Ekran kartı RAM çipi eklemek veya daha büyük çip ile değiştirmek

• Konuyu başlatan zeos
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 4
  • Görüntüleme 1B

zeos

Hectopat
Merhabalar, merak ettiğim bi konu var. Bazı ekran kartlarında boş RAM slotları oluyor, bu slotları doldursak veya 500 MB olan chipi 1 GB ile değiştirsek bir problem yaşar mıyız, böyle bir şey mümkün müdür?

Bu soruyu bu şekilde soruyorsan, bu işlemi yapamayacağın kanaatına varıyorum. Dediğin işlem imkansız değil ama ortalama bir kullanıcının yapabilceği bir işlem değil. Teknisyen olman lazım, ekran kartının chipsetine uyumlu RAM'i edinmen ve RAM'in miktarının desteklendiğine emin olman lazım, elinde o işlemi yapabilceğin bir çok ekipmanın olması lazım.

Ekran kartı tamiri yapan bir çok insan o dediklerini zaten rutin bir şekilde yapıyor.

Bu soruyu bu şekilde soruyorsan, bu işlemi yapamayacağın kanaatına varıyorum. Dediğin işlem imkansız değil ama ortalama bir kullanıcının yapabilceği bir işlem değil. Teknisyen olman lazım, ekran kartının chipsetine uyumlu RAM'i edinmen ve RAM'in miktarının desteklendiğine emin olman lazım, elinde o işlemi yapabilceğin birçok ekipmanın olması lazım.

Ekran kartı tamiri yapan birçok insan o dediklerini zaten rutin bir şekilde yapıyor.

Bu işlemi kendim yapmayacağım elbette bu işten anlayan bir kişiye yaptıracağım fakat gerekli şartların ne olduğuna dair herhangi bir kaynak bulamadım örneğin aynı markanın aynı modelinin 4 ve 8'lik versiyonlarındaki Chipler'i bölüştürürsek 2 adet 6 GB kart elde edebilir miyiz ve stabil çalışır mı? Bu işlemlerden anlayan kişileri nereden bulabilirim?

Teknisyen, ekipman ve diğer bütün koşulları sağladığını farz ediyorum. 500 MB belleğe sahip bir ekran kartının çipi ne kadar iyi olabilir. Bellek yükseltmen bir şeyi değiştirmez iyi bir GPU'ya sahipsen ve deneysel bir şeyler yapacaksan kabul edilebilir ancak bu senin durumun için geçerli değil. Çekirdek ve saat frekansı, kullanılan mimari ve teknoloji; bellek hızından çok daha önemli.

Teknisyen, ekipman ve diğer bütün koşulları sağladığını farz ediyorum. 500 MB belleğe sahip bir ekran kartının çipi ne kadar iyi olabilir. Bellek yükseltmen bir şeyi değiştirmez iyi bir GPU'ya sahipsen ve deneysel bir şeyler yapacaksan kabul edilebilir ancak bu senin durumun için geçerli değil. Çekirdek ve saat frekansı, kullanılan mimari ve teknoloji; bellek hızından çok daha önemli.

Öncelikle bu deneysel çalışma ve GPU güçlü, kart 500 MB değil, kart 4 GB 8 adet 500 MB chip var üzerinde, benim merak ettiğim şu, bu marka modelin 8 GB modelinde 8 adet 1GB chip var arızalı bir 8 GB bulsam ve bu 1GB chiplerden birini benim 500 MB olanla değiştirsem 4.5GB olur bu kart problemsiz çalışır mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı