Ekran Kartı fanlarını vantilatör yapmak

AsunaSan

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Elimde bozuk bir Radeon HD 7800 Dual var. Reballing yapılması gerekiyor yani çöp oldu. Artık yenisini aldım. Malum önümüz yaz. Ben bu kartın fanlarını kendime soğutucu yapmak için kullanmak istiyorum. Kartsız bir şekilde sadece fanların dönmesini istiyorum.
Bu adresteki kablo işimi görür mü veya ne yapmam gerek yardımcı olur musunuz? Elektronik konusunda pek bilgim yok, bana gidiş yollarımı söylerseniz çok memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
O fanlar için çerçeve yapması var, güç kayağı var vs uzar işin.
Mini vantilatör alabilirsin. Elindeki kartı da ikinci elde güzel bir fiyata satabilirsin. En azından fan olmaktan kurtulup başka birinin işinie yarar.

Ben biraz öğrenmek istiyorum yazılımla alakalı biriyim fakat tek başıma öğrenmeye çalışıyorum. Donanıma dair hiçbir bilgim yok ve kendime bir şeyler katmak istediğim için elimdeki kullanmadığım gereksiz bir aleti kullanılabilir yapmak bana motive olacaktır 15 20 liralık bir pervane almak istemiyorum bu benim de aklıma geldi :D Ben sadece elektronik kısmında bir şeyler yapmaya ilk adımımı atmak istiyorum maddiyat önemsiz bilgi almak önemli şu an benim için :D Teşekkür ederim yorumlarınız için.
Arkadaşlar yok mu önerisi olan burada bi ton insan 2 kablo bağlayamayacak durumda mıyız kimden yardım almalıyım

Son düzenleme:
Merhaba. Tabi ki benden :) Size bu konuda çok ciddi olarak yardımcı olmaya da çalışayım;

1-Radeon HD 7800'deki dual fanlar kaç voltla çalışıyorlarsa, uygulanacak olan voltajı 5 veya 12 volt AC/DC adaptörle araya uygun cam sigortayı da koyup uygun adaptöre bağlayıp, ON/OFF anahtarla adaptör girişinden 220 voltu seri bağlı anahtardan geçirip, sadece şebekeden açma-kapama yaparak adaptörün çalışmadığında (boşta iken) gereksiz ısınmamasını bu şekliyle sağlayarak çalıştırabilmelisiniz.
2-İki fanı çıkardıktan sonra vantilatör alt tabanı (kaidesi) ve alt ayağı yerine geçecek, bunun içine besleme AC/DC adaptörünü de alacak şekliyle gizli konstrüksiyonlu olursa fanlar bu alt kaideye çeşitli konstrüksiyonlarla (iç nüvesi tahta çıta, plastik, vb. olabilir) sabit olarak montajlanabilirse çok sağlam bir yapı olur ve sonuç çok daha iyi olur.
3-Ekran kartı fanlarının kırmızı veya sarı kabloları (iki kabloluysa eğer) artı, siyah kabloları - (GND) uç olup adaptör çıkışında doğru olan kutbuyla bu fanları bağladığınızda fanlar paralel bağlı iken çalışırlar, ters bağlıysa dönemezler, çünkü fırçasız fanlar tek yönde akım alıp çalışır. Çok kablolu fanlar ise bir veya 2 kablo sensör kablosu olur, onu boşta bırakıp - ve artı olarak bu fanlardan uygulanacak doğru uçları denemeyle bulmanız lazımdır.
4-Bu fanlar dönerken olası el temasıyla yaralanma olasılığına karşı, el becerinizle örneğin tek damarlı, NYY elektrik iç tesisat kablosundan (en ince kesitlisinden) fanlara muhafaza (koruma) sepeti oluşturup fanların önüne başarılı bir konstrüksiyonla bunu mutlaka da yerleştirebilmelisiniz.
5-Fanların 5 volt veya 12 volt AC/DC adaptörlerden çektiği akım mA olarak fan etiketlerinde mutlaka yazılıdır, 1000 mA 5 veya 12 volt AC/DC adaptör seçebilirsiniz, bu güç fanları çok rahat çalıştıracaktır.

Bu montajda; vantilatörün zorunlu oluşturulacak konstrüksiyonlarında yapmak zorunda kalacağınız bu detaylı elektrik bağlantıları ve özel işçilikler sizi beklemektedir. Neleri yapabilmeniz konusunda size gerekli olan ön bilgileri verebilmeyi amaçladım. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı