamyonlarını kimse yokken bir ileri, bir geri hareket ettirip yerinden kaldırdım, stop ettirip yerine park ettim. Pratiğim az olmasına rağmen (sen bu konuda çok zayıfsın, benim oğlum bile senden çok daha ileride demesine rağmen) dağ başında bana çok güvenen dostumuz direksiyonu bana verdi. Dağ yolundan yavaşça, güvenle düz yola indim. Meğerse polisli kontrol (çevirme) noktası aşağıda gelen araçları bekliyormuş, herkese çok hızlı indiğinden dolayı durdurulup ceza kesilmiş, profesyonel şekilde indiğimden ehliyetim olmamasına rağmen ehliyet bile sorulmadan benim geçmeme izin verilmişti, bu kontrol noktasından.

Yani yapılacak olan direksiyon egzersizleri olmazsa olmaz bir şarttır. Yeterli pratik şu veya bu şekilde yapılmadan araç heyecanını üst paragrafta belirttiğim gerekçeden dolayı bu korku veya heyecanı kolay yenebilmek genellikle zor oluyor. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı