Ekran kartı fiyatları

deli2petro

Decapat
Öncelik herkese selamlar. NVIDIA'nın ekran kartı stoklarındaki sıkıntısını bilmeyen yok. Bu yüzden piyasada ekran kartı bulunmuyor. Aslında sorun ekran kartının bulunmaması değil. Sorun olan ekran kartlarını bedelinin 3-4 katına satmak. Bugün RTX 3060 ekran kartı çıktı. En azından NVIDIA öyle söylüyor. Fakat hiçbir satıcıda ekran kartının satışı yok. Olan 1-2 tanesi ise 6-8 bin lira arasında satılıyor. Fakat NVIDIA'nın önerdiği Türkiye fiyatı 3200 lira. Yani stokçular ve karaborsacılar iş başında. Bugün çıkan RTX 3060 neden piyasada yok. Çünkü hepsi satıldı imajı çiziyorlar. Fakat internette gezmediğim forum kalmadı. Bu ekran kartını satın alabilen yok. Bu da şu demek oluyor. Stokçular bu ekran kartlarını saklıyor. 1 hafta 10 gün sonra piyasaya 3-4 katı fiyatla çıkaracaklar.

Bunun önüne 1-2 kişi geçemez. Bunun önüne yasalar geçer. Bu yüzden cep telefonlarınızda ticaret bakanlığı'nın haksız fiyat artışı şikayet bildirimi diye bir uygulaması var. Bu tarz karaborsacıları avlamak için bakanlık tarafından yapılmış bir uygulama. Bu uygulama üzerinden İtopya, GameGaraj, Hepsiburada, Vatan, sinerji vb. karaborsacılık yapan(yani ekran kartını bedelinin üstünde satan) satıcıları şikayet edin. Ben gördüğüm bütün satıcıları teker teker şikayet ettim. Ne kadar çok kişi şikayet ederse bu olay o kadar hızlı çözüme kavuşur. Artık Türkiye'de olan ekran kartı stoklarının bitmesi değil. Türkiye'de artık olay bizleri dolandırmaya işine dönüştü. Büyük teknoloji sitelerinden vs. bir atılım beklemeyin. Çünkü bu satıcıların birçoğu bu sitelerin sponsoru. O yüzden sitelerde çıkan haberlere güvenmeyin ve inanmayın. Stok yoksa yoktur. Bekleriz gelir ama olan kartın 3-4 katı fiyatla satılması resmen dolandırıcılıktır.

Sadece hazır sistem olarak satıyor bazı yerler.
Hazır sistem erkan kartı ile aynı para. Adamlar resmen biz sizi dolandırıyoruz diyor.
Uyuyan devleti de uyandırın da onlarda bir vergi koysunlar üstüne :D
Dolandırılacağıma devlete vergi öderim daha iyi. Hangi devlet önerilen satış fiyatı 4800 lira olan kartı vergiyle 15000 liraya çıkarıyor? Bizim devlet bile yapmaz bunu. Ama karaborsacılar yapıyor. Bunun önüne şimdi geçilmezse her konuda bu karaborsacılar devreye girer. Zaten dolar yüksek. Bir de bunlarla mı uğraşalım.

Güzel söylüyorsunuz evet değerinin 3-4 katına satılması benim de hoşuma gitmiyor fakat bu kartlar Nvidia'nın dediği fiyattan çıksaydı bu sefer de miningciler ve al satçılar kapacaktı burada asıl sorun ekran kartlarındaki üretim sıkıntısı. Bir ürüne talep çoksa ve piyasada o üründen azsa fiyatı artıyor her alanda olduğu gibi. Nvidia üretim kapasitesini arttırsa piyasaya kart sürebilse o zaman firmalar normal fiyattan satıp sürümden kazanmaya ellerinde stok biriktirmemeye çalışacaktı. Çinlilerin tatilden dönmesiyle beraber yaza doğru bu üretim sorunu çözülecektir diye umuyorum.

Her yerde var bu sıkıntı sadece Türkiye’de değil. Bugün 6900xt’ye 2000 euro, 1660s’e 500 euro fiyat çekip satıyorlar. Alan var ki satılıyor bu kartlar. Alan olduğu sürece de fiyatlar düşmeyecek. Ya çok fazla üretim yapılacak ya da madencilik bitecek.

Hazır sistem erkan kartı ile aynı para. Adamlar resmen biz sizi dolandırıyoruz diyor.

Dolandırılacağıma devlete vergi öderim daha iyi. Hangi devlet önerilen satış fiyatı 4800 lira olan kartı vergiyle 15000 liraya çıkarıyor? Bizim devlet bile yapmaz bunu. Ama karaborsacılar yapıyor. Bunun önüne şimdi geçilmezse her konuda bu karaborsacılar devreye girer. Zaten dolar yüksek. Bir de bunlarla mı uğraşalım.
1614291291390.png

Doğru, sizin hesabınız ile 14500₺' ye denk geliyor. 15000 değil sonuçta.

Geri
Yukarı