Ekran kartı fanının sürekli çalışması zamanla zarar oluşturur mu?

muharrem.rasit

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Açık Öğretim Lisesi Öğrencisi
Merhaba,
Malumunuz yaz sıcakları gelmeye başladı, ekran kartımı boşta manuel olarak fanlarını çalıştırıyorum yüksek sıcaklıklara çıkmaması adına ama ilerleyen dönemde performans, fan dönme hızı kaybı gibi nedenlere sorun olur mu? Boşta 60 dereceleri görmek rahatsız ediyor, o yüzden %30 40 arası fanları 1200 RPM devirde çalıştırıyorum.
İyi sosyaller.

Merhaba,
Malumunuz yaz sıcakları gelmeye başladı, ekran kartımı boşta manuel olarak fanlarını çalıştırıyorum yüksek sıcaklıklara çıkmaması adına ama ilerleyen dönemde performans, fan dönme hızı kaybı gibi nedenlere sorun olur mu? Boşta 60 dereceleri görmek rahatsız ediyor, o yüzden %30 40 arası fanları 1200 RPM devirde çalıştırıyorum.
İyi sosyaller.

Merhaba ekran kartı modeliniz kasa tipiniz ve oturduğunu yerin sıcaklığını söyler misiniz boşta 60 derece biraz fazla geldi bana

Merhaba ekran kartı modeliniz kasa tipiniz ve oturduğunu yerin sıcaklığını söyler misiniz boşta 60 derece biraz fazla geldi bana
Şu an hem iş hem + oyun olarak kullanıyorum sistemi RTX 3060 var ekran kartı msi dual, MSI MAG kasa kullanıyorum. Arka planda bir sürü chroma sekme açık, iş dosyaları, exceller o yüzden yükseliyor, boşta kullanım yapmazsam 40 45 derece arası.
1653736708824.png

Kart boştayken neden yüksek sıcaklıklara çıksın ? Eğer boştayken ısınıyorsa kartı bir temizleyin macun değiştirin. En kötü ihtimalle fan ömrünü kısaltabilir.
Hocam 2 aylık kart daha sistem yeni :) Kartın kendi özelliği 60 dereceye kadar fanları açmıyor.

Şu an hem iş hem + oyun olarak kullanıyorum sistemi RTX 3060 var ekran kartı MSI Dual, MSI MAG kasa kullanıyorum. Arka planda bir sürü Chroma sekme açık, iş dosyaları, Excel'ler o yüzden yükseliyor, boşta kullanım yapmazsam 40 45 derece arası.
Eki Görüntüle 1401684

Hocam 2 aylık kart daha sistem yeni :) Kartın kendi özelliği 60 dereceye kadar fanları açmıyor.

Anladım hocam yalnız boşta çalışma için 1200RPM biraz fazla olabilir onu 400-800 arasına çekerseniz daha verimli olur

Şu an hem iş hem + oyun olarak kullanıyorum sistemi RTX 3060 var ekran kartı msi dual, MSI MAG kasa kullanıyorum. Arka planda bir sürü chroma sekme açık, iş dosyaları, exceller o yüzden yükseliyor, boşta kullanım yapmazsam 40 45 derece arası.
Eki Görüntüle 1401684

Hocam 2 aylık kart daha sistem yeni :)
Boşta dediğin için öyle dedim yoksa arkada sekme iş dosyası falan açık demişsiniz ama bana yine fazla geldi. Oyun oynarken 60-70 arasında olması gerekiyor sadece uygulamalar ile nasıl yükseliyor anlamadım. Arkadaki açık dosyalar işlemciyi kullanmaz mı.

Boşta dediğin için öyle dedim yoksa arkada sekme iş dosyası falan açık demişsiniz ama bana yine fazla geldi. Oyun oynarken 60-70 arasında olması gerekiyor sadece uygulamalar ile nasıl yükseliyor anlamadım. Arkadaki açık dosyalar işlemciyi kullanmaz mı?

İşte onu bende anlamadım :D ama İzmir şu an alev almış durumda çok sıcak ona bağlıyorum.

Şu zarar görür mü konuları yasaklansın o fan madem zarar görecekse niye dönüyor.

Sistem yeni hocam, otomatikte açmamasını yapmış adamlar, ben şimdi manuel açarsam bozulur mu? Eskisi gibi performanslı mı çalışır yoksa ömrü biter mi? Korkumuz o :D

Geri
Yukarı