Ekran kartı kendi kendine kapanıyor

kemalegee

Centipat
Daha fazla  
Yaklaşık son bir aydır yaşadığım problem. Sistemi zorlayacak bir oyun vb. açık olup olmamasına bakmaksızın ekran bazen donuyor ses varken, yeniden başlatmam gerekiyor. Tekrar açınca görev yöneticisinde GPU 0 olmuyor. Aygıt yöneticisinden etkinleştirdiğimde kod 31 hatası veriyor, yeniden başlatınca sorunsuz şekilde çalışmaya devam ediyor. Bir işin tam ortasında PC'nin gitmesi bir yana uzun vadede ekran kartına ya da PC'ye bir şey olmasından korkuyorum. Malum, ekran kartı fiyatlarından alınacak gibi değil. Her türlü çözüme açığım yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Sistem:
İşlemci AMD Ryzen 5 2600 six-Core Processor, 3400 MHz, 6 çekirdek, 12 mantıksal işlemci.
Anakart B450M Pro- M.2 v2.
Ekran kartı AMD Radeon RX 580 series.

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçmiş olsun sadece bir AMD kartla bu tecrübeyi yaşayabileceğiniz "WattMan" hatası topluluğumuza hoş geldiniz. Kısacası bu hata yazlımsal da olabilir fiziksel de olabilir. Kesin bir çözümü yok ki bu hatanın belli bir sebebi bile yok her kartta farklı bir sebepten yaşanabilir. Yaklaşık 8 aydır (kartı aldığımdan beri) bende bu problemi yaşıyorum tabii kednimce bu hatanın olma sıklığını neredeyse hiçe indirdim.(Forest , ETS 2 ve PUBG'de hala yapıyor 😣)

Sana tavsiye edeceğim işlemler şunlar :
- PSU'nun sağlamlığı.
-Güç kablon.
- Oyun ayarların ( keskinleştirme ayarların sıkıntı çıkarabiliyor.)
- MHz ve mv ayarların. (bu önemli)

Tabii bu saydıklarım yazılımsal sıkıntı için dışarıdan herhangi bir problem varsa bilemem. (coil whine vb.)

Her kartta çözüm farklı olabilir fakat yine de denemen için sana ayar dosyamı vereceğim. ( Kartım ASUS Radeon RX580 8GB)

Ha bu arada ayar dosyasını indirdikten sonra uzantısını .txt'den .xml'e çevirir misin? XML şeklinde upload edemedim.

Her neyse bu illeti kendim yaşadığımdan ve ne yaşadığın duyguları aynı yaşadığımdan durumunu anlıyor ve sana yardım etmek istedim umarım ayarlar işini görür. win11 ismine çok kafa takma win10'dada aynı ayarı kullandım.
Birde bilgisayar watmann verdiğinde güç düğmesine kapanana kadar basılı tut öyle kapat. ^^

Dosya Ekleri

• resim_2021-12-06_193734.png
    resim_2021-12-06_193734.png
    204,1 KB · Görüntüleme: 614
  • win11ayar.txt
    4,8 KB · Görüntüleme: 376
Yeniden başlatmaktan kastınız düğmeden kapatmak değilmi.
Reset tuşu var oradan ya da güç tuşuna basılı tutarak o an hangisi aklıma gelirse, öbür türlü kullanılmıyor pc, geç cevap için özür dilerim
Geçmiş olsun sadece bir AMD kartla bu tecrübeyi yaşayabileceğiniz "WattMan" hatası topluluğumuza hoş geldiniz. Kısacası bu hata yazlımsal da olabilir fiziksel de olabilir. Kesin bir çözümü yok ki bu hatanın belli bir sebebi bile yok her kartta farklı bir sebepten yaşanabilir. Yaklaşık 8 aydır (kartı aldığımdan beri) bende bu problemi yaşıyorum tabii kednimce bu hatanın olma sıklığını neredeyse hiçe indirdim.(Forest , ETS 2 ve PUBG'de hala yapıyor 😣)

Sana tavsiye edeceğim işlemler şunlar :
- PSU'nun sağlamlığı.
-Güç kablon.
- Oyun ayarların ( keskinleştirme ayarların sıkıntı çıkarabiliyor.)
- MHz ve mv ayarların. (bu önemli)

Tabii bu saydıklarım yazılımsal sıkıntı için dışarıdan herhangi bir problem varsa bilemem. (coil whine vb.)

Her kartta çözüm farklı olabilir fakat yine de denemen için sana ayar dosyamı vereceğim. ( Kartım ASUS Radeon RX580 8GB)

Ha bu arada ayar dosyasını indirdikten sonra uzantısını .txt'den .xml'e çevirir misin? XML şeklinde upload edemedim.

Her neyse bu illeti kendim yaşadığımdan ve ne yaşadığın duyguları aynı yaşadığımdan durumunu anlıyor ve sana yardım etmek istedim umarım ayarlar işini görür. win11 ismine çok kafa takma win10'dada aynı ayarı kullandım.
Birde bilgisayar watmann verdiğinde güç düğmesine kapanana kadar basılı tut öyle kapat. ^^
Yardımlarınız için çok teşekkürler dediklerinizi deneyeceğim, iyi akşamlar

Yeni konular

Geri
Yukarı