Ekran kartı piyasası ne zaman düzelir?

Arkadaşlar iyi geceler. 3060 Ti stoklarda yok daha doğrusu bakmadım ama yoktur çok büyük ihtimal bende direkt ikinci el ilanlarına baktım sarı siteden. Arkadaşlar bunlar kafayı mı yemiş? 15 bin TL'den satıyorlar ekran kartlarını. 3060 Ti'ya 3060 Ti bu. Ben yeni keşfettiğimde bu kartı daha doğrusu ilk keşfettiğimde almayı düşündüğümde 5 bin 6 bin TL idi. Ve GTX 1080 ekran kartımı 3 bin TL'ye satıp üstüne 3 bin TL ekleyip 3060 Ti alacaktım ama kaçırdım sonra durum buralara gelmiş. Ve şimdi benim kartın piyasası 7 bin TL. Ben şimdi bunu satıp 3060 Ti ekran kartını nasıl alayım ilk başta 3 bin TL eklemem gerekiyordu. Şimdi ise 8 bin TL en az eklemem gerekiyor. Arkadaşlar bu piyasa ne zaman düzelir? ETH kazımı böyle sonsuza kadar sürecek mi? Bir çözüm yolu olmayacak mı? Düşüncelerinizi yazarsanız hem mutlu olurum hem sohbet etmiş oluruz.
Benim tahminim 2022 nin başında tekrar normale döner.
Ekran kartı almak yerine aynı fiyatlara hazır sistem alıp şuan ki sistemini veya yeni aldığın sistemden ekran kartını söküp kalan parçaları satabilirsin.

3060 Ti şuan ayda 1300TL'ye yakın para kazandırıyor bu kadar pahalı olması normal. Temmuz ayında Mining büyük darbe yiyecek o zaman ciddi oranda oynar.

Piyasanın anormal olduğunu nereden çıkardın? İleride iki katına yükselirse şu anki fiyatı tatmin eder mi sizi? Çünkü önceki konularda aynı yazılar mevcut? Bana kalırsa ilerisini düşünerek şu an fiyatlar normal daha yükselmeden eksiklerinizi tamamlayın derim.
Normal aralığı nedir bazı arkadaşların anlayamadım doğrusu.
Sizlerin bir şeyleri normal karşılamanız ve alışveriş yapmanız için önce pahalanıp sonra ucuzlaması şart mı?

Ocak ayından önceki fiyatlara bakman yeterli. Sen şuanda içinde ekran kartı olan hazır sistemin fiyatının aynı sistemdeki ekran kartı ile aynı olmasını normal mi karşılıyorsun?
Şuan sadece Türkiye'de pahalı değil tüm dünyada normalinden pahalılar.

2023 anca toparlar diye tahmin ediyorum. Sadece ETH problem değil ki. Bir sür sebep var. Hepsinin normale dönmesi kolay olmaz. Adamlar daha üretim bile yapamıyor doğru düzgün.

Arkadaşlar geçtiğimiz senelerde yine böyle bir ekran kartı krizi olmuştu onu hatırlayan var mı ne kadar sürdü o?

Arkadaşlar geçtiğimiz senelerde yine böyle bir ekran kartı krizi olmuştu onu hatırlayan var mı ne kadar sürdü o?

Arada fark var ama. O zaman madenciler yüzünden yükseldi. Şimdi işin içinde pandemi de var. Fabrikalar şu anda chip üretemiyor. Ve bu tarz bir çok olumsuzluk var işin içinde. O zaman ki kadar kısa sürmez. Ne kadar sürdü bilmiyorum ama yada sürmeyecek diyim.

Arada fark var ama. O zaman madenciler yüzünden yükseldi. Şimdi işin içinde pandemi de var. Fabrikalar şu anda chip üretemiyor. Ve bu tarz bir çok olumsuzluk var işin içinde. O zaman ki kadar kısa sürmez. Ne kadar sürdü bilmiyorum ama yada sürmeyecek diyim.
Çip üretimi ile ilgili sorunlar olduğunu bilmiyordum demek ki daha çok bekleriz.

Piyasanın anormal olduğunu nereden çıkardın? İleride iki katına yükselirse şu anki fiyatı tatmin eder mi sizi? Çünkü önceki konularda aynı yazılar mevcut? Bana kalırsa ilerisini düşünerek şu an fiyatlar normal daha yükselmeden eksiklerinizi tamamlayın derim.
Sizlerin bir şeyleri normal karşılamanız ve alışveriş yapmanız için önce pahalanıp sonra ucuzlaması şart mı?
İlk çıktığında RTX 3080 8000 Lira civarıydı. Şu ansa 4 katı. Referans modelin 750 dolar, markalı modellerin 850-900 dolar aralığında olduğu bir ekran kartı. Vergisi, distribütör karı falan derken Türkiye'ye giren 900 dolarlık kart 1400 dolar bile olsa fiyatı 11.500 civarı olması gerekiyor. Fiyatlar kesinlikle normal değil. Bu fiyatların normal şartlarda normal olabilmesi için doların 20 lirayı görmesi gerekiyor.

Bu sıkıntıların ne zaman geçeceği konusu ise bence pandemi ne zaman biterse o zaman. Çünkü konu artık Ethereum'dan bile daha derin.

Yeni konular

Geri
Yukarı