Çözüldü Ekran kartı seçim kriterleri nelerdir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Bir i3 diğer i7 işlemcili iki bilgisayar kasam var. İkisinde de onboard ekran kartı var. Kasalardan birine kaliteli ekran kartı almak istiyorum. Amacım ortalama oyunları oynayabilmek. Fakat ekran kartı konusunda hiç bilgim tecrübem yok önce onu belirteyim.

Technopat'ta ekran kartı konularını biraz inceledim fakat pek anlayamadım. RX, RTX, GTX gibi kodlar ve bu kodlara ait sayılar Ve 128 Bit, 256 Bit gibi birimler geçiyor genelde.

Bir de bazılarının hatalı ve kronik sorunları olduğundan bahsediliyor.

Bana ekran kartlarının özellikleri konusunda, bir aceminin anlayabileceği şekilde bilgiler verir misiniz?

1) RX, RTX, GTX nedir tam olarak?

2) NVIDIA ve ATI nedir?

3) Ekran kartını satın alırken elimizdeki kriterler (özellikler) nedir? Yani nelere bakmalıyız?

4) Markanın bir önemi yok mudur? Kaliteli olan markalar hangileridir?

5) Satın alırken kandırılmamak, ya da yanlışlıkla kalitesiz bir kart satın alıp üzülmemek için uzak durulması gereken, kalitesiz sorunlu marka ölçü veya birimler hangileridir?

Bütçem 5000-6000 TL civarında.

Her türlü pratik, akılda kalıcı bilgilerinizi beklerim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci nesilleri neler.
Hiç bilmiyorum ama ikisini de 6-7 yıldan fazla oldu yaptıralı.
Arkadaşlar bana ekran kartı konusunda bilgiler verir misiniz?

İyi bir ekran kartına sahip olmak için elimizde hangi seçenekler vardır? Pişman olmamak için hangi özellikteki kartlardan satın almamalıyız?

Son düzenleme:
Hiç bilmiyorum ama ikisini de 6-7 yıldan fazla oldu yaptıralı.
Arkadaşlar bana ekran kartı konusunda bilgiler verir misiniz?

İyi bir ekran kartına sahip olmak için elimizde hangi seçenekler vardır? Pişman olmamak için hangi özellikteki kartlardan satın almamalıyız?

Önce kart ile ne yapmak istediğine karar vermelisin. Oyun oynayacaksan hangi oyunları hangi ayarda hangi FPS'de oynamak seni tatmin eder, tasarım yapacaksan hangi programı kullanacaksın.

Önce kart ile ne yapmak istediğine karar vermelisin. Oyun oynayacaksan hangi oyunları hangi ayarda hangi FPS'de oynamak seni tatmin eder, tasarım yapacaksan hangi programı kullanacaksın.

Merhaba,
İlk mesajımda yazdığım gibi amacım orta seviye oyunları oynayabilmek. Fps konusunda bilgim yok. Akıcılık sanırım. Orta ayarlar beni memnun eder.
(Tasarım grafik vs gibi bir amacım hiç yok)

Satın adığım zaman kaliteli bir ürün almak istiyorum. Aldıktan sonra başım ağrımasın, moralim bozulmasın istiyorum. Çünkü şu ana kadar ekran kartı satın almadım. Üç kuruş fazla olsun, iyisi olsun.

Tecrübeli kullanıcıların memnun olmadığı, hatalar içeren, bir ürün kesinlikle almak istemiyorum.

Fakat kaliteli ekran kartı, hangi markadır, hangi modeldir, hangi özellikleri barındırır, hiç bilmiyorum. Sorunum burada.
Ölçebileceğim tek kriter ise fiyat kriteri.

Sorunları olan, düşük kalite bir ürünü kesinlikle almak istemiyorum.
Yani “keşke bunu almasaydım, diğerini alsaydım” diye bir pişmanlık içine girmek istemiyorum.

Ya bana nokta atışı yapar gibi
“Şu marka modeli al, 5 yıl boyunca memnun olarak kullanırsın”
diyerek bir marka ve model tavsiyesinde bulunmanız lazım,
Ya da bir ekran kartının özelliklerinin ne anlama geldiğini, öğretmeniz gerekiyor.

Eğer bu konuyu sizlerden öğrenemezsem, sadece fiyatına bakarak değerlendirmekten başka yapabileceğim bir şey kalmıyor.

Detaylıca yazmaya çalıştım. Umarım anlaşılabilmişimdir. Teşekkürler

Merhaba,
İlk mesajımda yazdığım gibi amacım orta seviye oyunları oynayabilmek. FPS konusunda bilgim yok. Akıcılık sanırım. Orta ayarlar beni memnun eder.
(Tasarım grafik vs gibi bir amacım hiç yok)

Satın adığım zaman kaliteli bir ürün almak istiyorum. Aldıktan sonra başım ağrımasın, moralim bozulmasın istiyorum. Çünkü şu ana kadar ekran kartı satın almadım. Üç kuruş fazla olsun, iyisi olsun.

Tecrübeli kullanıcıların memnun olmadığı, hatalar içeren, bir ürün kesinlikle almak istemiyorum.

Fakat kaliteli ekran kartı, hangi markadır, hangi modeldir, hangi özellikleri barındırır, hiç bilmiyorum. Sorunum burada.
Ölçebileceğim tek kriter ise fiyat kriteri.

Sorunları olan, düşük kalite bir ürünü kesinlikle almak istemiyorum.
Yani “keşke bunu almasaydım, diğerini alsaydım” diye bir pişmanlık içine girmek istemiyorum.

Ya bana nokta atışı yapar gibi.
“Şu marka modeli al, 5 yıl boyunca memnun olarak kullanırsın”
Diyerek bir marka ve model tavsiyesinde bulunmanız lazım,
Ya da bir ekran kartının özelliklerinin ne anlama geldiğini, öğretmeniz gerekiyor.

Eğer bu konuyu sizlerden öğrenemezsem, sadece fiyatına bakarak değerlendirmekten başka yapabileceğim bir şey kalmıyor.

Detaylıca yazmaya çalıştım. Umarım anlaşılabilmişimdir. Teşekkürler.

Bütçeniz sadece ekran kartı için mi yoksa sistem mi toplayacaksınız?

Merhaba arkadaşlar.

Bir i3 diğer i7 işlemcili iki bilgisayar kasam var. İkisinde de onboard ekran kartı var. Kasalardan birine kaliteli ekran kartı almak istiyorum. Amacım ortalama oyunları oynayabilmek. Fakat ekran kartı konusunda hiç bilgim tecrübem yok önce onu belirteyim.

Technopat'ta ekran kartı konularını biraz inceledim fakat pek anlayamadım. RX, RTX, GTX gibi kodlar ve bu kodlara ait sayılar ve 128 Bit, 256 Bit gibi birimler geçiyor genelde.

Bana ekran kartlarının özellikleri konusunda, bir aceminin anlayabileceği şekilde bilgiler verir misiniz?

2) NVIDIA ve ATI nedir?

3) ekran kartını satın alırken elimizdeki kriterler (özellikler) nedir? Yani nelere bakmalıyız?

4) markanın bir önemi yok mudur? Kaliteli olan markalar hangileridir?

5) satın alırken kandırılmamak, ya da yanlışlıkla kalitesiz bir kart satın alıp üzülmemek için uzak durulması gereken, kalitesiz sorunlu marka ölçü veya birimler hangileridir?

İşlemciniz nedir?

Merhaba arkadaşlar.

Technopat'ta ekran kartı konularını biraz inceledim fakat pek anlayamadım. RX, RTX, GTX gibi kodlar ve bu kodlara ait sayılar Ve 128 Bit, 256 Bit gibi birimler geçiyor genelde.

2) NVIDIA ve ATI nedir?

3) Ekran kartını satın alırken elimizdeki kriterler (özellikler) nedir? Yani nelere bakmalıyız?

4) Markanın bir önemi yok mudur? Kaliteli olan markalar hangileridir?

5) Satın alırken kandırılmamak, ya da yanlışlıkla kalitesiz bir kart satın alıp üzülmemek için uzak durulması gereken, kalitesiz sorunlu marka ölçü veya birimler hangileridir?

Öncelikle ekran kartı alırken 2.ele yanaşmanızı tavsiye etmem
RX serisi AMD nin üretmiş olduğu ekran kartı ismidir ( RX 570 , RX 5500XT ) gibi
ATI ise eski tür kartlardan almayın da zaten
Nvidia ise bana göre ekran kartının babasıdır (GT eski seri , GTX orta ve iyi derecede hatta güçlü kartlar , RTX ise ultra seviyede açamayacağı oyun yok
Marka konusunda ise adı sanı olmayan sadece üzerinde modeli yazan , örnek ; GTX 1650 gpu
gibi kartlardan uzak durun. Önerdiğim markalar : Asus , Sapphire , Msi , Evga , Zotac gibi kartları alırsanız sorun yaşamazsınız. Kısacası size tavsiye ettiğim ekran kartı : Eğer bulabilirseniz sıfır GTX 1660 / 1660 Tİ / 1660 SUPER Tavsiye ederim gerçekten kaliteli bi ekran kartı.

Öncelikle ekran kartı alırken 2.ele yanaşmanızı tavsiye etmem
RX serisi AMD nin üretmiş olduğu ekran kartı ismidir ( RX 570 , RX 5500XT ) gibi
ATI ise eski tür kartlardan almayın da zaten
Nvidia ise bana göre ekran kartının babasıdır (GT eski seri , GTX orta ve iyi derecede hatta güçlü kartlar , RTX ise ultra seviyede açamayacağı oyun yok
Marka konusunda ise adı sanı olmayan sadece üzerinde modeli yazan , örnek ; GTX 1650 gpu
gibi kartlardan uzak durun. Önerdiğim markalar : Asus , Sapphire , Msi , Evga , Zotac gibi kartları alırsanız sorun yaşamazsınız. Kısacası size tavsiye ettiğim ekran kartı : Eğer bulabilirseniz sıfır GTX 1660 / 1660 Tİ / 1660 SUPER Tavsiye ederim gerçekten kaliteli bi ekran kartı.
Harika cevap. Çok teşekkürler. Peki bu bit konusu nedir? (128 bit, 256 bit)
İşlemciniz nedir?
Markasını soruyorsanız İntel sanırım iki kasa da. i3 ve i7 işlemciler.
Yine iki kasada da Gigabyte ana kart var. Ve ikisinde de 4 er gb ram.

Yeni konular

Geri
Yukarı