Ekran kartı fanından durduğu zaman ses geliyor

xLethe

Centipat
Bilgisayarı yeni topladım, internet üzerinden GTX 1660 Ti ekran kartı almıştım, ilk birkaç gün ses yoktu fakat daha sonra fandan bir şeye sürtünür gibi (kablo teması yok) "rrrrrtttt, rrrrrrrttttt" diye ses gelmeye başladı, ses sadece fanlar durduğu zaman kısa bir şekilde anlık olarak çıkıyor. 3 tane fan olduğu için fanların hepsinden mi ses geliyor sadece birinden mi geliyor onu çözemedim. Fanlar devamlı olarak çalışırken, döndüğü zaman, ses gelmiyor. Ayrıca fanlar dönmeye "başlarken" de bir anlığına fan stop ışığı yanıp sönüyor yani fanlar bir anlık frenleniyor ve ses geliyor, sebebi nedir? Garantiye yollamayı düşünüyorum.
Ekran kartı fanlarından en az bir tanesinde bobin sıkıntısı var diye bilgi veren oldu, doğru mudur ? Başka bir sıkıntı olabilir mi ?

Son düzenleme:
Coil whine sorunu değil, ses benzerlik göstermiyor. Biraz araştırdığımda yabancı forumlarda ve videolarda gigabyte ekran kartlarında bu sorunun ortaya çıktığını gördüm, fan devir hızının yükselip alçalmasından ve fanın kapanıp açılmasından oluyormuş. İthalatçı firma da biraz sorunluymuş sanırım, bu yüzden garantiye yollamak konusunda çekinceliyim. Bilgisayar açıkken fanı düşük devirde sürekli olarak çalıştırsam bir sorun olur mu ? Çünkü dediğim gibi bu ses sadece fan kendini durdururken oluyor, zorla frenleniyormuş gibi.
%100 aynı olmasa da 1-2 örnek video bırakayım
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
(Bu videodaki sese daha çok benziyor fakat böyle çalışırken sürekli olarak ses çıkarmıyor. )

Son düzenleme:
Garantiye vermekten çekinme. Tüm bu modellerin hepsi kronik sorunlu diye bir şey yok. Değişim olursa daha iyi olur. Parasını verip alan sensin garantiye vermekten neden çekiniyorsun? 😊
Satın aldığın mağaza farklı, ithalatçı firma farklı vs. olunca biraz sıkıntı çıkabiliyor bazen. Tabii önceliğim garantiye vermekten yana olacak :)

Sizin sorununuz çözümüldümü acaba mustafa bey aynı sıkıntı bende de varda
Bendede aynı sıkıntı var çözüm bulan varmı ilk hızda 1 saniye ses çıkarıyor sonra ses gelmiyor sadece ilk hareketteBir sorun
Merhaba. 1 sene olmuş. Aynı sorun bende de var uzun vadede bir sorun yarattımı bu durum acaba ?
Bilgisayarı yeni topladım, internet üzerinden GTX 1660 Ti ekran kartı almıştım, ilk birkaç gün ses yoktu fakat daha sonra fandan bir şeye sürtünür gibi (kablo teması yok) "rrrrrtttt, rrrrrrrttttt" diye ses gelmeye başladı, ses sadece fanlar durduğu zaman kısa bir şekilde anlık olarak çıkıyor. 3 tane fan olduğu için fanların hepsinden mi ses geliyor sadece birinden mi geliyor onu çözemedim. Fanlar devamlı olarak çalışırken, döndüğü zaman, ses gelmiyor. Ayrıca fanlar dönmeye "başlarken" de bir anlığına fan stop ışığı yanıp sönüyor yani fanlar bir anlık frenleniyor ve ses geliyor, sebebi nedir? Garantiye yollamayı düşünüyorum.
Ekran kartı fanlarından en az bir tanesinde bobin sıkıntısı var diye bilgi veren oldu, doğru mudur ? Başka bir sıkıntı olabilir mi ?
Merhaba. 1 sene olmuş. Aynı sorun bende de var uzun vadede bir sorun yarattımı bu durum acaba ?

Sorun yaratmıyor ses dışında kronik bir sorun
Teşekkür ederim yanıtınız için. Garanti süreciyle hiç uğraşmayacağım öyle diyorsanız.
Teşekkür ederim yanıtınız için. Garanti süreciyle hiç uğraşmayacağım öyle diyorsanız.
bu video bana ait fakat kart yeni sonradan sesin artmasından korkuyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı