Ekran kartı nasıl daha soğutulabilir?

helenistik

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, ekran kartımı gün içerisinde sürekli arka arkaya video renderi alarak yüzde %100 yük altına sokuyorum ve bu ekran kartını tahmin edersiniz ki çok zorluyor. Sürekli çökmeler veya WattMan hatasıyla karşılaşıyorum. Ekran kartımın sıcaklığı 41 derecede geziniyor fakat tek fanlı oluşu ve hava sirkülasyonunun ekran kartını pek soğutmaması yüzünden bir sürü çökmeyle karşılaşıyorum. Ekran kartının macununu daha yeni 10 gün önce değiştirmeme rağmen o 10 günde çekmediğim hata yoktu. Nasıl daha da soğutabilirim?

Dosya Ekleri

• IMG-20220921-WA0007.jpg
    IMG-20220921-WA0007.jpg
    57,4 KB · Görüntüleme: 47
Otomatik fandaysa %100 yap program kullanırken veya marketlerde satılan USB fan tarzında normal fandan biraz daha güçlü hava üfleyecek bir fan al. 5 dereceye kadar fark ettirebilir.

Otomatik fandaysa %100 yap program kullanırken veya marketlerde satılan USB fan tarzında normal fandan biraz daha güçlü hava üfleyecek bir fan al. 5 dereceye kadar fark ettirebilir.
120'lik iki tane fan'ı ekran kartının altına koysam alttan hava üfleseler fark eder mi?

Hocam MSI Afterburner indirip fan curve ayarlayabilirsiniz ya da işlem yapacağınız zaman oradaki Auto işaretini kaldırıp %100 fan hızına getirin yine çare etmez ise kasa içi hava akışını kontrol edin.

Ekran kartının sıcaklığı Render esnasında kaç derece oluyor? Yani boşta 41 bence. Yükte aşırı ısınıyor olmalı. Ben ekran kartıma dışarıdan ek hava beslemesini kasanın arkasına bir fan daha monteleyerek sağladım. Arka ızgaraları sökerek orada oluşan boşluktan hava takviyesi yapma fikri geldi. Plastik kelepçelerle tutturup 120mm vidalanabilir alüminyum toz filtresi de ekledim arkasına. Sadece ekran kartı değil, kasa geneli için de iyi sonuç verdi.

Belki sende de işe yarayabilir diye düşündüm.

1663776057102.png

1663776213227.png

Ekran kartının sıcaklığı Render esnasında kaç derece oluyor? Yani boşta 41 bence. Yükte aşırı ısınıyor olmalı. Ben ekran kartıma dışarıdan ek hava beslemesini kasanın arkasına bir fan daha monteleyerek sağladım. Arka ızgaraları sökerek orada oluşan boşluktan hava takviyesi yapma fikri geldi. Plastik kelepçelerle tutturup 120mm vidalanabilir alüminyum toz filtresi de ekledim arkasına. Sadece ekran kartı değil, kasa geneli için de iyi sonuç verdi.

Belki sende de işe yarayabilir diye düşündüm.

Eki Görüntüle 1523900

Eki Görüntüle 1523902
Baya isiniyor diyebilirim. Hiç bakmadım ama bir dahaki render'da sıcaklığını size söylerim. Benim aklımda böyle bir şey var da çok mantıklı geliyor. Yaparsam sıcaklık değerlerini bu konu üzerinden iletirim.

Yani 2000 RPM kule tipi soğutucu fanını taktım ve PWM olarak ana karta bağlı. Sistem sıcaklığına göre kendisini ayarlıyor. Neden destek olmasın ki serinletmeye. Ekstra olarak kullanılan aparatlar da va rama. Aşağıda linkini paylaşıyorum.

Geri
Yukarı