Ekran birden kararıyor açılmıyor, sorun hangi parçadadır ?

dimneon

Hectopat
Daha fazla  
Masaüstü bilgisayarımda oyuna girdiğim zaman 15-20 dakika geçtikten sonra ekranda birden görüntü gidiyor ve seste kesiliyor. Tamamen simsiyah oluyor ve birkaç saniye sonra ekranda dik şekilde birbirine paralel çizgiler çıkıyor. Reset atmadan da kendi kendine düzelmiyor. Kasayı toplayalı daha 1 ay olmadı arkadaşlar. Vatan Bilgisayar' dan toplamıştım. Sorun hangi parçadadır bilemiyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

Anakart MSI 970A-G46
İşlemci AMD fx6300
Ekran kartı AMD R9 270
Ram GSkill 4GB 1600MHz

Merhaba, anlattığınız ısınma problemine benziyor. nForce yongasetli anakartım çok ısındığı zaman ben de benzer bir sorun alırdım. Sürücüleriniz ve BIOS sürümünüz güncel durumda mı? Değilse, güncelleyerek başlayalım işe.

Yok hocam ısı değerleri 50'yi geçmiyor kontrol ediyorum onu.

Bilgisi olan arkadaşlar yardım edebilir mi? Eğer herhangi bir sorun varsa ilk 30 günlük süre dolmadan direk değişim yaptırıcam parçayı.

Oyuna girdikten 15 dakika sonra ekranın kararması ekran kartının ısındığını çağrıştırıyor bana. Ayrıca örneğin BF4 gibi bir oyunda ekran kartı 50 derecede kalmaz kardeşim. Daha fazla ısınır. Ekrandaki kesik çizgiler sorunun ekran kartından olduğunu doğruluyor gibi.

Oyuna girdikten 15 dakika sonra ekranın kararması ekran kartının ısındığını çağrıştırıyor bana. Ayrıca örneğin BF4 gibi bir oyunda ekran kartı 50 derecede kalmaz kardeşim. Daha fazla ısınır. Ekrandaki kesik çizgiler sorunun ekran kartından olduğunu doğruluyor gibi.
Hocam sıcaklık değerlerini tekrar test ettim ve en fazla 60 dereceye çıkıyor. Bu arada BF3 oynuyorum online olarak. 60 derecede böyle yapması normal mi? Ve sorun ekran kartından dolayıysa ses kesilmesiyle ekran kartının ısınması alakalı mıdır ? Çünkü ekran gittiğinde ses de gidiyor.

Şimdide oyuna girdiğimde oyun resimdeki gibi hal alıyor:

dq1dRr.png

Isınma kaynaklı olmasa bile çok büyük ihtimal ekran kartın arızalı. Bu arızanın aynısı 9800 Gt ile benimde başıma geldi hocam. Power yetersizliği ekran kartımı bozmuştu. Çok büyük ihtimal ekran kartı arızalı kardeşim.

Isınma kaynaklı olmasa bile çok büyük ihtimal ekran kartın arızalı. Bu arızanın aynısı 9800 Gt ile benimde başıma geldi hocam. Power yetersizliği ekran kartımı bozmuştu. Çok büyük ihtimal ekran kartı arızalı kardeşim.
500W lık güç kaynağı R9 270 e yetmez mi hocam ama bence gayet yeterli.

Ber onu söylerken başımdan geçen bir olayı anlatmak istedim. Sizin sorununuz çok büyük ihtimal ekran kartı kaynaklı. Kartı başka bir pc de deneme şansınız varsa deneyin.

Ber onu söylerken başımdan geçen bir olayı anlatmak istedim. Sizin sorununuz çok büyük ihtimal ekran kartı kaynaklı. Kartı başka bir pc de deneme şansınız varsa deneyin.
Başka bir pc de deneme şansım yok ama işlemci, ekran kartı ve bellekler için uzun süre stres testi yaptım hiçbir hata vermedi. Şuan tek test edemediğim şey anakart.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı