Ekonometri nedir?

Dostum ben işletme yazmayı düşünüyorum. Ancak bildiğim kadarıyla çok iyi bir üniversidede okumazsan böyle bölümlerin değeri kalmadı. Eğer sadece kafa dinleyeyim okuyayım diyorsan oku. Ama iş bulmak veya çalışmak istiyorsan iyi bir üniversite hedefinde yoksa tavsiye etmem.

Sayılar ve verilerin olduğu bir bölüm. Akabinde iktisat ve istatistiğin geçtiği her yerde çalışan bir alan. Tercih edilebilir.

@AJFA da sanırım ekonometri okuyordu. Sizin yorumlarınızı da alabiliriz.

İleri seviyede sayısal yeteneğiniz ve matematik beceriniz yoksa uzak durun. EA bölümü olsa bile, özünde SAY bir bölüm. Tabii, bölümü başarılı bir şekilde tamamladığınızda, gayet önü açık bir bölüm.

Ekonometri iyi derecede matematik, istatistik ve hesaplama yeteneği isteyen; her ne kadar EA olsa da özünde sayısal bir program. Ülkemizde pek öne çıkmasa da yurt dışı için iyi bir fırsat olabilir.

YBS'yi tutturamamış, Ekonometri programında okuyan ve Ekonometri'de zorlanan bir öğrenci olarak Ekonometri'yi öneriyorum çünkü başarılı olunduğu takdirde sizi öne çıkaracaktır.

DEÜ Ekonometri programında 2-3 tane programlama dersi bulunuyor, onu da belirtmiş olayım.

Meslek önerisi değil de lisans programı önerisi oldu ama programları biraz inceleyince zaten hangi meslekler öne çıkıyor hemen anlayabiliyorsunuz.

Ekonometri sıralamaları düşük görürseniz şaşırmayın, zira program çok bilinmediği için puanı düşük öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Puanı düşük öğrenci de yeterince başarı gösteremediği için çok zorlanıyor.

Düşük sıralama sebebiyle tercih edecekseniz hayal kırıklığına uğrama olasılığınız yüksek. Ben matematiği severim, istatistiksel analizlerle baş edebilirim, formülleri ezberleyebilirim ve düzenli çalışabilirim diyorsanız bu bölümde başarılı olabilirsiniz.

Dokuz Eylül Üniversitesi'ne göre konuşacak olursam, ilk iki sene yani ilk 4 yarıyıl İİBF'deki diğer bölümlerle ortak dersler oluyor çoğunlukla. Bu durum ortalamayı yüksek tutmak için bir şans denebilir zira Ekonometri'yi Ekonometri yapan alan dersleri 3. senede yani 5. yarıyılda başlıyor.

Verdiğim bağlantıda iş olanakları bulunuyor.

Pandemi sebebiyle uzaktan eğitim verildiği için derslerde başarısız oldum. 3. sınıfta olmam gerekirken 1. sınıfı halletmekle meşgulüm. 2018 girişliyim, isteğe bağlı hazırlık okudum. Normal şartlarda 2023'te mezun olmam gerekirken şu an en erken 2025 görünüyor.

Ben istatistik mezunuyum, çalışıp kendinizi geliştirmedikten sonra bir işe yaramayacak bölümlerden biridir ekonometri de. Çünkü mezun sayısı bir hayli fazla. Benimle birlikte mezun olan bir çok arkadaşım alakasız işlerde ya da işsiz... Çalışıp kendinizi geliştirdikten sonra güzel yerlere gelebilirsiniz ama... İktisat, istatistik, ekonometri... Bunlar farklı bölümler olsa da birbirleri içerisinde çok ortak noktaları vardır. Kendinizi ne kadar iyi geliştirebilirseniz o kadar başarılı olursunuz.. Bir çok kişi sırf diploma için giriyor bu bölümlere, bu kişilerden olmadığınızı kanıtlarsanız güzel yerlere gelirsiniz.

Ben istatistik mezunuyum, çalışıp kendinizi geliştirmedikten sonra bir işe yaramayacak bölümlerden biridir ekonometri de. Çünkü mezun sayısı bir hayli fazla. Benimle birlikte mezun olan bir çok arkadaşım alakasız işlerde ya da işsiz... Çalışıp kendinizi geliştirdikten sonra güzel yerlere gelebilirsiniz ama... İktisat, istatistik, ekonometri... Bunlar farklı bölümler olsa da birbirleri içerisinde çok ortak noktaları vardır. Kendinizi ne kadar iyi geliştirebilirseniz o kadar başarılı olursunuz.. Bir çok kişi sırf diploma için giriyor bu bölümlere, bu kişilerden olmadığınızı kanıtlarsanız güzel yerlere gelirsiniz.

Siz şu an hangi sektörde iş yapıyorsunuz acaba? Ben de istatistik öğrencisiyim, bana da önerileriniz de olur mu acaba?

Siz şu an hangi sektörde iş yapıyorsunuz acaba? Ben de istatistik öğrencisiyim, bana da önerileriniz de olur mu acaba?
Uluslararası konteyner taşımacılığı yapan bir firmada Gümrük ve Raporlama Uzmanı olarak görev yapıyorum.
Siz öncelikle ne yapmak istiyorsunuz. İstatistik geniş bir yelpaze sunuyor aslında. Kendi dönemimden yola çıkayım. Araştırma şirketinde çalışan arkadaşım da var, A101' de kasiyer de. Yazılımcı arkadaşım da var çiğköfte dükkanı açmış arkadaşım da. Bankacı da var minibüs şoförü de. KPSS kazanıp Türkiye İstatistik kurumuna atanan arkadaşım da var, düz memur olan da.. Akademisyen olan da var hiç bir şey olamayanda..
Öncelikle ne yapmak istiyorsunuz ona karar verin.. Ama benim size tavsiyem şu olur; biraz da ilginiz var ise yazılım tarafına yönelin derim. Udemy'den kurslar ile başlayabilirsiniz buna.. Sonrası zaten gelir. Ben seçimimi istatistik-analiz olarak yaptım. Şuan iyi durumda mıyım evet ama hala zamanında yazılım tarafına yönelmediğim için içimde bir pişmanlık taşıyorum.
Bir diğer önerim ise akademik hayat olabilir. Akademisyenlik düşünebilirsiniz.
(Geç cevap verebildim kusura bakmayın.)

@Amiga estağfurullah hocam dönmeniz bile yeterlidir benim için. Bana sorarsanız ben yazılım veya akademisyenliğe yönelirdim. Halihazırda matematik öğretmeni olma isteğim var. Mezun olunca akademisyen olup bunu yapabilirim ama göründüğü kadar kolay olmadığını biliyorum.

Bu noktadan dolayı kararım kesin değil, o yüzden her geçen gün yabancı dil olsun, yazılım olsun bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. C# ve Python öğreniyorum. Hem derste hem de bireysel olarak. Veri bilimine ilgiliyim özellikle bu yüzden daha çok Python üzerine duruyorum. Yapay zeka uygulamalarını da Python üzerinden yapacağım ileri bir seviyeye gelirsem. Ama ondan önce nesne tabanlı programlama öğrenmeliyim.

Aslında seçenek çok hocam. TUİK'te devlet memuru olmak da kulağa hoş geliyor. 3-4. sınıfta kararım kesinleşir umarım, şu an daha 1'im. Yorumunuz için tekrar teşekkür ederim.

Ekonometri İİBF'deki en zor bölümdür. Daha sonrasında KPSS kasıp devlette çalışmak isterseniz alımları çok az ya da yok derecesindedir. İİBF'de okumak istiyorsanız işletme, iktisat ya da maliye bölümlerinden birini seçmenizi tavsiye ederim.

Geri
Yukarı