Ekran kartı fanı sürekli aynı hızda dönerse ömrü azabilir mi?

Halil1905

Kilopat
Makaleler
9
Daha fazla  
Biraz saçma bir soru gibi gelebilir fakat ekran kartının fan hızı sürekli aynı hızda dönerse ömrü azalabilir mi yoksa bu fanlar zaten bu amaçla mı tasarlandı? Fan, 1400-1500 RPM arasında dönüp duruyor ve mining yapıldığı için uzun süre boyunca açık kalıyor.

Aynı hızda dönmesinden sorun olmaz ama uzun süre yüksek hızlarda dönmesi sorun yaratabilir. Örnek vereyim benim bir kasa fanı var ekran kartını soğutsun diye altına koydum ekran kartında pasif soğutma var. Hızı ayarlanamadığı için sürekli 2200 2300 RPM hızlarında dönüyor ve 12 yıla yakındır hayla sorunsuz çalışıyor. Tabi ekran kartı fanları farklı olabilir belki.

Biraz saçma bir soru gibi gelebilir fakat ekran kartının fan hızı sürekli aynı hızda dönerse ömrü azalabilir mi yoksa bu fanlar zaten bu amaçla mı tasarlandı? Fan, 1400-1500 RPM arasında dönüp duruyor ve mining yapıldığı için uzun süre boyunca açık kalıyor.

Fanlar bu amaçla tasarlandı bunların ömrü düzgün kullanım (Kırmadan kullanmak) şartı ile 5-6 yıl oluyor. Sıkıntı olmaz yani.

Son düzenleme:
Ekran kartı fanlarında farklılık yok ise bence fazla bir miktar değil. Eğer kalite falan gibi unsurları katmazsak benim 12 yıl çalıştıysa ve hayla çalışmaya devam ediyorsa sizin fanlar benimkinin neredeyse yarısı hızından dönüyor ve gece sürekli çalışıyor. En azından 8 sene çalışır diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı