Ekran kartı fiyatlarındaki düşüş!

Merhabalar, sanırım ekran kartı fiyatlarının düşüşü artık başladı :) İtopya ve benzeri yerlerde gördüklerim kadarıyla artık fiyatlarda 1-2 bin lira düşüş şimdiden başladı. Piyasayi inceleyip, söylediğim tahminler doğru çıktığını görmek mutluluk verici. Örnek olarak İtopya da öncesinde 10500 liraya satılan ürünlerin şu an 8500-9000 lira bandında kaç gündür stokta durması buna bir örnek. Bu şekilde stokta kalmaya devam ettikçe her geçen gün fiyatları düşürmek zorunda kalacaklar. Yani normal fiyata dönmeye başlıyor diyebiliriz. Özellikle temmuz ayında tamamen ani bir çöküş gerçekleşeceği kesin. Bunun öncesinde de mayıs Haziran aylarında gelecek stoklarla 700-1200 TL arası fiyatların inmesi gerçekleşecektir. Temmuz ayı vurucu gol niteliğinde olacaktır. Örnek olarak 1660S fiyatinin normal fiyati 1900-2600 TL arasındaydı şu an bazı sitelerde toplu alımlarda 4600 fiyatlarına kadar indi bu temmuz ayinda 2500 liranın altına çok rahat ineceği kesin.

Bilgisayar alacak kişilere önerim ağustos ayında sistem toplamaları çünkü bu ayda olması gereken gerçek fiyatlarıyla sistemler toplanabilir olacaktır. Türkiye'de ki bazı sitelerin sahtekarlık yapıp fiyatları yüksek tutmaya çalışmaları elbette olacaktır ama Amazon gibi sitelerden yurt dışından normal fiyatlarıyla almak mümkün olacaktır bilginize.

Cripto paraya gelecek verdiğin dolayı yavaştan böyle olacak diye tahmin ediyorum.

Bunlar İtopya'nın doğum günü indirimleri. Sonuç hiçbir zaman kesin olmaz. Geleceği falan görmeniz lazım.
Burada ki olay stokların bitmemesi. Varsayalım ki itopya doğum günü indirimi uyguluyor. Ama normalde min 10500-11500 TL arasında sattığı aynı sistemi 8500 - 9000 TL fiyatla satışa sunuyor ve stok bitmiyor. Madem ki piyasası artık bu ve bu fiyatlardan satılacak o zaman 1,5 - 2 bin lira az para mı ki hala stokları bitirmiyorlar?
Stok bitmediğinden dolayı yavaş yavaş fiyat indirimine geçecekleri net ortada. Üstelik fiyat artışının ana sorunu mining ve miningciler artık ekran kartı fiyatına sistemleri de toplamıyorlar. Şubat ayında böyle sistem çıksa stokta kalır mıydı dersin? Demek istediğim tam olarak bu.

Not: Bu sana son cevaptı.
Dipnotuna cevap veriyorum. Tamam bütün resmi açıklamaların tümü yalan dolan, sadece senin dediklerin doğru tamam.

Bana sinirlenmene gerek yok hocam ben bu işi uzun zamandır takip ediyorum tahminimi söyledim belli ki sende takip ediyorsun bayağı sende ona göre tahminini söyledin bitti gitti ama bu resmi açıklamalara güven olmaz hiçbir zaman bende isterim stok sorunu bitsin, dolar düşsün alım gücümüz artsın ve korona bitsin vs. ama birazda gerçekci yaklaşıyorum ben. Mining furyası başlamadan önce de yeni nesillerde ciddi stok sıkıntısı vardı hatta ben kendime zar zor bir tane 3060 Ti kaptım kurtuldum. Etheriuma güncelleme geldi mining bitti diyelim ben ihtimal vermiyorum ama diyelim ki oldu. Stok sorununun asıl sebebi o zaman ortaya çıkacak asıl sorun üretimde yüksek kapasiteli üretime geçemiyor fabrikalar bunun pandemi ile falanda alakası yok onu söyleyim. Yeni teknolojileri hala fabrikalara uyarlayamadılar ve silikon sıkıntısı çekiyorlar. Mining furyasından önce gelen az miktarda karttan şanslı olanlar kaptı aldı benim gibi. Ama şu an miningciler direk fabrikadan alıyor ekran kartını ve şirketler bunun önüne geçemiyor ama geçmeseler bile onlar için sorun değil çünkü paralarını kazanıyorlar her türlü oyuncu falan umurunda olmaz onların o yüzden güvenme dedim açıklamalara NVIDIA daha önce de açıklama yapmıştı ocak ayında stok sorunu büyük oranda bitecek diye bitti mi :D

Senin için detaylı açıklama yapayım o zaman. Oyun kullanıcısının kartlara erişememesinin sebebi miningcilerin daha piyasaya çıkmadan bile kartları toplamalarından kaynaklanıyor ve bu şekilde talep çok olunca fiyatlar artıyor bu birinci sebep. İkinci sebep ise kart üretiminde ham madde sorunlarıyla birlikte çin çalışanlarının yıllık izniyle birlikte herşeyin üst üste gelmesiyle üretim sorunu gerçekleşti. Üçüncü sebep ise korona, korona yüzünden üretim aksadı gemi ücretleri arttı vs.
Birinci sebebin çözümü eth temmuzda ekran kartıyla mining olayını bitirme aşamasına getiriyor ve bu sorun çözülüyor, diğer coinler bu kadar çok kazandırmıyor bu yüzden varını yoğunu yatırmaz eth de ki gibi.
İkinci sebebin çözümü çin yıllık izni bitti şubat sonrasıyla ve ham madde sorunlarıyla alakalı adımlarda atıldı bu binlerce yıl süren bir işlem değil.
Üçüncü sebep korona ve korona aşılarıyla birlikte bu yıl içerisinde biteceği söyleniyor. 2022 yılında hiç kalmayacağı yönünde DSÖ gibi örgütlerin, aşı çalışması yürüten firmaların açıklamaları mevcut.

Şimdi bu kadar resmi dilden açıklama mevcut iken ve NVDİA 2021 yılının başinda evet 2021 de ilk çeyrekte sorun yaşayacağız ama 2021 son çeyreğinde stok sorunu olmayacaktır derken hele ki 2022 yılında 0 stok sorunu kalacaktır diye açıklama yapmışken seni bu düşünceye iten nedir?

Somut delil diyorsun al sana somut delil. Eğer dersen ki bunlara inanmiyorum, inanmazsan inanma sana zorla inan diyen yok. Ben üreten firmaların ve sebep olan firmaların resmi dilden çözümlerine bakarak adım atıyorum kulaktan duyma bilgilerle değil. Fiyatların artmasında ki ana sebep coin muhabbeti ve o da temmuzda ekran kartıyla minig olayını kaldırmaya başlıyor. Ki diğer sebepleriyle birlikte çözümlerini de resmi firmaların açıklamlarıyla söyledim.

Neyse hala saçma sapan bir cevap vereceksen bu kadar açıklamadan sonra sana daha cevap vermiyorum.
Fiyat düşer mi bilmem ama eğer stok sıkıntısı devam ederse oyun yapımcıları optimizasyon için daha çok uğraşmalı diye düşünüyorum. Madem piyasada yeni kart yok, GTX1050ti ile AAA oyunlarını oynayabilmeli oyuncular. Sistem gereksinimlerinin bir süre sabit kalması gerekiyor en azından. Beklentim bu yönde.

Düşüş?
Bana sinirlenmene gerek yok hocam ben bu işi uzun zamandır takip ediyorum tahminimi söyledim belli ki sende takip ediyorsun bayağı sende ona göre tahminini söyledin bitti gitti ama bu resmi açıklamalara güven olmaz hiçbir zaman bende isterim stok sorunu bitsin, dolar düşsün alım gücümüz artsın ve korona bitsin vs. ama birazda gerçekci yaklaşıyorum ben. Mining furyası başlamadan önce de yeni nesillerde ciddi stok sıkıntısı vardı hatta ben kendime zar zor bir tane 3060 Ti kaptım kurtuldum. Etheriuma güncelleme geldi mining bitti diyelim ben ihtimal vermiyorum ama diyelim ki oldu. Stok sorununun asıl sebebi o zaman ortaya çıkacak asıl sorun üretimde yüksek kapasiteli üretime geçemiyor fabrikalar bunun pandemi ile falanda alakası yok onu söyleyim. Yeni teknolojileri hala fabrikalara uyarlayamadılar ve silikon sıkıntısı çekiyorlar. Mining furyasından önce gelen az miktarda karttan şanslı olanlar kaptı aldı benim gibi. Ama şu an miningciler direk fabrikadan alıyor ekran kartını ve şirketler bunun önüne geçemiyor ama geçmeseler bile onlar için sorun değil çünkü paralarını kazanıyorlar her türlü oyuncu falan umurunda olmaz onların o yüzden güvenme dedim açıklamalara NVIDIA daha önce de açıklama yapmıştı ocak ayında stok sorunu büyük oranda bitecek diye bitti mi :D
Çip krizinin de etkisi büyük. Araba üreticileri bile fabrikaları kapadı. Kart alacak bulabildiğini alsın (ytd).

Merhabalar, sanırım ekran kartı fiyatlarının düşüşü artık başladı :) İtopya ve benzeri yerlerde gördüklerim kadarıyla artık fiyatlarda 1-2 bin lira düşüş şimdiden başladı. Piyasayi inceleyip, söylediğim tahminler doğru çıktığını görmek mutluluk verici. Örnek olarak İtopya da öncesinde 10500 liraya satılan ürünlerin şu an 8500-9000 lira bandında kaç gündür stokta durması buna bir örnek. Bu şekilde stokta kalmaya devam ettikçe her geçen gün fiyatları düşürmek zorunda kalacaklar. Yani normal fiyata dönmeye başlıyor diyebiliriz. Özellikle temmuz ayında tamamen ani bir çöküş gerçekleşeceği kesin. Bunun öncesinde de mayıs Haziran aylarında gelecek stoklarla 700-1200 TL arası fiyatların inmesi gerçekleşecektir. Temmuz ayı vurucu gol niteliğinde olacaktır. Örnek olarak 1660S fiyatinin normal fiyati 1900-2600 TL arasındaydı şu an bazı sitelerde toplu alımlarda 4600 fiyatlarına kadar indi bu temmuz ayinda 2500 liranın altına çok rahat ineceği kesin.

Bilgisayar alacak kişilere önerim ağustos ayında sistem toplamaları çünkü bu ayda olması gereken gerçek fiyatlarıyla sistemler toplanabilir olacaktır. Türkiye'de ki bazı sitelerin sahtekarlık yapıp fiyatları yüksek tutmaya çalışmaları elbette olacaktır ama Amazon gibi sitelerden yurt dışından normal fiyatlarıyla almak mümkün olacaktır bilginize.
Eskiden 1018 TL olan RX570 hala 4500 TL ?

Ocak ayında ETH fiyatları arttı. ETH madencilik arttığı için stok sorununu bitiremedi NVIDIA. Al sana örnek fiyat fotoğraflara bak ETH fiyatı arttığı için ekran kartı fiyat ve stok sorunu oluştu, bu yüzden NVIDIA dediğini gerçekleştiremedi. Eğer eth fiyatı artmasaydı sorun falan kalmayacaktı.
Bende şuan ki sorunları söyledim ve sorunların çözümü net belli. Eğer bunlardan başka sorun çıkmazsa normal fiyatlara ağustos ayında çok rahat geçecek bu net ortada.
Altını çizerek tekrar söylüyorum " şuan ki sorunlardan başka sorun çıkmadığı sürece " ağustos ayında fiyatlar normale dönecektir.

Dosya Ekleri

• ethgrafik.jpg
    ethgrafik.jpg
    77,6 KB · Görüntüleme: 23
  • ekrankartifiyat.jpg
    ekrankartifiyat.jpg
    71,6 KB · Görüntüleme: 29
Eskiden 1018 TL olan RX570 hala 4500 TL ?
RX 570 8 gb lik ekran kartı mining de çok çok etkili bir ekran kartı modeli. Fiyatlarının bu kadar yüksek olmasının tek sebebi bu. Tüm ekran kartı modellerine göre RX 570 ekran kartı modeli miningde en çok işe yarayan kartlardan biri. Mining bittikten sonra ki fiyatlarına göz atmanı tavsiye ederim.
Bu arada eminim ki şuan ki fiyatı 4500 ise geçen ay fiyatı en az 6000-7000 TL civarındadır. Bu da fiyatların normal fiyatlarına döndüğünün bir kanıtı.

Geri
Yukarı