Ekonomik sıkıntılar zoruma gidiyor

murat_boy93

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Burada insanları görüyorum. Miladı geçmiş kartlar için bile alınır mı? Edilir mi diye soruyorlar. GT9800'ü bile konuşuyoruz burada. Bu gerçekten çok zoruma gidiyor. Türk olarak biz 20 yıl öncesinin teknolojisini mi hak ediyoruz? Bu böyle bir şey olmamalı. Bütçesi olmayanın RTX3050-3060 bütçesi olanın da RTX3070-3080-3090 alması gerekir. NVIDIA kartlarının çıkış amacı budur. 40-50-60 serisi bütçesi olmayana 70-80-90 serisi de bütçesi olanlara özeldir. Olay sadece ekran kartı değil her türlü ürün. Maalesef ekonomik durumlardan dolayı 300-500 TL kulaklık bakıp performans bekliyoruz.

Hayır kardeşim 500 TL'ye aldığın kulaklıktan performans bekleyemezsin. Ama bunun sorumlusu ailenin ekonomik durumu değil. Ben öğrenciyken 100-150 dolara sırf keyfi denemelik ürün alırdım. Bozulursa da aman 100 dolar değil mi ne olacak denedim öğrendim olurdu.
Bugün 100 dolar dediğin ürünü bu sitedekilerin %90'ı hayal bile edemiyor. Buradaki kaç insanda G PRO X kulaklık var? Kaç insanda RTX3060 Ti üstü ekran kartı var? Halkıma çok üzülüyorum. Yıllar önce and içtim bir gün ben de siyasete gireceğim bir gün ben yöneteceğim bu ülkeyi. Ve yapacağım ilk iş tarihi olmayan sarayları yıkmak olacak. Ben de apartman dairesinde yaşayacağım. Tıpkı halkımın geri kalanı gibi.

Cezalar kişinin ekonomik gelirine göre olacak. Bu sayede sırf zengin diye tafik kurallarının içine eden insanları bir bir azaltacağım. Ekonomik gelişimler için teknoloji üreten firmalara destek vereceğim. Ama bu işte hile hurda olmaması için de verdiğim desteğin karşılığında ürün de bekleyeceğim. Ülkeyi dil-din-ırk ayrımı yaparak değil. Ülkeyi bilim ve sanatla büyüteceğim. Benim halkım et yemeyi lüks sanıyor. Ooo yemekte akşam kuzu var deyince gözleri açılıyor. Avrupada Amerika da yaşayan bir insandan daha mı az insansın? Senin hakkın yok mu et yemeye? Elite restorantlara gidemezsin anlarım zaten orada amaç zenginle fakiri ayırmak. Ama evinde ay sonunu bile getirememek bu insanlığa sığmaz. Bu insanlık suçudur. Yeme içme hiçbir zaman konu olmamalı.

Bunun olmaya başladığı gün zaten insanlığımızı yitirdik. Hayır arkadaşlar çıkar cebindeki telefonu dendiğinde iPhone 13 Pro Max bile çıksa bu lüks değildir. ABD'yi sayma hadi ABD kendi üretiyor orada tabii ki de ucuz olacak. Ama Almanya da oturan bir 14-15 yaşındaki çocuğun cebine kolaylıkla konulabilen telefon yerine bizim ülkemizde cebimizde 3000 TL (150 euro neredeyse) telefon olunca (kasmaktan telefon kullanılmıyor bile) ekonomi iyi deniliyor baksana cebinde 3000 TL telefon var deniliyor.

Arkadaşlar telefon lüks değildir ihtiyaçtır. Herkes 13 Pro Max alsın demiyorum. Ama vatandaşım istediği telefonu fiyatını kara kara düşünmeden tipini beğendiği için alabilmeli. 2010'larda biz böyle bir ülkeydik. Fiyatına bakmadan sırf şekli daha hoşmuş deyip bir telefon alabiliyorduk. Bana imkan verilirse gün geldiğinde and olsun ki ileriye değil en ileriye gideceğiz.

@DarkBladeK sana dediğim konu bu okursan sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece şunu söyleyeceğim: Başımıza ne geldiyse ve gelecekse milletçe hak ediyoruz. Devamında söyleyeceklerimi tahmin edebilirsiniz zaten. Bu yüzden 3871238127. kez anlatmayacağım. Her millet layık olduğu şekilde yönetilir.

Ben buna izin vermeyeceğim. İlk kez bu söylediklerimi sosyal bir ortamda dile getirdim. Benim bu konuda ne kadar kararlı olduğumu bilen ve benimle bu yolda mücadele etmek isteyen insanlar var. Şu an bunu bekletmemin sebebi yaş sınırını bekliyor olmam. 29'um daha. Biraz daha yaşımın ilerlemesi lazım. Ama yavaştan başlayacağım. Bizim layık olduğumuz yaşam tarzı bu değil.

Murat bey insanımızın önce kafa yapısını değiştirmesi gerekiyor, bir ev ve araba alabilmeyi aşırı lüks görüyorlar. Bu ikisini aldıktan sonra onlar gezmese de olur, hayata bakış açıları bu şekilde. Avrupalı gençler istediği zaman komşu ülkelere gidebiliyor, bizim insanımız kendi memleketine gidemiyor.

Üzücü gerçekler. Benim durumum iyi ama gerçekten zoruma gidiyor bir telefonu 35 bin TL'de görmek.

Ben buna izin vermeyeceğim. İlk kez bu söylediklerimi sosyal bir ortamda dile getirdim. Benim bu konuda ne kadar kararlı olduğumu bilen ve benimle bu yolda mücadele etmek isteyen insanlar var. Şu an bunu bekletmemin sebebi yaş sınırını bekliyor olmam. 29'um daha. Biraz daha yaşımın ilerlemesi lazım. Ama yavaştan başlayacağım. Bizim layık olduğumuz yaşam tarzı bu değil.
Biz derken bütün halkı kastettim, yanlış anlamayın. Şu an ne konuştuğumuzu bile anlamayan milyonlar var. 20 sene başta tuttular adamı, sonuç bu. Hala cumhuriyet varken seçildiği için o adama suç atamayız. Bütün suç halkın. Ama uzun sürmez. Benim senin gibi düşünen milyonlar da var.

Sadece şunu söyleyeceğim: Başımıza ne geldiyse ve gelecekse milletçe hak ediyoruz. Devamında söyleyeceklerimi tahmin edebilirsiniz zaten. Bu yüzden 3871238127. kez anlatmayacağım. Her millet layık olduğu şekilde yönetilir.

Yakıta zam geliyor, adamlar hala yakıt almaya devam ediyor. Yurt dışındaki gibi bizimde sokağa çıkıp gerçekleri söylememiz lazım.

Murat bey insanımızın önce kafa yapısını değiştirmesi gerekiyor, bir ev ve araba alabilmeyi aşırı lüks görüyorlar. Bu ikisini aldıktan sonra onlar gezmese de olur, hayata bakış açıları bu şekilde. Avrupa'lı gençler istediği zaman komşu ülkelere gidebiliyor, bizim insanımız kendi memleketine gidemiyor.

Değişecek. Her şey değişecek. Kafa yapılarımız da değişecek. Evinde kuru ekmek yiyen insana t bone steaki anlatırsan kurudur onun eti der geçer. Çünkü fazla lükstür. Ulaşamadığına kötü der. Doğal bir insan psikolojisidir bu. Bu yüzden ev araba almak zirvedir onların gözünde. Mentalite yaşantı ile değişir. Şunu unutma iyi zamanlar kötü liderleri yaratır. Kötü zamanlar da iyi liderleri.

Biz derken bütün halkı kastettim, yanlış anlamayın. Şu an ne konuştuğumuzu bile anlamayan milyonlar var. 20 sene başta tuttular adamı, sonuç bu. Hala cumhuriyet varken seçildiği için o adama suç atamayız. Bütün suç halkın. Ama uzun sürmez. Benim senin gibi düşünen milyonlar da var.

O milyonlara liderlik ettiğim gün çok daha farklı olacak her şey. Ekonomi konusunda da ülkenin en iyi ekonomi hocaları ile düzeltmeyi düşünüyorum. Başkan dahi olsam işini fazlasıyla iyi yapan bakanların karşısında saygıyla eğilmeyi de bilirim. İşini kötüye kullanan bakanı en ağır şekilde cezalandırmayı da. Altın elma bir gün bizim olacak.

Yakıta zam geliyor, adamlar hala yakıt almaya devam ediyor. Yurt dışındaki gibi bizimde sokağa çıkıp gerçekleri söylememiz lazım.

Sesimizi kıstılar. Sesi çıkanı Silivriye gönderiyorlar.

Değişecek. Her şey değişecek. Kafa yapılarımız da değişecek. Evinde kuru ekmek yiyen insana t bone steaki anlatırsan kurudur onun eti der geçer. Çünkü fazla lükstür. Ulaşamadığına kötü der. Doğal bir insan psikolojisidir bu. Bu yüzden ev araba almak zirvedir onların gözünde. Mentalite yaşantı ile değişir. Şunu unutma iyi zamanlar kötü liderleri yaratır. Kötü zamanlar da iyi liderleri.

O milyonlara liderlik ettiğim gün çok daha farklı olacak her şey. Ekonomi konusunda da ülkenin en iyi ekonomi hocaları ile düzeltmeyi düşünüyorum. Başkan dahi olsam işini fazlasıyla iyi yapan bakanların karşısında saygıyla eğilmeyi debilirim. İşini kötüye kullanan bakanı en ağır şekilde cezalandırmayı da. Altın elma bir gün bizim olacak.

Sesimizi kıstılar. Sesi çıkanı Silivriye gönderiyorlar.

2, 3 kişi gidersek tabii ki yaparlar. Bizim minimum 40 bin kişi gitmemiz lazım ki yakalama imkanları da olmasın.

Geri
Yukarı