Ekran Kartı Otomatik Fan Hızları & Manuel Ayarlama

selcukcicekx

Hectopat
Daha fazla  
Dostlar merhaba, elimde INNO3D'nin RTX 2060 RGB modeli bulunmakta. Bu kart kendi özelliğinden ötürü 60 dereceye ulaşmadığı takdirde hiçbir şekilde fan açmıyor.

Bir oyuna girip, kartın otomatik ayardaki fan profilini incelemeye başladım ve şu değerleri kaydettim.

60° - %0
65° - %35
70° - %45
75° - %55
80° - %65

Kartın bu zamana ulaşmış olduğu maksimum sıcaklık 78 derece, bu yüzden ilerisini gözlemleyemedim fakat sabit oranda artıyordur muhtemelen, her beş dereceye %10 şeklinde. Kart boşta 35-45° civarlarında çalışmakta.

Sorun şu ki, bu kart fan açmadığı sürece RGB'sini aktif hale getirmiyor. Yani ben oyuna girmediğim sürece sadece yeşil yanıp sönüyor, ben yeşil rengini hiç sevmiyorum, kaldı ki bilgisayarın diğer bütün donanımları hep birlikte RGB yanarken ekran kartının sürekli yeşil yanması pek hoş bir görüntü değil doğrusu.

- MSI Afterburner ile, 0-60° arası fanları sürekli %10 çalışacak şekilde ayarlamamın bir zararı olur mu?

- Sıcaklık değerlerine oranla, fanların % hızı orantılı ve iyi midir yoksa arttırmalı mıyım?

O zaman biraz daha yükseltebilirsiniz, %15-17 gibi.

Teşekkür ederim, başka sorum yok :)
O zaman biraz daha yükseltebilirsiniz, %15-17 gibi.

Edit: %25'e kadar hız yükseltip alçaltıyor :/ şu an %25 de hala gaz verip gaz kesip tekrar gaz veriyor gibi, tamamen durmuyor fanlar, ama gaz kestiği kesinlikle belli.

Kartın boşta sıcaklığı da 33°'ye düşmüş durumda.

Dosya Ekleri

• 2.png
    2.png
    327,5 KB · Görüntüleme: 62
Son düzenleme:
Teşekkür ederim, başka sorum yok :)

Edit: %25'e kadar hız yükseltip alçaltıyor :/ şu an %25 de hala gaz verip gaz kesip tekrar gaz veriyor gibi, tamamen durmuyor fanlar, ama gaz kestiği kesinlikle belli.

Kartın boşta sıcaklığı da 33°'ye düşmüş durumda.
Bu kadar keskin bir eğri yerine biraz daha doğrusal ve orantılı artan bir eğri kullanabilirsiniz benimki gibi:
1610806115422.png

Bu kadar keskin bir eğri yerine biraz daha doğrusal ve orantılı artan bir eğri kullanabilirsiniz benimki gibi:Eki Görüntüle 838805

Her 5 derece sıcaklık artışına % 10'luk bir fan hızı eklediğimde böyle keskin bir artış oluyor, Discord kullanıyorsanız ekran paylaşımı açabilirim, birlikte ayarlayabilirsek çok memnun olurum doğrusu.

Her 5 derece sıcaklık artışına % 10'luk bir fan hızı eklediğimde böyle keskin bir artış oluyor, Discord kullanıyorsanız ekran paylaşımı açabilirim, birlikte ayarlayabilirsek çok memnun olurum doğrusu.
Siz beni ekleyin, müsait olduğumda yazayım olur mu? Dersteyim de şu an. KERTZ#8958

Yeni konular

Geri
Yukarı