Ekran kartı nasıl tozdan arındırılmalı?

rhylla

Hectopat
Arkadaşlar selam ekran kartı görseldeki gibi şu an, nasıl temizlemeliyim sizce?

Dosya Ekleri

• 6DB45AFC-C4C2-4F31-B55A-ABAF7BAACE2D.jpeg
    6DB45AFC-C4C2-4F31-B55A-ABAF7BAACE2D.jpeg
    145,5 KB · Görüntüleme: 73
Backplate nemli bezle, fan araları kullanılmayan diş fırçasıyla, pamukla, kulak çubuğuyla temizlenebilir en basitinden.

Saç kurutma makinesi ile soğuk modda hava üflet.
Benimki yavaş üflüyor en yüksek hızda bile.
Kartı söküp mü yapmalıyım? Bir de fan kısmını nasıl temizlemeliyim?
Kartı sökmene gerek yok. Kartı sökmek dediğin fanı sökmek. Yoksa kasadan çıkart, diğer türlü kasa içine gidecek toz boşuna temizlemeye uğraşma onu bir de. Üfleyerek bile toz topaklarını falan giderebilirsin. Cilalamana gerek yok yani zaten tozlanacak.

Arka koruma plakasını kuru bir bez ile sil. İç tarafı ise kompresör ile temizle. Ancak kompresör ile temizlerken fanları parmağımla tut. Fanlar dönmemeli. Yoksa statik elektrik oluşur ve ekran kartına zarar verir.

Kartı sökmene gerek yok. Kartı sökmek dediğin fanı sökmek. Yoksa kasadan çıkart, diğer türlü kasa içine gidecek toz boşuna temizlemeye uğraşma onu bir de. Üfleyerek bile toz topaklarını falan giderebilirsin. Cilalamana gerek yok yani zaten tozlanacak.

Diş fırçası ve mikrofiber bez ile tertemiz oluyor. 3 ayda bir bunlarla yapıyorum ben. Aradaki kısımlar için de küçük sulu boya fırçası.

Fan kısmına işlem yapıyor musunuz? 2.5 sene oldu hiç temizlemedim :)

Yavaş üflesin kabasını alır en azından. Sonrasını bezle, diş fırçası ve kulak çubuklarıyla halledebilirsin zaten.

Yavaş üflesin kabasını alır en azından. Sonrasını bezle, diş fırçası ve kulak çubuklarıyla halledebilirsin zaten.
Ancak onu yapıyor işte. Geri kalanına da ben uğraşmıyorum zaten ertesi güne geri toz olacak.

Fan kısmına işlem yapıyor musunuz? 2.5 sene oldu hiç temizlemedim :)
Yok. Üfleyip geçiyorum kırk yılda bir.

Yeni konular

Geri
Yukarı