Ekran kartı ile video oynatma

actanonverba

Megapat
Eski bir sisteme sahibim ancak ekran kartım güncel. Chrome üzerinden Youtube'da 4K60FPS video oynatırken yük sadece işlemciye biniyor. Ekran kartım çok az kullanılıyor. Videonun smooth şekilde akmadığını net olarak hissedebiliyorum. Kesinlikle 60FPS oynamıyor. Bildiğimiz takılıyor bazen ve 20 FPS civarında oynatıyor. Bu durum indirip denediğimde de aynı şekilde oluyor. GOM-KMP-VLC ile denemelerim sonucu aynı şeyler oldu. Her şekilde işlemci kullanımım %90'lara vuruyor. Geçenlerde RX5700 ile 8K60FPS video oynatma konusunda merak salmıştım. Millet ekran kartının gücü sayesinde çatır çatır oynatıyordu. POCO F1'im bile 4K60FPS yağ gibi oynatabiliyor. Ekran kartını nasıl aktif edebilirim bu durum için?

Denediğim şeyler; Edge-Opera-Chrome sistem ayarlarından donanım hızlandırma açma. Tüm tarayıcıları sıfırlama-kaldırma-yeniden kurma. chrome://flags üzerinden rendering-2D-3D gibi ayarlara kadar kurcaladım ama videoları işlemcim oynatıyor çözemedim -_-

Şimdi ben 8K60FPS videoyu geçtim, akıcı ve net şekilde 4K60FPS nasıl oynatabilirim?

Sistem bilgilerim;

Windows 10 Pro 64-bit / Intel Xeon X3440 @Delidded @ 4.00GHz 1.393V/ Thermaltake Nic C4 CPU Cooler / 2*4GB Dual-Channel DDR3 CL9 1600Mhz / Gigabyte P55-UD3L / Sapphire Nitro+ Amd Radeon RX 570 4GB / Sandisk Ultra 3D 500GB SSD / WD5002ABYS 7200rpm 500GB HDD / 1TB Seagate Expansion USB HDD / Cooler Master Watt 600W 80+ Aktif PFC PSU / Samsung LC24F390FHMXUF 23.5" 4ms 72Hz FreeSync Curved Monitör / POCOPHONE F1 / KabloNet 100Mbps

Chrome ayarlarında "Donanımsal" yazarak aratır mısın? Opera'da aşağıdaki şekilde açılıyor. Denediğini yazmışsın sonradan gördüm, denediğin videolar YouTube üzerinden mi?
1576538869647.png

Donanım oynatma sadece iki tip codec için geçerlidir: H264 ve H265. Bu iki codec kütüphanesinden birisi ile sıkıştırılmış bir video ekran kartınız tarafından sorunsuzca oynatılır.

YouTube ise mp4 biçimini, yanına aac ses biçimini de alarak Webm adlı bir konteynırın içine koyuyor. Video izleyeceğiniz zaman işlemci devreye giriyor, Webm'in içini açıyor, bütün veriyi okuyor, aac kısmını ayırıp ses kartına, mp4 kısmını ayırıp ekran kartına gönderiyor. Ekran kartı da sonra mp4'ün sıkıştırmasını açıp videoyu ekrana çiziyor.

YouTube'un 4K'da 65Mbit/s hızına çıktığını düşünürsek (saniyede 8 MB indirip işlemciye gönderiyor), bu 65Mbit/s hızında akan musluktan ses ve görüntüyü ayırıp doğru yerlere transfer ediyor işlemciniz. Hatta en başta o videoyu indirme işini de üstleniyor (İnternet paketleri teslim alınınca işleminden geçerler). Yani işlemcinize düşen yük normal bir yük.

Arama kısmına grafik ayarları yazıp açılan menüden Chrome'u ekleyin ve yüksek performansa alın.
Şimdi denedim, bir şey değişmedi hocam. İşlemci %95 lere, ekran kartım en fazla %10-15 lere geliyor ve video akıcı değil (4K60FPS)

Donanım oynatma sadece iki tip codec için geçerlidir: H264 ve H265. Bu iki codec kütüphanesinden birisi ile sıkıştırılmış bir video ekran kartınız tarafından sorunsuzca oynatılır.

YouTube ise mp4 biçimini, yanına aac ses biçimini de alarak Webm adlı bir konteynırın içine koyuyor. Video izleyeceğiniz zaman işlemci devreye giriyor, Webm'in içini açıyor, bütün veriyi okuyor, aac kısmını ayırıp ses kartına, mp4 kısmını ayırıp ekran kartına gönderiyor. Ekran kartı da sonra mp4'ün sıkıştırmasını açıp videoyu ekrana çiziyor.

YouTube'un 4K'da 65Mbit/s hızına çıktığını düşünürsek (saniyede 8 MB indirip işlemciye gönderiyor), bu 65Mbit/s hızında akan musluktan ses ve görüntüyü ayırıp doğru yerlere transfer ediyor işlemciniz. Hatta en başta o videoyu indirme işini de üstleniyor (İnternet paketleri teslim alınınca işleminden geçerler). Yani işlemcinize düşen yük normal bir yük.
Hocam güzel yazmışsınız ancak, Snapdragon 845; 4K60FPS youtube videosunu güle oynaya oynatabilirken masaüstü sistemim de bu işin olmamasını aklım almıyor. Ek olarak RX480'i ile 8K60FPS çatır çatır oynatan vardı. Konuyu bulsam etiketleyip soracağım da bulamadım.

Şimdi denedim, bir şey değişmedi hocam. İşlemci %95 lere, ekran kartım en fazla %10-15 lere geliyor ve video akıcı değil (4K60FPS)

Hocam güzel yazmışsınız ancak, Snapdragon 845; 4K60FPS youtube videosunu güle oynaya oynatabilirken masaüstü sistemim de bu işin olmamasını aklım almıyor. Ek olarak RX480'i ile 8K60FPS çatır çatır oynatan vardı. Konuyu bulsam etiketleyip soracağım da bulamadım.

Haklısınız. Sistem anlattığım gibi işliyor ama oynatirken bu kadar kasması bana da anormal geldi. Bende de i5 6500 var. Bir kaç sekme fazla açıksa, ufak ufak benimki de 4K'da takılıyor. Bir tahminim var; Xeon işlemcilerin codec çözme yeteneği az olabilir. Belki de ondandır. Bir eklenti ile videoyu indirip, bilgisayarınızda VLC ile çalışırsanız muhtemelen bu sorunu yaşamazsınız diye düşünüyorum. Çünkü tarayıcıların da kendi işlem yükleri var, üstüne video çözme eklenince çok geliyor olması bir ihtimal.

@Can Çeralp 😭 Neden! Borçlarımdan yeni kurtuldum. 25 yaşında hala Makine Müh. 4+2'deyim. İlla kart limitlerimi doldurup B2 R5 1600'lü sistem mi dizeyim. Oof of.

Sosyalin bilgisi sanırım yetmedi. Anker Q10'u kablosuz bağlayıp mikrofon sorunuma kimse yanıt veremedi kendim çözdüm. Buna da yanıtlar yetmiyor -_- Teşekkürler.
Chrome üzerinden youtube sitesindeki videoları ekran kartım ile oynatmam konusunda yardımcı olabilecek var mı?

Son düzenleme:
illaki chrome mi olması gerekiyor, firefox olsa olmaz mı? Ben şu an firefox ile denedim gpu kullanıyor o yüzden sordum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    242 KB · Görüntüleme: 222
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı