Ekran kartı fiyatlarındaki düşüş!

Bana göre NVIDIA her yıl milyonlarca dolar kar ettiği ekran kartı sektörünü batırıp, Geforce now'dan daha çok kar edeceğini düşündüğünü sanmıyorum. Üstelik ekran kartı sattığı miningciler garantiyi kullanıp tamir ettireceklerdir, ekran kartı firmaları bunu göze alamaz. Oyun kullanıcı ile miningciler arasında tercih edecek olsa ekran kartı satıcıları oyun kullanıcısını tercih eder. Bu durum NVIDIA firmasına baskı uygular.
Geforce now da bu yapılanlar anlık ataklar ve bu ataklar da yıllarca sürmez bir kaç ay sürer en fazla ki bu Geforce now'unda bu ataği bitti. Geforce now'ı bu zamanda çıkartmalarının sebebi fırsat bu fırsat misali gerçekleşti, bunu ekran kartı satmalarında ki karın önüne koymayacaklardır. Üstelik bu sistemi sadece interneti hızlı ülkelerde oldukça yaygın satabilirler ki bu durum da dünyanın ortalama %70 ülkesi bunu ekran kartı gibi çok fazla satamaz. Dünyada internet hızı daha fazla geliştiğinde belki bu konuyu konuşuyor olabiliriz ama bunun için çok erken.
Diğer coinlerin zıplamasının ani bir şekilde gerçekleşeceğini de sanmıyorum. Evet başka coinler fırlayabilir ama şuan ki sisteme göre fırlamalarını sağlayacak bir şey yok. Hele ki ETH ne kadar ekmek o kadar köfte misali uygulamasını gerçekleştirdiğinde coin fiyatlarında yatırımı üstlenecektir, bu şekilde diğer ekran kartı ile mining yapılacak coinlerin fiyatının artması oldukça uzun süre sonra gerçekleşecektir.
NVIDIA kendisi kasıtlı olarak ekran kartı sektörünü batırıyor değil zaten. Ama şu andaki durum işlerine geliyor Geforce now satmak ve yaygınlaştırmak için. İnternet hızı sorunu, dünya çapında sadece bizim gibi iletişim firmalarını Allahın araplarına "babalar gibi " peşkeş çekip, depo depo bakır kabloyu da söktüren, 10 yıla yakın 0 yatırım yapan üstün zekalı ülkeler için geçerli. Zaten bizden beter internet hızı olan ülkelerde ekran kartı alacak adam da yok yani bu da pek geçerli değil. Sonuç olarak normal sattığının 10 katı kartı bir yandan Miner'lara satıyor mu ? satıyor.. hiç elde edemediği karı elde ediyor mu? ediyor.. bir yandan geforce now denilen zımbırtıda fiyatı kökleye kökleye millete saplıyor mu? saplıyor.. ee adamların derdi mi senin benim kart bulmam bulamamam.

Şu anki sisteme göre bitcoin'in 3-4 binlerden 60binlere yükselmesini sağlayacak ne vardı da fırladı bu kadar ?

Kısaca etheryum gider döteryum gelir.

Ekran kartı daha uzun yıllar bulunmayacak ve zaten o arada da pc toplayan insan kalmayacak ya konsollar ya da gerforce now tipi servisler olacak. Eski tip oyun pc toplama vs bitti artık. yok 2022 yok 2021 ağustos falan hikaye.. kendinizi kandırmayın.

Bana göre NVIDIA her yıl milyonlarca dolar kar ettiği ekran kartı sektörünü batırıp, Geforce now'dan daha çok kar edeceğini düşündüğünü sanmıyorum. Üstelik ekran kartı sattığı miningciler garantiyi kullanıp tamir ettireceklerdir, ekran kartı firmaları bunu göze alamaz. Oyun kullanıcı ile miningciler arasında tercih edecek olsa ekran kartı satıcıları oyun kullanıcısını tercih eder. Bu durum NVIDIA firmasına baskı uygular.
Geforce now da bu yapılanlar anlık ataklar ve bu ataklar da yıllarca sürmez bir kaç ay sürer en fazla ki bu Geforce now'unda bu ataği bitti. Geforce now'ı bu zamanda çıkartmalarının sebebi fırsat bu fırsat misali gerçekleşti, bunu ekran kartı satmalarında ki karın önüne koymayacaklardır.
Geforce now ın patlamasıyla ekran kartı sıkıntılarının aynı döneme denk gelmesi tesadüf olamaz. Adamlar bu yüzden gtx1050ti ı canlandırdılar şimdi de gtx1650 yi düşünüyorlar. Üst seviye olarak da rtx2060 a yoğunlaştılar ki bunlar bile fahiş fiyata satılıyor. Bunları geforce now kullanamayan kitleye iteleriz, diğerlerini miningcilere mantığı var. Madencilere toplu satış yapıyorlar, perakende masraflarını da düşündüğünde bu işletmecilik açısından zekice bir karar. En azından Coin madenciliği ne zaman geriler, o zaman eskiye dönülebilir diye düşünüyorum. Bunu açıkça söyleyemiyorlar çünkü coin olayı biterse diye tedbirli hareket ediyorlar. En azından kısa vadede kart üreticilerinin stratejileri bu yönde. İlerde amd de bir amd now çıkarabilir😅

Nereye 3.500 TL'ye satılıyordu yahu 1050 Ti? 1.5-2 ay önce 1300 TL'ydi?
Abicim sen olayı bam başka anlamışsın. şubat ayında ki 1050 Ti yani madenciliğin patladıktan sonra ki fiyatlarından bahsediyoruz. Zamana göre ücret grafiklerine göz at anlarsın. Bizde biliyoruz gerçek fiyatının 1000 TL olduğunu.

O zaman bu konuyla alakalı ağustos ayına kadar son yorumum. Bakalım ağustos ayında neler gerçekleşecek gözlerimizle görürüz. Herkes için hayırlısı.

Abicim sen olayı bam başka anlamışsın. şubat ayında ki 1050 Ti yani madenciliğin patladıktan sonra ki fiyatlarından bahsediyoruz. Zamana göre ücret grafiklerine göz at anlarsın. Bizde biliyoruz gerçek fiyatının 1000 TL olduğunu.
Öncelikle üslubunu değiştir ben senin mahalle arkadaşın değilim. İkinci olarak 1.5-2 ay öncede mining olayı vardı. Akakçe üzerinden zamana göre fiyat değişimine baktığımda dönem içinde kasım ayından bu yana en yüksek 2400 TL civarını görmüş bir kart. Nerede 3500 TL? Gaming X modelimi?

Öncelikle üslubunu değiştir ben senin mahalle arkadaşın değilim. İkinci olarak 1.5-2 ay öncede mining olayı vardı. Akakçe üzerinden zamana göre fiyat değişimine baktığımda dönem içinde kasım ayından bu yana en yüksek 2400 TL civarını görmüş bir kart. Nerede 3500 TL? Gaming X modelimi?
Buyurun beyfendi bu da bilmediğinizin ve araştırmadığınızın kanıtı. Umarım bundan sonra bilip bilmeden yorumda bulunmazsınız. Resimlere bakın, saygılarımla. Örnek iki resimde de +5000 TL üstüne çıktığını gösteren ücret grafiği. Size başka cevap vermiyorum.

Şuan yazacağım yazıyı beyfendi için değil genel olarak herkes için yazıyorum.
Şunu anladım ki forumda bilip bilmeden saçmalayan insan sayısı çok. Bu şekilde herkese tek tek cevap vermek zor geldiğinden dolayı daha cevap vermiyorum.

Dosya Ekleri

• gigabytemodeli.jpg
    gigabytemodeli.jpg
    38,3 KB · Görüntüleme: 26
  • msimodeli.jpg
    msimodeli.jpg
    36,8 KB · Görüntüleme: 29

Ethereum 2.0 Geçişiyle Neler Değişecek?

Ethereum 2.0 bir başka ifade ile Serenity olarak adlandırılan yeni programlama için Constantinople ve Istanbul güncellemeleri, hazırlık aşamalarını ve test süreçlerini oluşturdu. Toplamda 3 aşamanın tamamlanması ile geçiş süreci tamamlanmış olacak.

Ethereum 2.0 ile Proof of Work (iş Kanıtı) mutabakatı yerine Proof of Stake (Hisse Kanıtı) mutabakatına geçilecek. Bu sayede Ethereum üretimi elektrik enerjisinin yoğun harcandığı makine sistemleriyle üretilirken enerji yönünden daha verimli ve doğa dostu olan Staking (Hisselendirme) metoduna geçiş gerçekleştirilecek.

Bu sefer kur engeli ile karşılaşacağız gibi.

Buyurun beyefendi bu da bilmediğinizin ve araştırmadığınızın kanıtı. Umarım bundan sonra bilip bilmeden yorumda bulunmazsınız. Resimlere bakın, saygılarımla. Örnek iki resimde de +5000 TL üstüne çıktığını gösteren ücret grafiği. Size başka cevap vermiyorum.

Şuan yazacağım yazıyı beyefendi için değil genel olarak herkes için yazıyorum.
Şunu anladım ki forumda bilip bilmeden saçmalayan insan sayısı çok. Bu şekilde herkese tek tek cevap vermek zor geldiğinden dolayı daha cevap vermiyorum.
2 model üzerinden fiyat belirlemenize hayran kaldım. Şahsen düşününce 2400 TL'lik muadili varken ben tabii ki gidip 7600 TL veririm daha mantıklı zaten. Hayır yani şu anda attığınız modellerin biri 2750-2800 TL diğeri 5700 TL. E o zaman indirim nerde kendiniz ile mi çelişiyorsunuz? Sizin attığınız modellerin en yüksek fiyatı gördüğü zamanlarda hep muadili vardı bu ekran kartlarının. Araştırma yapıp öngörü olarak söylediğiniz şeylere farklı görüş gelince ''cevap vermeyeceğim'' triplerine binmenize gerek yok. Burası bir forum sitesi ve tartışmaya açık bir konu açmışsınız.

Dosya Ekleri

• phonix.PNG
    phonix.PNG
    27,7 KB · Görüntüleme: 16
  • inno.PNG
    inno.PNG
    29,1 KB · Görüntüleme: 20
  • cerberus.PNG
    cerberus.PNG
    28,7 KB · Görüntüleme: 16
  • asd.PNG
    asd.PNG
    32,6 KB · Görüntüleme: 26
  • aero.PNG
    aero.PNG
    30 KB · Görüntüleme: 19
  • 3.PNG
    3.PNG
    30,4 KB · Görüntüleme: 28
ETH ekran kartıyla mining yapmasını engellemeyi temmuz ayında ETH 2.0 ile başlıyorlar. Bundan bile haberi olmayan kişilerin gelipte ETH fiyati şu kadar oldu bu kadar oldu düşmez demesin. Bilginiz olmadan konuşmayın veya tüm yorumları okuyun o şekilde yorumda bulunun. Gereksiz bilgiyle konuyu doldurmayalım.

Hahaha kaynak neresi? Ekran kartıyla mining yapmasını falan engellicez diye bir açıklama yapılmadı şu an ETH 2.0 kullanılıyor, kulaktan duyma saçma sapan bilgilerini kendine sakla, güncellemeler ile sadece kazım zorlaşıyor araştırma yap öyle yorumla.

Bundan 3 ay önce bendeki tek kart ETH ile günlük $2 getiriyordu şimdi $5 getiriyor. Şu anda başka bir altcoin ile günlük $4 getiriyor aynı kartım. ETH 2.0 gelse bile ETH'den 3 ay önce yaptığın gelirden daha fazlasını başka altcoinlerden alabiliyorsun. NVIDIA'nın mining kilidi sadece ETH için, diğer altcoinleri etkilemiyor ve bazılarını kilitlemesi için kartın ana özellikleri de kilitlemesi gerek yani oyun da oynayamazsın.
Hahaha kaynak neresi? Ekran kartıyla mining yapmasını falan engellicez diye bir açıklama yapılmadı şu an ETH 2.0 kullanılıyor, kulaktan duyma saçma sapan bilgilerini kendine sakla, güncellemeler ile sadece kazım zorlaşıyor araştırma yap öyle yorumla.
ETH 2.0 ile ETH PoW'dan PoS'e geçiyor. PoS ile ekran kartlarının düşük-orta seviye bir işlemciye göre herhangi bir avantajı yok. Yüksek işlemcilerin de bir avantajı yok.
ETH 2.0 şu anda test aşamasında daha geniş çaplı kullanılmıyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı