Rehber Ekipman önerisi vermeden/almadan önce!

Merhaba, bugün sizlerle ekipman önerisi alırken, veya verirken dikkat etmeniz gereken konuları ele alacağım.

1) El boyutu!
Ekipmanlar iyi hoş, ama ekipmanda en önemli olan 1 numaralı şey var, o da konfor. Özellikle mouse alırken el boyutunuza bakmanız lazım.

Peki nasıl ölçeceksiniz?

Boyunu ölçmek için;
1616070842954.png


Enini ölçmek için;
1616070872995.png


Boyunu ölçerken ölçüme bileğinizden, orta parmağınıza kadar ölçün. Ardından ise farelerin uzunluklarına bakın. Örneğin;
1616070971917.png

Örneğin burada LxWxH diye belirtilmiş. Bizim bakacağımız L olan, yani uzunluğu. Mouse 11.5 cm, 115.8mm yazdığından görebileceğiniz üzere. Bu veriyi aldıktan sonra, elinize uyup, uymayacağı konusunda düşünebilirsiniz :)

Öneri verirken ise, önce el uzunluğunu ve tutuş şeklini sormanız iyi olacaktır. Her ne kadar sensör önemli olsa da, ekipmanlarda ilk öne çıkan şey konfor olmalıdır.

2) Switch sesi ve hissiyatı!
Klavye alırken, mekanik klavye piyasasında iseniz birkaç switch türü ile haşır neşir olmanız gerekmekte. Bu switch türleri, basitleştirildiğinde linear, tactile ve clicky olarak sınıflara ayrılmakta. Örneğin, Blue switch çok ses yapacaktır ama hissiyat olarak güzel hissettirebilir. Brown switch ise linear switch'tir, o yüzden çok ses yapmaz ancak linear olmasına rağmen güzel bir ''bump'' vardır. Yani switch'e bastıktan sonra, geri tepkisi hoştur. Örneğin kalabalık bir ortamda iseniz Blue switch almak istemeyebilirsiniz, etrafınızda olan kişileri rahatsız edebilir. Klavye alırken en mantıklı yöntem aslında, bir tekno markete gidip bütün switch'leri denemek ve karar vermektir.

3) Mouse'ta tutuş şekli!
Mouse'larda 3 adet tutuş şeklimiz var. Palm, fingertip ve claw. Claw, adı üstünde daha çok pençe tutuştur. Pençe tutuş olduğundan, çok uzun bir mouse'a ihtiyaç yoktur. Palm ise eli yaymaktır. El direkt mouse'u kavrar, parmaklar dümdüzdür. Fingertip ise claw ile palm arası bir şey. Parmağın ucuyla tutulan bir tutuş şekli. Fingertip ve claw tutuşlarda aşırı uzun bir mouse'a ihtiyacınız olmayabilir, ancak palm'da el şekline bağlı olarak uzun bir mouse gerekebilir.
1616071401907.png

Öneri veren arkadaşların ilk önce mouse tutuş şeklini ve el boyutunu sormaları en iyisi olacaktır. Dediğim gibi, sensör önemli olsa da konfor daha önemlidir.
Öneri alacak arkadaşlar ise el boyutlarını ve mouse tutuş şekillerini paylaşırlarsa, iş kolaylaşır.4) Çok ucuz ''oyuncu'' ekipmanları yerine, dayanıklı ofis ekipmanları tercih edilmeli!
Piyasada bildiğiniz üzere, çok ucuza, oyuncu adı altında satılan fareler var. İyi, hoş ama bu fareler genelde sorunlu oluyor ve kolay bozuluyorlar. Her ne kadar albenileri fazla olsa bile, ofis ekipmanı almak daha iyi olacaktır.

Örneğin bu örnekte, M100 alınmalı uzun ömür için;
1616071637427.png

1616071647627.png


5) Teknik özellik yerine konfor ön planda tutulmalı!

Her ne kadar ürünlerin kaput altında olan teknik özellikleri önemli olsa bile asıl önemli olan, konfordur. Size 24K altın kaplı sensörlü fare verebilirler, ama 3-4 saat sonra elinize ağrıtırsa bir anlamı kalmayacaktır. Bu yüzden özellikle fare önerirken, ''bunun sensörü kötü'' deyip, konfor göz ardı edilmemeli.


6) Logitech G102/203 çöp değildir!
Ben bir konu açmıştım, çoğunuz biliyor. G102/203 LS farelerde Mercury sensör kullanılmadığı söylenmekteydi.

Bu konudan sonra, ''G102/203 çöp'' gibi algılar oluştu. Dürüst olursam, ben de öyle demiş olabilirim. Bu ürün çöp değil, sadece sensörü hakkında bir karmaşa var, tam bilinmiyor. AM010 da yok ek olarak, sadece veriler AM010'a benziyor. Bu fare elinize oturuyorsa ve beğendiyseniz, alınabilir. Konfor dediğim gibi, teknik özellikten daha üstün.7) Ben memnunum, o yüzden fason mal önereceğim!
Hayır, önerilmemeli! Sizin memnun olmanız, ürünü iyi yapmamakta. Özellikle fason ürünlerde bu risk fazla, kumar gibi oluyor. Belki birinde ürün iyi çıkar, belki birinde çıkmaz. O yüzden elden geldiğince fason mal ürünlerden uzak durun ve önermeyin. Önerdiğinizde alan kişinin başı ağrıyacak zira sadece.


8) Kaç cm mousepad almalıyım?

Bu sorunun cevabı aslında masanızın boyutuna ve kaplamasını istediğiniz alana bağlı. Kimi kişiler küçük kare mousepad'ler severken, kimi kişiler büyük ve bütün masayı kaplayan mousepad'leri sevmekte. Eğer çok büyük alırsanız, masanızın dışına taşabilir. Çok küçük alırsanız da, masanıza küçük gelebilir ve pişman olabilirsiniz. O yüzden masanızın tam ölçülerini alıp, zevkinize göre seçmenizi öneririm.Evet arkadaşlar, sözlerim bu kadardı. Biraz kısa, ama açıklık getirici bir makale oldu. Umarım yardımım dokunmuştur, özellikle ürün öneren arkadaşlar okurlarsa sevinirim :)
İyi günler dilerim.
 

SepuLtura -ẞ-

Megapat
Katılım
15 Haziran 2017
Mesajlar
16.711
Makaleler
50
Çözümler
35
Yer
Ryzen 7 5800X
8) Kaç cm mousepad almalıyım?

Bu sorunun cevabı aslında masanızın boyutuna ve kaplamasını istediğiniz alana bağlı. Kimi kişiler küçük kare mousepad'ler severken, kimi kişiler büyük ve bütün masayı kaplayan mousepad'leri sevmekte. Eğer çok büyük alırsanız, masanızın dışına taşabilir. Çok küçük alırsanız da, masanıza küçük gelebilir ve pişman olabilirsiniz. O yüzden masanızın tam ölçülerini alıp, zevkinize göre seçmenizi öneririm.
Uzun boy mousepad alacaklar klavyesinin boyutunu da ölçmeli, ona göre almalılar.

Adamın klavyesi 55cm genişliğinde, gidip 70x30 alıyor, mouse alanı 15cm kalıyor. :D
 
KS
S
Katılım
25 Temmuz 2016
Mesajlar
22.762
Makaleler
10
Çözümler
91
Hocam kulaklık ve klavye için de yaparsanız hoş olur.
Klavye için pek dikkat edilecek şeyler yok aslında. Mekanik klavye pazarında ise sevdiği switch'i almalı, ek olarak klavyede sevdiği boyutu almalı. Ekstra özellikler varsa istediği, onlardan vazgeçmemeli. Kulaklık için ise kulağın boyutu ve pedlerde kullanılan materyale bakılabilir. Örnek vereyim, kulağı büyük adam bu kulaklığı takamaz.
1616072416810.png

Ek olarak deri pedleri sevmeyen kişiler var, kumaş pedler daha az terletiyor çoğunlukla.
Sizi artık etiketlemiyorum da önerirken emin de olamıyorum.
Tam emin değilseniz önermeyin :)
 

SepuLtura -ẞ-

Megapat
Katılım
15 Haziran 2017
Mesajlar
16.711
Makaleler
50
Çözümler
35
Yer
Ryzen 7 5800X
Hocam kulaklık ve klavye için de yaparsanız hoş olur. Sizi artık etiketlemiyorum da önerirken emin de olamıyorum.
Araştırıp, iyi olup olmadığını, kullanıcı deneyimleri sonucunda kaliteli bir ürün olup olmadığını başkalarına bağlı olmadan da öğrenebilirsin, sonuçta bu önerileri verenler anasının karnından mouse sensörlerini bilerek doğmuyor. :D
 
Katılım
5 Haziran 2020
Mesajlar
2.997
Makaleler
3
Çözümler
11
Yer
SteelSeries fabrikası
Tam emin değilseniz önermeyin :)
O zaman önermiyorum zaten. Hakkında bilgi sahibi olduklarımı öneriyorum.
Klavye için pek dikkat edilecek şeyler yok aslında. Mekanik klavye pazarında ise sevdiği switch'i almalı, ek olarak klavyede sevdiği boyutu almalı. Ekstra özellikler varsa istediği, onlardan vazgeçmemeli. Kulaklık için ise kulağın boyutu ve pedlerde kullanılan materyale bakılabilir. Örnek vereyim, kulağı büyük adam bu kulaklığı takamaz.
Eki Görüntüle 928580
Ek olarak deri pedleri sevmeyen kişiler var, kumaş pedler daha az terletiyor çoğunlukla.

Teşekkürler hocam.
 
Yukarı