Ekran kartı nasıl O.C edilir ?

xxxxxxx123

Hectopat
Yer
İstanbul
Herkese iyi forumlar. Ben GTX970 ekran kartımı O.C etmek istiyorum. Bunu nasıl yaparım ? OC ile 15 FPS yükseldiğini bile söyleyenler var. Evga SC modeli kullanıyorum. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

İlk önce belirteyim eğerki OC yaptıktan sonra kart arızalanıp garantiye gönderme şansınız yok. Fakat emin olun yanma durumu olmaz. MSI Afterburner ile yapıcaksınız bu işlemi.
Orada Core Clock yazan yeri artırıcaksınız. 1216 MHZ GPU hızınız var bunu %10 oranında artırmanız 120 MHZ artırmanız demektir buda 100FPS aldığınız oyunda 110 FPS ve civarı almanızı sağlıcaktır. Voltaj işine girmeyin veya girecekseniz önceden yapmiş biri ile aynı değerleri girmeniz sağlıklı olur. Çünkü voltaj abartı olursa direk yakabilirsiniz. Fakat CoreClock'u artırırsanız; atıyorum sona getirdiniz, oyunda grafiklerde kırılmalar olacaktır bunu gördünüz zaman yavaş yavaş düşürmeye başlıcaksınız.
Ayrıca MHZ artırırken birden değil 20-20 veya 30-30 artırmalısınız stabilite için.

Yani kartın oynatamayacağı oyun yok. Her türlü OC garanti kapsamı dışına girer fakat az veya çok yapmak kartınız yakmaz voltaj olmadığı için, olsa da yakmaz ama belli bir voltaj değeri bilmediğimiz için diyorum bunu, artık GPU'lar güçlendi öyle hemen yanıvermez. Ayrıca dediğim gibi yapıcaksanız yavaş yapın ekranda grafik yırtılmaları olana kadar yolu var. O da olmaz heralde voltajsız.

Şuan O.C biraz gereksiz yani. GTA 5'i Very-high ultra arası 60-70 fps oynuyorum. 10 Fps için garantiden çıkarmaya değmez. Zaten 60Hz mönitörüm var. Zaten 2 seneye 10.000 TL'lik yükseltme yapacağım. Yanıtlarınız için teşekkürler :)

Kartınız an itibariyle tüm oyunları yüksek ayarlarda rahatlıkla oynatıyor.
''Biliyorum ama ben yine de OC yapmak istiyorum'' diyorsanız, gönül rahatlığıyla kartınıza OC yapabilirsiniz.
Daha önce OC esnasında yanan kart görmedim, ha ildi ki sizin kart tam o esnada yandı. Peki Ne olacak? Hiç bir şey olmayacak yani kartınız yine garanti kapsamına girecek. (Karta yapacağınız OC üreticisi tafanından izin verilmiş, ve ayrıca da; eğer tam o esnada hatalara, arızaya düşerse rest, vb sonrası fabrika hızlarına otomatikman dönmüş olacak zaten)
Ama, eğer siz karta custom BIOS flashlarsanız bunu garanti veremem, ki sizin custom (Özel) BIOS'la işiniz yok.

@CatchFire, örneğin ''K'' ibaresi olmayan bi işlemciye OC yapılamıyorsa bu üreticinin izin vermediği, yani OC için uygun olmadığını belirtir. Fakat ''K'' ibaresi var ve ona belli bi hız aşırtma değerleri konulmuş, siz bunu sağlam bi soğutma ile ulaşabileceği değerlere çıkabiliyorsunuz. Ha, kullanım hatası bahaneleri var mı var, o ayrı tabi.

Merhaba;

Voltaj Değerleri ile oynamadan denemeler yapabilirsiniz. En kötü ihtimalle kitlenir ve yeniden başlar.Mesela Ben Zotac GTX 770 4 gb 256 bir kartımı ;

1150 Base 1202 boost ----> 1250 Mhz
7010 Shader -----> 7800 Mhz

Çıkardım,Ama daha üstünde sorun yaşadım. Garanti olsun diye overclock programında (Açılışta bu değerleri uygula) sekmesini onaylama. Kesin emin olduğun stabil değerden sonra aktif etmen daha mantıklı olur.

Eğer bununla beraber işlemci ve ram overclock yaparsan bu değerlerinde üzerine çıkılabilir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı