Ekran Kartı Belleği ve Bellek Arayüzü

Progamer

Hectopat
Daha fazla  
@Recep Baltaş Hocam selamlar, minimum bütçeyle geleceğe dönük desktop oyun pc si toplamayı planlıyorum. Ekran kartı konusunda 1gb ve 128 bit ama performanslı bir kart (hd7790) düşündüm. Kalan parayı sağlam bir anakart - gpu mimarisi oturmuş bir işlemci - 240gb ssd 3lüsüne ayırarak senelerce rahat etmek gibi bir düşüncem var.

3 sene kadar sonra da ekran kartını, ramleri fln takviye ederim diyorum. Ama tüm forumlarda ekran kartı konusunda sanki 1gb ve 128 bit parayı çöpe atmak olacakmış gibi yorumlar yapıyorlar. Profesyonel destek almak istedim :) Bir fikir verebilir misin? Bir de yeni pc toplamak için piyasada uygun zaman nedir bir bilgin var mı, beklemek mi lazım sizce bu aralar?

Son düzenleyen: Moderatör:
O ekran kartıyla 3 sene idare etmek zor gibi. 2gblık modeli 1080p'de bf4 medium oynatıyor. Ancak 1gblık modelini bilmiyorum. Yine de 2gblık modeli de olsa 3 sene içinde çok rahat low ayarlara düşersiniz. Bütçenizi söylerseniz, sizin için en uygun bileşenlerden en iyi bilgisayarı toplayabiliriz.

Laptopumda hd 5470 var ve sıcaklıkları kontrol ettiğim sürece sabahtan akşama kadar skyrimi ultrada çalıştırıyor. Ekran kartı olayını biraz abartmıyor muyuz sizce? ;)

5470??? skyrim??? Ultra?????

Yes :) tabi otomatik ayarlarda medium tavsiye ediyor ama manuel bir şekilde ultraya çektiğinde oyunda sıkıntı olmuyor.

Genelde ekran kartlarını strese sokan durum yüksek grafikler kadar, oyun firmalarının grafik optimizasyonlarını iyi yapamaması. Ben şahsen skyrim de sorun yaşamadım.

Hocam bence abartıyorsunuz. HD5470 ile o işi yapmanızın imkanı yok. Yani tüm ayarları kapatıp, 1360x768'de oynayıp, texture kalitesini high yapıyorsanız bilmem...

Hocam bence abartıyorsunuz. HD5470 ile o işi yapmanızın imkanı yok. Yani tüm ayarları kapatıp, 1360x768'de oynayıp, texture kalitesini high yapıyorsanız bilmem...

Tabi tabi. 1360x768 de ve düşük FPS'ler için konuşuyorum. Normal şartlarda sistem tavsiyesi mediumda zaten. Hele ki 22-23 inç monitörler de mümkün değil bu kartla ultra skyrim. Ama benim anlatmak istediğim 5470'i övmek değil zaten. 5470 üzerinden çıkarım yaparak aslında fantastik seviyelerde ekran kartlarının para tuzağı olduğunu anlatmak istedim. İnsanları öyle yanlış bilgilendiriyorlar ki sanıyorlar 50 TL daha az verip atıyorum bellek hızı 200mhz daha düşük ekran kartını alsalar çok şey farkedecekmiş gibi.

Siz günümüzde 1500tl'lik bir kartla bile bütün oyunları kökleyip oynayamıyorsunuz. 200 mhz 5 fps civarı fark atar ki bu da 25 fps ile oynayan adama ilaç gibi gelir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı