Çözüldü Ekran kartı belirli bir sıcaklığa ulaştığında kendi kendine duruyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Sooply

Hectopat
Uzun süredir çözemedim sorun bu. RDR2 giriyorum, düşük yüksek ayar fark etmiyor. Ekran kartı sürücüsü hata verdi uyarısı alıyorum. Ekran kartı sürücüsü kapanıyor bir nevi. Aynı şeyi az önce Valorant'ta da yaşadım. Oyun giremedim. "Ekran kartı sürücüsü çöktü!" hatası aldım. Oyuna özgü bir şey değil, ekran kartını zorlayan oyun olsun yeter. GTX 1660 Ti ASUS TUF ekran kartı modeli, çok ısınıyor farkındayım.

Isınma olayını en aza indirgemek için neler yapmalıyım?
En azından belirli bir sıcaklığa ulaştığında kapanmasını nasıl engelleyebilirim? Çünkü bu eskiden olmuyordu. Format attıktan sonra oldu.

Çözüm
Genelde 95+ olunca sistem kendini kapatır. Sizde ekran kartı devre dışı kalıyor. Muhtemelen termal bakımını yaptırırsanız veya açıp kendiniz termal macun sürebilirseniz sorun hallolacak.
Uzun süredir çözemedim sorun bu. RDR2 giriyorum, düşük yüksek ayar fark etmiyor. Ekran kartı sürücüsü hata verdi uyarısı alıyorum. Ekran kartı sürücüsü kapanıyor bir nevi. Aynı şeyi az önce Valorant'ta da yaşadım. Oyun giremedim. "Ekran kartı sürücüsü çöktü!" hatası aldım. Oyuna özgü bir şey değil, ekran kartını zorlayan oyun olsun yeter. GTX 1660 Ti ASUS TUF ekran kartı modeli, çok ısınıyor farkındayım.

En azından belirli bir sıcaklığa ulaştığında kapanmasını nasıl engelleyebilirim? Çünkü bu eskiden olmuyordu. Format attıktan sonra oldu.
Driver Güncellediniz mi?

- Ekran kartı içini açarak bakımını yapın.
- Kasaya hava tutup içerisinde ki tozlardan temizleyin.
- Kasa hava akışı kablolardan dolayı kötü ise tekrar kablolama yapın.
- Kasa içerisinde yeterli sayıda fan bulunmuyorsa ek fan alın.

Bu dediklerimi yaparsanız kartın sıcaklığı mutlaka düşecektir.

Uzun süredir çözemedim sorun bu. RDR2 giriyorum, düşük yüksek ayar fark etmiyor. Ekran kartı sürücüsü hata verdi uyarısı alıyorum. Ekran kartı sürücüsü kapanıyor bir nevi. Aynı şeyi az önce Valorant'ta da yaşadım. Oyun giremedim. "ekran kartı sürücüsü çöktü!" hatası aldım. Oyuna özgü bir şey değil, ekran kartını zorlayan oyun olsun yeter. GTX 1660 Ti ASUS TUF ekran kartı modeli, çok ısınıyor farkındayım.

tempx.PNG

MSI Afterburner ile temp degerini düşürebilirsin varsa.

Sıcaklık değeri nedir kartınızın?
89'a ulaşıyor ve daha sonrasında kapanıyor.
Driver Güncellediniz mi?
Driverlar en günceli hatta her gün kontrol ederim.
V-Sync kapalıysa açmanızı öneririm.
Sıkıntının ondan olacağını zannetmiyorum ya 75 FPS'te sabit tutuyor sadece. Monitör hz'i ile aynı değer tutuyor diye biliyorum ki zaten RDR gibi oyunlarda maks. 60 fps alıyorum.
- Ekran kartı içini açarak bakımını yapın.
- Kasaya hava tutup içerisinde ki tozlardan temizleyin.
- Kasa hava akışı kablolardan dolayı kötü ise tekrar kablolama yapın.
- Kasa içerisinde yeterli sayıda fan bulunmuyorsa ek fan alın.

Bu dediklerimi yaparsanız kartın sıcaklığı mutlaka düşecektir.
Sanırım bunları deneyecek gibiyim fakat biraz tırsıyorum açıkçası. Bana oyun oynatacak kadar düşmesi yeterli. Bunları deneyeceğim.
Eki Görüntüle 1815164

MSI Afterburner ile temp degerini düşürebilirsin varsa.
Temp değerini düşünce mi çalışıyor mu yoksa yükseltince mi? Şu an 89'da çünkü.

Ekran kartını alalı kaç yıl oldu?
3 yılı bulacak.
Genelde 95+ olunca sistem kendini kapatır. Sizde ekran kartı devre dışı kalıyor. Muhtemelen termal bakımını yaptırırsanız veya açıp kendiniz termal macun sürebilirseniz sorun hallolacak.
Kuzenimden aldım bilgisayarı 3. yılını dolduruyor. Ondan beridir macunun değiştirildiğini düşünmüyorum. İlk aldığımda da böyle şeyler yapmıyordu zaten. Bunu da deneyeceğim ama önce bilgisayarı iyice temizlemem gerekiyor. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Çözüme ulaşırsam haberdar edeceğim sizleri.

Yeni konular

Geri
Yukarı