Ekran kartı fanının sürekli çalışması karta zarar verir mi?

Normal zaten şu an. Düşuk sıcaklıkta fan çalıştırmama özelliği her modelde bulunmuyor. ROG, Gaming X, Nitro VB. modellerde oluyor genelde.
PC'yi ilk aldığımda fanlar ekran kartı ısınınca dönmeye başlıyordu ben fan hızını arttırınca her zaman dönmeye başladı bu bir sıkıntı çıkarmaz yani dediğine göre.

PC'yi ilk aldığımda fanlar ekran kartı ısınınca dönmeye başlıyordu ben fan hızını arttırınca her zaman dönmeye başladı bu bir sıkıntı çıkarmaz yani dediğine göre.
Sıkıntı çıkarmaz ancak fabrikasyon ayarına almanızı öneririm. Fanlar ne kadar az çalışırsa ses ve toz o kadar az olur ayrıca fanların ömrü uzar. Asus GPU Tweak uygulamsında fan kısmının ekran görüntüsünü atın.

Aynı kartın Sapphire modeli bende var. Fakat fanlar 55 derecenin altında çalışmıyor. Devamlı çalışmasının bir zararı olacağını sanmıyorum. Sadece sürekli yüksek devirde çalışırsa o zaman fanların ömrü kısalır.

Aynı kartın Sapphire modeli bende var. Fakat fanlar 55 derecenin altında çalışmıyor. Devamlı çalışmasının bir zararı olacağını sanmıyorum. Sadece sürekli yüksek devirde çalışırsa o zaman fanların ömrü kısalır.

Fan hızı %66 da çalışıyor çok yüksek bir devirde değil ömrünü çok kısaltacağını düşünmüyorum ben.
Sıkıntı çıkarmaz ancak fabrikasyon ayarına almanızı öneririm. Fanlar ne kadar az çalışırsa ses ve toz o kadar az olur ayrıca fanların ömrü uzar. ASUS GPU Tweak uygulamsında fan kısmının ekran görüntüsünü atın.

Durum bu.

Dosya Ekleri

• FAN1.png
    FAN1.png
    39,9 KB · Görüntüleme: 27
  • FAN2.png
    FAN2.png
    42 KB · Görüntüleme: 32
Hayır sürekli çalışır.
Arkadaşında dediği gibi her ekran kartı sürekli çalışmaz. Bazıları 60 ı geçtiği zaman çalıştırır
İstersen msı afterburner ile fan ayarlarını otoya al. Ekran kartı fanlarını afterburner ile kontrol edilip edilmediğinden emin değilim ama bi dene istersen

Arkadaşında dediği gibi her ekran kartı sürekli çalışmaz. Bazıları 60 ı geçtiği zaman çalıştırır
İstersen msı afterburner ile fan ayarlarını otoya al. Ekran kartı fanlarını afterburner ile kontrol edilip edilmediğinden emin değilim ama bi dene istersen
Sağ alttaki Default butonuna tıklayıp bir daha deneyin.

Sağ alttaki default butonuna tıklayıp bir daha deneyin.

Dediğini yaptım fakat pes oynarken ısı 86 dereceye kadar çıktı fanların her zaman aktif olduğu durumda ısı 75-80 derece arasıydı fan hızını arttırdığım vakit fanlar her zaman çalışıyor galiba fanlar her vakit açık tutmam daha iyi olur.

Dediğini yaptım fakat pes oynarken ısı 86 dereceye kadar çıktı fanların her zaman aktif olduğu durumda ısı 75-80 derece arasıydı fan hızını arttırdığım vakit fanlar her zaman çalışıyor galiba fanlar her vakit açık tutmam daha iyi olur.
Zero DB'yi kapatmadan da yük altındaki fan hızını arttırabilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı