Ekran kartı çip arızası nedir?

ExarKun

Hectopat
Merhabalar. Daha önce masaüstü bilgisayarında kullandığı ekran kartı aygıt yöneticisinde "kod 43" hatası alıp da ekran kartının chipsetini değiştiren oldu mu?
  • Ryzen 3 2200G
  • AMD RX 580 4GB
  • B450M-K

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam çipset arızası fırınlama gerektiren bir arıza değil mi? Ben mi yanlış hatırlıyorum?

Bu konuda hiçbir fikrim yok maalesef ekran kartıma güncelleme geldi onu yükledim sonra kod 43 hatası aldım. Açık bir bilgisayarcı bulup götürdüm chip arızası dedi değişecek ama kart yanadabilir dedi. Ondan soruyorum bende başına böyle bir şey gelen oldu mu merak ediyorum. Maalesef bu devirde ekran kartı kolay bulunmuyor.

Fırınlama yapınca bile birkaç ay götürüyor diye biliyorum. Benim eski ekran kartında da çip arızası vardı bana 400-500 liraya fırınlama yapabileceklerini söylemişlerdi. O da birkaç ay götürür demişti.

Chipset değişimi en son yapılacak şeydir. Tamirci hemen nasıl chip değişecek demiş onu da anlamadım. Ekran kartı çalışıyor mu? Sürücüyü mü görmüyor?

Chipset değişimi en son yapılacak şeydir. Tamirci hemen nasıl chip değişecek demiş onu da anlamadım. Ekran kartı çalışıyor mu? Sürücüyü mü görmüyor?

Ekran kartı GPU-Z de görünüyor ayrıca aygıt yöneticisinde de çıkıyor sadece aygıt yöneticisinde kod 43 hatası veriyor. Sürücü güncelledikten sonra bu hatayı verince diğer sürücüleri de kabul etmedi. DDU ile eski sürücüye döndüm normal yükleniyor sürücü ama kod 43 olduğu için ekran kartı arayüzüne bile erişemiyorum. YouTube'dan bakıyorum çip arızası olan makinelerin görüntüleri bozuk yani nokta nokta ve çizgi çizgi bende o durum da yok. İnanın ne yapacağımı bilemiyorum 1.300 ₺'ye almıştım 3 sene önce şu an 8.000 ₺ bir de üstüne bu hata olunca çıkmaza girdim resmen.

Ekran kartı GPU-Z de görünüyor ayrıca aygıt yöneticisinde de çıkıyor sadece aygıt yöneticisinde kod 43 hatası veriyor. Sürücü güncelledikten sonra bu hatayı verince diğer sürücüleri de kabul etmedi. DDU ile eski sürücüye döndüm normal yükleniyor sürücü ama kod 43 olduğu için ekran kartı arayüzüne bile erişemiyorum. YouTube'dan bakıyorum çip arızası olan makinelerin görüntüleri bozuk yani nokta nokta ve çizgi çizgi bende o durum da yok. İnanın ne yapacağımı bilemiyorum 1.300 ₺'ye almıştım 3 sene önce şu an 8.000 ₺ bir de üstüne bu hata olunca çıkmaza girdim resmen.
Dostum korkma o bilgisayarcı seni kazıklamaya çalışmış. Chiple bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Aygıt yöneticisinden devre dışı bırakıp yeniden etkinleştir bakalım. Bir yerde bu şekilde çözmüşler. Chip bozulsa ki çok zor bozulur. Değiştirmesi kartla aynı fiyata gelir zaten. Bozulsa görüntüde sıkıntı olur. Chip arızası olduğunu düşünmüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı