Ekran kartı fanından ses geliyor

Ekran kartı sesiyle anakart bios'unun ne alakası var?

Mesela fanı manuel 50% ye aldığınızda aynı ses geliyor mu?
ama bir keresinde program ile ekran kartının fan hızını arttırmıştım ve OC yapmıştım. Ekranda bozulmalar olduğu için default ayarlara dönmüştüm. Bu sebepten olabilirmi ?
Sıcaklık normal hatta kış nedeniyle biraz düşük. Perfornmans açısından sıkıntı yok. Önceden böyle değildi. Ara sıra böyle 1-2 gün artar.

Peki GPU Tweak den fanı 50 ye alınca aynı ses geliyor mu? Sabit 50 de olması lazım.
Seste yükselme vardı tabi ama şimdiki ile arasında fark varmı hatılamıyorum. Şuan %39 da çalışıyor
Biraz daha açıklayıcı olursan. Pek anlamıyorum da :)

Peki GPU Tweak den fanı 50 ye alınca aynı ses geliyor mu? Sabit 50 de olması lazım.
Fan hızını aynı program üzerinden %50 yaptım. Seste çok az da olsa artma var

Seste yükselme vardı tabi ama şimdiki ile arasında fark varmı hatılamıyorum. Şuan %39 da çalışıyor
Biraz daha açıklayıcı olursan. Pek anlamıyorum da :)

Fan hızını aynı program üzerinden %50 yaptım. Seste çok az da olsa artma var
Şimdi ekran karti ısındikca fanlar hızlanır, yani devir alır. Aynı çamaşır makinesinin hızlanması gibi.

Performans da sorun yoksa, e sicaklik değerleri de normalse sorun ya Coil Whine ya da fanin devir almasi.

Sesi adam akıllı bir daha dinledim. Dediğiniz ses şu dıt dıt dıt gibi olan mı?

Bence HDD'den geliyor olabilir.

Şimdi ekran karti ısındikca fanlar hızlanır, yani devir alır. Aynı çamaşır makinesinin hızlanması gibi.

Performans da sorun yoksa, e sicaklik değerleri de normalse sorun ya Coil Whine ya da fanin devir almasi.
Bu arada BİOS'u güncellemelimiyim. Boşuna güncelleme gelmemiştir tabi

Sesi adam akıllı bir daha dinledim. Dediğiniz ses şu dıt dıt dıt gibi olan mı?

Bence HDD'den geliyor olabilir.
Fan sürtüyormuş gibi bir ses sorun bu

Sorun fandan kaynaklı. Neden derseniz elimi fana koyduğumda fan duruyor ve o ses de kesiliyor

Bu arada BİOS'u güncellemelimiyim. Boşuna güncelleme gelmemiştir tabi

Fan sürtüyormuş gibi bir ses sorun bu

Sorun fandan kaynaklı. Neden derseniz elimi fana koyduğumda fan duruyor ve o ses de kesiliyor
Bios u bilmiyorsanız boş verin.

Ekran kartını da söküp iyice fanlarına bir bakın. Ve temizleyin.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı