Ekran kartı fanı hızlı dönerse karta zarar verir mi?

Daha fazla  
Yeni bir bilgisayar topladım ve ekran kartının modeli: Sapphire RX580 8GB 256BİT. Oyun oynarken ekran kartı fan çok hızlı dönmüyordu ve ekran kartı ısınıyordu, haliyle de oyunlarda aldığım FPS arada düşüyordu. Bir arkadaşımın önerisiyle fan hızını ayarlamak için Sapphire Trixx uygulamasını indirdim ve fan hızını 2415 RPM civarlarına çıkardım, oyunlarda aldığım FPS artık sürekli sabit oldu yani gayet memnunum. Fakat benim fanı bu hızda çalıştırmam ekran kartına zarar verir mi? Eğer verirse kaç RPM değerinde çalıştırmalıyım?

Fanın hızı herhangi bir sorun çıkartmaz, sesle ilgili bir problemin yoksa kullanabilirsin.

Ekran kartına zarar vermez aksine faydası olur fakat yüksek RPM hızlarına çıkarırsan fanların bilya ömrünü azaltmış olursun.

Ekran kartına zarar vermez aksine faydası olur fakat yüksek RPM hızlarına çıkarırsan fanların bilya ömrünü azaltmış olursun.
Modern çoğu kartta çift bilyalı sistem kullanılıyor, dön dön bitmez gibi birşey :)
Teoride doğru, pratikte pek geçerli değil

Çift bilyalı fanlarında bir ömrü var ve devir yükseldikçe bilyalar o kadar kısa süre içerisinde aşınır. Çift bilyalı fanlar arızalanmayacak diye birşey de yok. Mesela MSI GTX 980'de çift bilyalı fan teknolojisi var. Ama yine de problemsiz olacağı anlamına gelmez. :)

MSI GTX 980 ekran kartı fan sorunu

Yeni bir bilgisayar topladım ve ekran kartının modeli: Sapphire RX580 8GB 256BİT. Oyun oynarken ekran kartı fan çok hızlı dönmüyordu ve ekran kartı ısınıyordu, haliyle de oyunlarda aldığım FPS arada düşüyordu. Bir arkadaşımın önerisiyle fan hızını ayarlamak için Sapphire Trixx uygulamasını indirdim ve fan hızını 2415 RPM civarlarına çıkardım, oyunlarda aldığım FPS artık sürekli sabit oldu yani gayet memnunum. Fakat benim fanı bu hızda çalıştırmam ekran kartına zarar verir mi? Eğer verirse kaç RPM değerinde çalıştırmalıyım?
Ses ne düzeyde oluyor hocam?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı