Ekran kartı FPS değerini monitör Hertz değerine sabitlemek mantıklı mı?

Sync89

Hectopat
Valorant oynuyorum monitörüm 144Hz 2K bir monitör ekran kartım RTX 3080. ekran kartımın saniyede oluşturduğu kare sayısını 144'e sınırlamak mantıklı mı? 400-500 FPS alsam bile 144 FPS olarak görüyorum sonuçta.

Son düzenleyen: Moderatör:
VSync olarak mantıksız rekabetçi oyunlarda ama sabitlemek açısından iyi demek istediğimi anlamışsınızdır.

Valorant oynuyorum monitörüm 144Hz 2K bir monitör ekran kartım RTX 3080. ekran kartımın saniyede oluşturduğu kare sayısını 144'e sınırlamak mantıklı mı? 400-500 FPS alsam bile 144 FPS olarak görüyorum sonuçta.
Ben 240Hz monitöre sahibim ve 260 FPS sabitledim.
Evet mantıklı. Böylece ekran kartı ve işlemciniz kendine daha fazla yük bindirmez ve ısıları da daha az olur.
Eğer FPS sabitlemezseniz ve FPS'in 144 üstünde bir değeri sizin için pek bir şey ifade etmeyeceği için ekran kartı ve işlemcinize yük biner, ısıları daha fazla olur ve sizin performansınızı arttırmaz.

FPS sabitlerseniz kartın kullanımı azalır ömrü ile bir alakası olmaz size kalmış bir şey artık ben genellikle ekranda yırtılmalar olunca sabitliyorum.

Sabitlemenizi önermem ama Single oyunlarda sabitleyebilirsiniz,ben yine sabitlemenizi önermiyorum akıcılığı kayboluyor.

Ben 240Hz monitöre sahibim ve 260 FPS sabitledim.
Evet mantıklı. Böylece ekran kartı ve işlemciniz kendine daha fazla yük bindirmez ve ısıları da daha az olur.
Eğer FPS sabitlemezseniz ve FPS'in 144 üstünde bir değeri sizin için pek bir şey ifade etmeyeceği için ekran kartı ve işlemcinize yük biner, ısıları daha fazla olur ve sizin performansınızı arttırmaz.
Ama şöyle düşün FPS'in ne kadar yüksek olursa input-lag'ın o kadar az olur. Farzediyorum ki 260FPS'e sabitledin ve aldığın input-lag değeri 2ms(frametime'dan dolayı.) FPS'i sabitlemedin aldığın FPS 500 ve aldığın input lag değeri 0.5ms gibi düşünebilirsin. O yüzden rekabetçi oyunlarda kesinlikle FPS sabitlenmemeli.

Yeni konular

Geri
Yukarı